Blog
Zanieczyszczenia
W artykule znajdziesz:
Ścieki powstające z opadów atmosferycznych, tzn. z deszczu i śniegu, nazywa się ściekami opadowymi. Źródłami zanieczyszczeń ścieków opadowych są aerozole lotne, aerozole osiadłe, zmiotki uliczne oraz nawozy sztuczne i pestycydy. Zanieczyszczenia te mogą być wchłaniane bezpośrednio z atmosfery lub spłukiwane z powierzchni zlewni. Ilość zanieczyszczeń dostających się do wód opadowych zależy od szeregu czynników i precyzyjne ich ustalanie jest bardzo trudne. Graniczne wartości BZT5 i koncentracji zawiesin w wodach lub ściekach opadowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Podstawą do ustalania przepustowości i wymiarów urządzeń do oczyszczania ścieków są charakterystyczne przepływy ścieków, obliczeniowe ładunki i stężenia zanieczyszczeń zawartych w ściekach doprowadzanych do oczyszczalni oraz wymagany stopień oczyszczania ścieków (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jako charakterystyczne przepływy ścieków należy uwzględniać:
- średni przepływ dobowy Qdśr w m3/d,
- maksymalny przepływ dobowy Qdmax w m3/d,
- średni przepływ godzinowy Qhśr w m3/h,
- maksymalny przepływ godzinowy Qhmax w m3/h,
- minimalny przepływ godzinowy Qhmt„ w m3/h,
- średni godzinowy przepływ dzienny Qhdśr w m3/h (uprawnienia budowlane).
Ogólne zasady określania ilości ścieków bytowo-gospodarczych dla polskich warunków zostały podane przez W. Blaszczyka i H. Stamatello. Średnie stężenie BZT3 lub zawiesiny w ściekach otrzymuje się, dzieląc odpowiednio L lub Lz przez całkowitą średnią dobową ilość ścieków bytowo-gospodarczych, przemysłowych i niekiedy wód infiltracyjnych.
Ścieki oczyszczone w oczyszczalniach różnego rodzaju odprowadzane są do odbiorników. Przez odbiornik ścieków należy rozumieć środowisko wodne lub gruntowe, do którego doprowadza się ścieki. Do środowiska wodnego zalicza się: wody płynące (rzeki i inne cieki) i wody stojące (jeziora, stawy i inne drobne zbiorniki oraz wody morskie)(program egzamin ustny).
Zasięg przestrzenny środowiska gruntowego
Przez środowisko gruntowe rozumie się górną warstwę ziemi o głębokości nie przekraczającej 3,0 m. Zasięg przestrzenny środowiska gruntowego należy ustalić lokalnie dla poszczególnych źródeł ścieków. Mogą to być tereny przeznaczone wyłącznie do oczyszczania ścieków w warunkach naturalnych lub tereny wiążące procesy oczyszczania ścieków z zagadnieniami wyrównywania zapotrzebowania wody w rolnictwie (opinie o programie).
W warunkach krajowych w większości przypadków odbiornikami ścieków są śródlądowe wody powierzchniowe lub w przypadku małych ilości ścieków środowisko gruntowe. Szczegółowe warunki odprowadzania ścieków do wód powierzchniowych zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów. Zgodnie z tym rozporządzeniem śródlądowe wody powierzchniowe zostały podzielone na trzy klasy, a mianowicie:
Klasa I
- zaopatrywanie ludności w wodę do picia,
- zaopatrywanie przemysłu spożywczego i innych przemysłów wymagających wody o jakości wody do picia,
- hodowla ryb łososiowych,
Klasa II
- hodowla ryb, z wyjątkiem ryb łososiowych,
- zaspokajanie potrzeb zwierząt gospodarskich,
- urządzanie zorganizowanych kąpielisk,
- uprawianie sportów wodnych,
Klasa III
- zaopatrywanie przemysłów, z wyjątkiem przemysłów wymagających wody o jakości wody do picia,
- nawadnianie terenów rolniczych, wykorzystywanych do upraw ogrodniczych oraz do upraw pod szkłem (segregator aktów prawnych).
Wybrane normy dopuszczalnych zanieczyszczeń śródlądowych wód powierzchniowych. Przy ustalaniu warunków odprowadzania ścieków do odbiornika oraz związanego z tym ściśle wymaganego stopnia oczyszczania ścieków niezbędne są następujące materiały:
- charakterystyka hydrologiczna odbiornika, a w szczególności określenie miarodajnego przepływu wody płynącej w miejscu wprowadzania ścieków lub też czynnej objętości wody stojącej,
- ustalenie przewidywanego poziomu czystości wód w przekroju bezpośrednio powyżej zrzutu ścieków (promocja 3 w 1),
- określenie sposobu użytkowania odbiornika przyjmującego oczyszczone ścieki, tj. zaliczenie go do jednej z klas,
- charakterystyka ilościowa i jakościowa ścieków surowych pochodzących z rozpatrywanego źródła zanieczyszczenia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32