Blog

Piec na paliwo stałe zdjęcie nr 2
08.12.2021

Dodatkowe zwiększenie wodoszczelności

W artykule znajdziesz:

Dodatkowe zwiększenie wodoszczelności

Piec na paliwo stałe zdjęcie nr 3
Dodatkowe zwiększenie wodoszczelności

Dodatkowe zwiększenie wodoszczelności, gęstości i wytrzymałości betonu osiąga się powtórnym wibrowaniem po odpowietrzeniu. Zagęszczenie w procesie odpowietrzania bywa opóźnione wskutek znacznego wydalenia wody (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy powtórnym wibrowaniu to opóźnienie zagęszczenia wyrównuje się.
Odpowietrzenie następuje natychmiast po ułożeniu i zawibrowaniu betonu.

Przerwy pomiędzy ułożeniem betonu a początkiem odpowietrzenia powinny być krótkie i nie mogą przekraczać 10-P15 min, a to wskutek szybkiego odparowania wody i zaniku plastyczności górnej warstwy betonu w okresie letnim i szybkiego ochłodzenia w okresie zimowym. W zależności od grubości ścian odpowietrzanie może odbywać się z jednej strony (przy grub, do 25 cm) albo z dwóch stron (przy grub, do 50-60 cm) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy konstrukcjach masywnych albo przy wykonaniu oblicowania z betonu odpowietrzanie odbywa się od strony zewnętrznej powierzchni konstrukcji betonowej.
Odpowietrzanie betonu pozwala znacznie przyspieszyć rozdeskowanie. W temperaturze powietrza 8-E-15 °C rozdeskowanie bywa możliwe już po 24 godz, licząc od chwili zakończenia odpowietrzania.
Powierzchnia betonu odpowietrzonego bardzo różni się od powierzchni betonu zwykłego.

Metoda odpowietrzania betonów, uzupełniając wibrowanie, łączy w sobie metodę zagęszczania za pomocą prasowania (uprawnienia budowlane). Prasowanie następuje wskutek powstania różnicy ciśnienia na granicy płaszczyzny przyrządu odpowietrzającego i granicy strefy odpowietrzania betonu. Tak np. przy rozrzedzeniu powietrza na powierzchni tarczy do 70-80% warstwa betonu na grubości strefy odpowietrzania i tarcza odpowietrzająca dociskają się jedna do drugiej siłami równymi 0,7-0,8 kG/cm2.

Oprócz mechanicznego prasowania następuje odsysanie wody z kapilarów betonu w strefie odpowietrzania. Można wskazać na możliwości znacznego podniesienia gęstości i szczelności wierzchnich warstw betonu uzyskane przez odpowietrzenie betonu przy zastosowaniu wodochłonnego odeskowania, a właściwie, założenie przekładki z wodochłonnego kartonu pomiędzy betonem a odeskowaniem (program egzamin ustny).

Szczelność wody

Odpowietrzające tarcze odsysają wodę wskutek rozrzedzenia powietrza, a wodochłonny karton wysysa zbyteczną wodę z przylegających warstw betonu. W rezultacie usunięcia wody szczelność wierzchnich warstw betonu na głębokość 1-P3 cm znacznie podwyższa się, co jest równoznaczne z obniżeniem się stosunku wodno-cementowego w betonie bez użycia cementu.
Przy torkretowaniu sucha mieszanka jest tłoczona przez sprężone powietrze (opinie o programie). Po wyjściu z węża miesza się ona z rozpyloną wodą, dodawaną w ustniku na kilka centymetrów przed otworem wyjściowym. Otrzymana masa betonowa o konsystencji wilgotnej wytryskuje z dużą siłą i przywiera do dowolnie nachylonej powierzchni torkretowanej.

Torkretowanie pozwala na uzyskanie szczelnego betonu, a poza tym może służyć jako sposób łączenia nowego betonu ze starym.
Całość urządzenia do torkretowania obejmuje betoniarkę, sprężarkę, przewody i dyszę oraz właściwą torkretnicę.
Torkretnica o wydajności l-pl,5 mVgodz ma sprężarkę powietrzną o wydajności 5-p6 m3/min, silnik o mocy 2 kW. Robocze ciśnienie torkretnicy wynosi 2,5-3,5 at n.

Średnice kruszywa w zaprawie nie powinny być większe niż 8 mm (segregator aktów prawnych). Mieszanka musi być dość tłusta (400 kg cementu na 1 m8 betonu) i zawierać 50-p60°/e piasku oraz pewną ilość czystego żwirku.
W czasie pracy dyszę należy trzymać w odległości 1-P2 m od torkretowanej powierzchni w zależności od ciśnienia w sprężarce.

Początkowo grubsze ziarna mieszanki, wylatując z dyszy z szybkością do 70 m/sek, uderzając o powierzchnię odskakują, dopóki na powierzchni nie wytworzy się warstewka cementowa, w którą zaczną się wtapiać ziarna różnych rozmiarów.
Krzemianowanie stosowane do uszczelniania powierzchniowego może być wykonane przez nasycenie wierzchniej warstwy betonów i kamieni roztworem szkła wodnego, a następnie po wyschnięciu, roztworem chloranu wapniowego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Piec na paliwo stałe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Piec na paliwo stałe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Piec na paliwo stałe zdjęcie nr 8 Piec na paliwo stałe zdjęcie nr 9 Piec na paliwo stałe zdjęcie nr 10
Piec na paliwo stałe zdjęcie nr 11
Piec na paliwo stałe zdjęcie nr 12 Piec na paliwo stałe zdjęcie nr 13 Piec na paliwo stałe zdjęcie nr 14
Piec na paliwo stałe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Piec na paliwo stałe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Piec na paliwo stałe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami