Blog

11.05.2021

Dodatkowy wpływ na wytrzymałość

W artykule znajdziesz:

Dodatkowy wpływ na wytrzymałość

Dodatkowy wpływ na wytrzymałość

W gotowych wyrobach wapienno-piaskowych występują trwałe związki, znane jako końcowe produkty hydratacji cementu, a ponadto tobermoryt 11 -10-10 m, ksonotlit, gyrolit, a także C2SH(A). Słuszne jest uogólniające stwierdzenie, że autoklawizacja przyspiesza reakcję chemicznego wiązania wapna i piasku, ale skład i wzajemne stosunki ilościowe nowo powstających faz stałych zależą od bardzo wielu czynników, które w czasie realizowania omawianej technologii można różnie dobierać, aby osiągnąć zamierzony cel (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wytrzymałość gotowego wyrobu wapienno-piaskowego uzależniona jest od wzajemnych stosunków ilościowych poszczególnych elementów budowy autoklawizowanego produktu, w którym należy wyróżnić: uwodnione krzemiany wapniowe jako produkty reakcji wapna i kwarcu, pozostałe, nieprzereagowane ziarna kwarcu, nieprzereagowane resztki wodorotlenku wapniowego (portlandytu) i wreszcie duże pory wypełnione powietrzem lub wodą.
Dodatkowy wpływ na wytrzymałość wywiera także dwutlenek węgla. Działanie atmosferycznego C02 na gotowe wyroby wapienno-piaskowe prowadzi do powolnych, ale korzystnych zmian wytrzymałości wyrobów; wprowadzenie dwutlenku węgla do autoklawu przyspiesza te zmiany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W przemyśle wyrobów wapienno-piaskowych coraz większe zastosowanie znajdują popioły lotne, pochodzące z zakładów energetycznych, których kotły wyposażone są w paleniska przystosowane do spalania mielonego węgla kamiennego lub brunatnego. Popioły te wykazują w różnym stopniu zaznaczoną właściwość reagowania w środowisku wodnym z wapnem w normalnych temperaturach i z tej przyczyny mogą być traktowane i w normach wielu krajów są traktowane jako pucolany (uprawnienia budowlane).

Wprowadzenie popiołu lotnego jako trzeciego składnika do mieszanki surowcowej przeznaczonej do produkcji wyrobów wapienno-piaskowych powoduje, że mieszanka ta, bezpośrednio po sformowaniu z niej kształtek, zaczyna twardnieć, co powoduje, że jeszcze przed wprowadzeniem kształtek do autoklawu wykazują one wprawdzie niewielką, ale dla ich wstępnego transportu bardzo korzystną wytrzymałość.

Technologia przygotowania mieszanki

Technologia przygotowania mieszanki uzależniona jest od postaci, w jakiej wapno jest do niej wprowadzane (program egzamin ustny). Stosowanie wapna w postaci suchego wodorotlenku wapniowego prowadzi do obniżenia jakości ostatecznego produktu, toteż obecnie stosuje się wapno palone mielone, które gasząc się w czasie mieszania zestawu powoduje jego podgrzewanie.
Początkowo przemysł wyrobów wapienno-piaskowych produkował jedynie cegły o wymiarach przewidzianych przez normy dla cegły ceramicznej, ale dość szybko rozszerzył swój asortyment na bloczki o wymiarach stanowiących krotność wymiarów cegieł normalnych (opinie o programie). Wyroby te, także w postaci dziurawki, kształtowane były na prasach mechanicznych o jednostronnym nacisku. Ostatnio stosuje się prasy hydrauliczne umożliwiające prasowanie dwustronne, o wydajnościach 3000-6000 pełnych, normalnych cegieł na godzinę. Te nowoczesne prasy wyposażone są z reguły w automatyczny odbiór kształtek i automatyczne ich układanie na wózkach.

W ostatnim okresie budownictwo coraz szerzej korzysta z wyrobów wapienno-piaskowych w postaci wielkowymiarowych płyt ściennych i zbrojonych płyt stropowych. Formowanie tych wyrobów odbywa się drogą intensywnego wibrowania (segregator aktów prawnych).
Praktyki przemysłowego wytwarzania wyrobów wapienno-piaskowych stosuje ciśnienie pary nasyconej 8-P15 kPa, co odpowiada zakresowi temperatur 170-P197°C. Ruchhoft i Schmidt [123] podają przykład 20-godzinnego cyklu autoklawizacji, w którego ciągu robocze ciśnienie 12 kPa utrzymuje się przez 8 h, a 45 min przeznaczone jest na wyładunek i załadunek autoklawu. Pozostały czas obejmuje etapy nagrzewania i podnoszenia ciśnienia (6 h) oraz obniżania ciśnienia i studzenia autoklawu (5 h 15 min).

Każdy zakład produkcyjny z reguły wyposażony jest w baterię złożoną z kilku autoklawów, co umożliwia takie przesunięcie w czasie cyklów roboczych poszczególnych autoklawów, aby pierwsze etapy cyklu, polegające na wydmuchiwaniu z załadowanego autoklawu powietrza, na wstępnym podgrzewaniu wsadu i na częściowym podniesieniu ciśnienia, mogły być zrealizowane za pomocą pary odlotowej z innego autoklawu tej samej baterii (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami