Blog

Zbiorniki terenowe prostokątne zdjęcie nr 2
08.04.2020

Dogładzarka

W artykule znajdziesz:

Dogładzarka

Zbiorniki terenowe prostokątne zdjęcie nr 3
Dogładzarka

Dogładzarka, gładzarka oscylacyjna - obrabiarka skrawająca przystosowana do dogładzania (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dogłos - zjawisko narastania dźwięku w pomieszczeniu po włączeniu źródła dźwięku.

Dogniatak 1 - przyrząd do dogniatania’ wykończającego odkuwek.

Dogniatak 2 - narzędzie do nagniatania.

Dogniatanie, kalibrowanie - przy kuciu kształtowanie przedmiotu uprzednio podkutego, usuwające nierówności i nadające mu ostateczny kształt i wymiary.

Dogniatanie 2 - nagniatanie.

Dogniatarka - obrabiarka do nagniatania.

Dogrzewanie - ogólnie: nagrzewanie od temperatury wyższej niż temperatura otoczenia do jeszcze wyższej temperatury końcowej; (2) obr. ciepl. nagrzewanie od temperatury podgrzewania do temperatury właściwej obróbki cieplnej.

Dojarka mechaniczna - urządzenie do mechanicznego dojenia krów.

Dojrzałość techniczna drzewostanu - osiągnięcie przez drzewostan takiego stopnia rozwoju, w którym uzyskuje się w największej ilości określone sortymenty.

Dojrzałość techniczna rośliny - osiągnięcie przez roślinę najbardziej pożądanego stopnia rozwoju do dalszego jej użytkowania, np. na konsumpcję (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dojrzewalnia owoców - pomieszczenie zaopatrzone w odpowiednie urządzenie klimatyzacyjne, w którym składowane owoce uzyskują pożądane własności smakowe.

Dojrzewanie betonu - twardnienie betonu w okresie od chwili zakończenia wiązania cementu do chwili uzyskania pożądanej wytrzymałości betonu.

Dojrzewanie chemiczne emulsji - reakcje powierzchniowe między ziarnami soli srebra w emulsji i składnikami roztworu, wskutek czego następuje zmiana własności fotograficznych emulsji bez rekrystalizacji i wzrostu ziarn soli srebra.

Dojrzewanie fizyczne emulsji - zmiany zachodzące w emulsji światłoczułej wskutek rekrystalizacji i wzrostu ziarn (uprawnienia budowlane).

Dojrzewanie kontaktu - zjawisko osiągania przez świeżo sporządzony kontakt maksymalnej aktywności podczas prowadzenia reakcji kontaktowej; d.k. trwa od kilku godzin do kilku dni.

Dojrzewanie lakierów - procesy fizykochemiczne zachodzące w gotowym lakierze w czasie magazynowania w specjalnych odstojnikach; podczas dojrzewania następuje wydzielanie się osadów nie zatrzymanych w czasie filtrowania lub tworzących się w czasie odstawania i niekiedy podwyższania się lepkości lakieru.

Dojrzewanie produktów spożywczych, maturacja - samorzutne przemiany typowe dla danego produktu, prowadzące do pełnego wykształcenia jego korzystnych cech organoleptycznych; d.p.s. ma najczęściej charakter powolnych procesów enzymatycznych w odpowiednio dobranych warunkach temperatury i wilgotności powietrza oraz przy udziale typowych dla danego produktu drobnoustrojów (np. dojrzewanie wina, piwa, serów).

Dok - budowla lub pływające urządzenie w stoczni, przeznaczone do budowy (d. budowlany) lub remontu jednostek pływających (program egzamin ustny).

Dok pływający

Dok pływający - urządzenie stoczniowe składające się z kilku połączonych ze sobą pontonów tworzących pokład doku oraz dwóch podwójnych ścian ustawionych wzdłuż pokładu; statek wprowadza się po zatopieniu go przez napełnienie pontonów wodą; po wypompowaniu wody dok wraz ze statkiem wynurza się z wody.

Dok samodokpjący - dok pływający, którego dno jest podzielone na sekcje, przy czym każda z nich może być dokowana na pozostałych w celach konserwacji, remontu itp.

Dok-statek - dok pływający z własnym napędem i z załogą eksploatacyjno-remontową, przystosowany do prowadzenia prac dokowych w morzu w dowolnym miejscu; d-s. przeznaczone są głównie do dokowania i remontu okrętów wojennych.

Dok suchy - basen zamykany wodoszczelnymi wrotami, do którego wprowadza się statek, aby po wypompowaniu wody i ustawieniu go na klatkach stępkowych przeprowadzić przegląd, remont.

Dokarmianie roślin - nawożenie pogłówne.

Doker - robotnik portowy zatrudniony przy załadunku i wyładunku towarów.

Dokładność - miara sprawności praktycznego posługiwania się w określonych warunkach będącymi do dyspozycji konkretnymi środkami.

Dokładność mapy - stopień matematycznej zgodności położenia poszczególnych elementów treści na mapie i odpowiadających im obiektów w terenie (opinie o programie).

Dokładność metody - ilościowa (bezwzględna lub względna) miara zgodności wartości przeciętnej wyników pomiarów (oznaczeń) wykonywanych daną metodą z uznaną za prawdziwą wartością wielkości mierzonej (oznaczanej).

Dokładność obróbki - dokładność wymiarów, kształtu i położenia powierzchni obrobionego przedmiotu określona wartością poszczególnych odchyłek (wymiarów, kształtu i położenia).

Dokładność pomiaru - zgodność prawdziwej wartości wielkości mierzonej z wynikiem pomiaru określana wartością liczbową błędu pomiaru (segregator aktów prawnych).

Dokładność wskazania - różnica między wskazaniem danego urządzenia lub przyrządu pomiarowego a rzeczywistym wymiarem (liniowym lub kątowym) mierzonego przedmiotu.

Dokoksowywanie - druga faza odgazowywania półkoksu lub brykietów pólkoksowych do temperatury ok. 100°C w celu uwolnienia paliwa od pozostałej w nim po półkoksowaniu reszty części lotnych tworzącej gaz opałowy; proces ten powoduje zwiększenie gęstości rzeczywistej paliwa poprzez jego skurcz liniowy.

Dokowanie - czynności związane z wprowadzeniem statku do doku pływającego lub suchego (promocja 3 w 1).

Dokręt - końcowy skręt nadawany przędzy zwłaszcza o wyższych numerach lub przeznaczonej na osnowę, podczas przędzenia na przędzarkach wózkowych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zbiorniki terenowe prostokątne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zbiorniki terenowe prostokątne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zbiorniki terenowe prostokątne zdjęcie nr 8 Zbiorniki terenowe prostokątne zdjęcie nr 9 Zbiorniki terenowe prostokątne zdjęcie nr 10
Zbiorniki terenowe prostokątne zdjęcie nr 11
Zbiorniki terenowe prostokątne zdjęcie nr 12 Zbiorniki terenowe prostokątne zdjęcie nr 13 Zbiorniki terenowe prostokątne zdjęcie nr 14
Zbiorniki terenowe prostokątne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zbiorniki terenowe prostokątne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zbiorniki terenowe prostokątne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami