Blog

Wykonanie zastępcze czy odstąpienie od umowy zdjęcie nr 2
02.06.2021

Gnilica

W artykule znajdziesz:

Gnilica

Wykonanie zastępcze czy odstąpienie od umowy zdjęcie nr 3
Gnilica

Gnilica wytwarza grzybnię wewnętrzną i powierzchniową. Grzybnia powierzchniowa rozwija się przeważnie w postaci rozgałęzionych sznurów, znacznie krótszych od sznurów stroczka; grubość sznurów gnilicy osiąga najwyżej 1 mm. Początkowa jasnobrunatna barwa grzybni się do barwy prawie czarnej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Owocniki są cienkie, przyrośnięte płasko do podłoża. Powierzchnia ich jest gładka lub pokryta licznymi, wypukłymi brodawkami. Wymiary owocników wahają się w granicach od kilku do 50 cm. Barwa owocników jest w młodym wieku żółtawooliwkowa, później ciemnieje do brunatnooliwkowej; brzegi owocników są jaśniej zabarwione.
Gnilica wymaga wyższej wilgotności drewna aniżeli stroczek lub porzyca; warunki optymalne występują w granicach 50-60% wilgotności. Optymalna temperatura wynosi według Orłosia 23″ C, a temperatura maksymalna około 35 C. Gnilica jest bardzo wytrzymała na niskie temperatury, co tłumaczy możliwość jej występowania poza obrębem budynków. Natomiast spadek wilgotności drewna powoduje szybkie zahamowanie rozwoju grzybni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zwalczanie gnilicy jest łatwe, gdyż wysuszenie drewna zabezpiecza je w zupełności przed rozkładem. Drewno, które musi ze względu na rodzaj zastosowania znaleźć się w warunkach bardziej wilgotnych, należy zabezpieczać przez nasycanie środkami oleistymi (np. olej kreozotowy), na których działanie gnilica jest szczególnie wrażliwa.

Rozwój grzybów w drewnie wpływa ujemnie na jego techniczne własności. Grzybnia rozkładając drewno powoduje poważne zmiany w jego własnościach chemicznych, fizycznych i mechanicznych (uprawnienia budowlane).

Wpływ zgnilizny

Rozkład drewna jest zjawiskiem o nasileniu rosnącym w miarę postępującego rozwoju grzyba. Wpływ grzybów na techniczne własności drewna zależy z jednej strony od gatunku grzyba i związanego z tym rodzaju rozkładu, z drugiej strony - od stadium rozwoju grzyba i związanego z tym nasilenia procesów rozkładowych. W początkowych stadiach uszkodzenia zmiany własności drewna są nieznaczne; w zakresie cech fizycznych daje się zauważyć jedynie zmiana barwy (pociemnienie lub pojaśnienie drewna), skład zaś chemiczny, fizyczne i mechaniczne własności drewna pozostają w tym stadium prawie nie zmienione (program egzamin ustny).

W dalszych stadiach rozkładu występuje coraz wyraźniej zarysowane zniszczenie błon komórkowych, co powoduje obniżanie się ciężaru właściwego, twardości i mechanicznych własności drewna; w końcowym stadium zgnilizny drewno traci zupełnie swą normalną strukturę. Skład chemiczny zgniłego drewna ulega również zmianom, których charakter zależy w głównej mierze od typu zgnilizny, a więc od tego czy rozkładowi ulega głównie lignina (zgnilizna korozyjna), czy też celuloza (zgnilizna destrukcyjna). Rodzaj tych zmian związany jest przede wszystkim z gatunkiem grzyba (opinie o programie).

Wpływ zgnilizny na techniczne własności drewna zależy od charakteru rozkładu, od stopnia rozwoju, rozmieszczenia i zasięgu zgnilizny w danym sortymencie oraz od przeznaczenia sortymentu.
Wpływ zgnilizny na skład chemiczny drewna. Rozkład błon komórkowych drewna zachodzi pod wpływem wytwarzanych przez grzyby enzymów. Enzymów tych jest bardzo wiele, a ich rodzaj i stosunek ilościowy zależą od gatunku grzyba. Ponieważ w rozkładzie różnych składników chemicznych drewna biorą udział różne enzymy, więc też skład chemiczny zgniłego drewna zależy bezpośrednio od gatunku grzyba (segregator aktów prawnych). Grzyby wywołujące zgniliznę korozyjną zmniejszają poważnie zawartość ligniny w porażonym drewnie, przy czym bezwzględna ilość związków węglowodanowych (głównie celulozy) ulega również pewnemu obniżeniu.

Jeżeli jednak W wypadku zgnilizny destrukcyjnej zawartość węgla nieco wzrasta, co jest związane ze wzrostem procentowej zawartości ligniny, której skład chemiczny wykazuje większy udział węgla niż celuloza. Pomimo ze wahania zawartości węgla są niewielkie odbijają się one dość wyraźnie na wartości opałowej zgniłego drewna. Zgnilizna korozyjna nieco obniża wartość opałową, zgnilizna destrukcyjna natomiast powoduje jej podwyższenie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wykonanie zastępcze czy odstąpienie od umowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wykonanie zastępcze czy odstąpienie od umowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wykonanie zastępcze czy odstąpienie od umowy zdjęcie nr 8 Wykonanie zastępcze czy odstąpienie od umowy zdjęcie nr 9 Wykonanie zastępcze czy odstąpienie od umowy zdjęcie nr 10
Wykonanie zastępcze czy odstąpienie od umowy zdjęcie nr 11
Wykonanie zastępcze czy odstąpienie od umowy zdjęcie nr 12 Wykonanie zastępcze czy odstąpienie od umowy zdjęcie nr 13 Wykonanie zastępcze czy odstąpienie od umowy zdjęcie nr 14
Wykonanie zastępcze czy odstąpienie od umowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wykonanie zastępcze czy odstąpienie od umowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wykonanie zastępcze czy odstąpienie od umowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami