Blog

Wzory teoretyczne zdjęcie nr 2
07.05.2022

Dokument krzyżacki

W artykule znajdziesz:

Wzory teoretyczne zdjęcie nr 3
Dokument krzyżacki

Kósslin to - jak się wydaje - osada, która w XVII w. zrastała się już z wsią Giittland, przy czym w końcu obszar obu tych osad, tworzących nową większą wieś, nazwano Giittland (Koźliny). Kósslin posiadał krzyżacki dokument z roku 13 5 3. Dla Giittlandu brak informacji o zachowaniu się podobnego dokumentu. Istnieje tylko dokument krzyżacki z 1373 r. nadający ziemię Janowi Leszschkaw. Ziemia ta zlokalizowana była w tym dokumencie między wsiami Kósslin und Jetlun. W nazwie Jetlun można by dopatrywać się XVlI-wiecznej nazwy Giittland, ponieważ spotyka się wówczas zapis tej nazwy również w formie Jettland, Jiittland (program uprawnienia budowlane na komputer).

Nie bez znaczenia jest to, że twórca Księgi Żuław Michał Hancke umieścił ten dokument pod hasłem Koźliny. Tak czy inaczej, w początkach XVII w. mamy do czynienia z wsią określaną w źródłach podwójną nazwą: Giittland und Kósslien , przy czym administracyjnie był to jeden organizm ze wspólnym sądem ławniczym. Wnikając głębiej w rozkład pól tej wsi spotykamy występowanie w XVII w. dwu jej części składowych - części Kósslińskiej i Giittlandzkiej. Ciekawe, że część Kósslińska, określana w źródłach również jako Bruchland, posiada podwójne włóki, których występowanie na Żuławach Gdańskich zanotować można w XVII w. jeszcze w Krzywym Kole i Ostrowitem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Podobnie przedstawia się sprawa z osadami Schónewese i Friewalde. W obu przypadkach ich areały wchłonięte zostały kolejno przez Krzywe Koło. Ich nazwy natomiast utrzymywały się jeszcze jakiś czas w źródłach, ale zeszły stopniowo do funkcji nazw polnych, by ostatecznie zaginąć całkowicie (uprawnienia budowlane).

Dwuczłonowość

wspomnianego już Michała Hanckego jako dokumentacja źródłowa wsi Krzywe Koło. Tymczasem przystępując do wyliczania stanu gospodarczego Krzywego Koła w początkach XVII w., powtórzył on w Księdze Żuław nagłówek Kriewekohl und Friewalde. Istnienie wsi Friewalde już w XIV w. potwierdza dokument dla Schdnewese, gdzie jej granice określone zostały jako przylegające do granic wsi Ostrowite i Freywalde, a sięgały aż do Motławy. Pewne jest więc istnienie w XIV w. trzech niezależnych osad (program egzamin ustny). W początkach XVII w. nie ma osobnej osady Schdnewese, istnieje natomiast z dwu członów składająca się wieś Kriefekohl und Friewalde. Dowiadujemy się przy tej okazji, że Motława poczyniła szkody w ich areale. Dwuczłonowość nowego organizmu ma wówczas swe odbicie również w tym, że tak Krzywe Koło, jak i Friewalde, mają własnego sołtysa, wspólny jest jednak sąd i księga ławnicza. Integracja obu części nowej, zrastającej się osady nie była w początkach XVII w. zbyt zaawansowana, ponieważ mieszkańcy obu części toczyli jeszcze spory przed sądem burmistrzowskim jako dwie przeciwne strony . Dotyczyło to spraw związanych z naprawą drogi (opinie o programie).

Biorąc pod uwagę rozkład pól tej dwuczłonowej zdawałoby się wsi, odkrywamy niespodziewanie, że w części areału należącego do Krzywego Kola występuje jeszcze w początkach XVII w. w formie reliktu dalsza część nazywana Schdnen Wiese. Widocznie osobna w XIV w. osada Schdnewese wcześniej została wchłonięta przez Krzywe Koło. Dokonało się to może w XV w. W początkach XVII w., gdy Krzywe Koło było w trakcie łączenia się z następną, dotąd oddzielną, osadą Fiewalde, obszar dawnej wsi Schónewese należał już, przynajmniej częściowo, do areału Krzywego Koła (segregator aktów prawnych).

Tak więc zarówno w przypadku pary osad Koźliny-Kosslien jak i Krzywe Kolo-Friewalde, mamy do czynienia ze stopniowym zrastaniem się w jedną wieś mniejszych osad, leżących naprzeciw siebie na dwóch przeciwległych brzegach Motławy. Nazwa Krzywe Koło rozciągnęła się stopniowo na cały kompleks. Nazwy wchłoniętych osad spadły do roli nazw polnych i w końcu zaginęły zupełnie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Wzory teoretyczne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Wzory teoretyczne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Wzory teoretyczne zdjęcie nr 8 Wzory teoretyczne zdjęcie nr 9 Wzory teoretyczne zdjęcie nr 10
Wzory teoretyczne zdjęcie nr 11
Wzory teoretyczne zdjęcie nr 12 Wzory teoretyczne zdjęcie nr 13 Wzory teoretyczne zdjęcie nr 14
Wzory teoretyczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wzory teoretyczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wzory teoretyczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami