Blog

Rodzaje walcowni zdjęcie nr 2
17.03.2020

Obcinanie drutu

W artykule znajdziesz:

Obcinanie drutu

Rodzaje walcowni zdjęcie nr 3
Obcinanie drutu

Do obcinania drutu i wyjmowania szpilek szklarz używa obcęgów lub płaskich szczypiec. Jeżeli w szkle trzeba wywiercić otwór, szklarz używa specjalnego, graniasto zakończonego wiertła. Szlifowanie lub zukosowanie krawędzi szyby wykonuje się na szlifierce z odpowiednio twardą tarczą ścierną.
Obecnie okna aluminiowe, świetliki i okna drewniane szkli się szybami podwójnymi, przygotowywanymi fabrycznie, często ze szkła nie przepuszczającego promieni podczerwonych. W fabryce szyby skleja się paskiem grubości paru mm, układanym wzdłuż obwodu szyby (program uprawnienia budowlane na komputer).

Powietrze spomiędzy sklejonych szyb wypompowuje się i na jego miejsce wtłacza gaz szlachetny. Szyby takie mocuje się na kit, na uszczelki gumowe lub z tworzywa sztucznego, jak szyby w wagonach kolejowych. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót szklarskich. Roboty szklarskie z użyciem kitu na zewnątrz budynku powinny być wykonywane podczas suchej pogody w temperaturze powyżej 0°C. Roboty szklarskie bez użycia kitu na zewnątrz budynku można wykonywać w temperaturze poniżej 0°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Roboty szklarskie należy wykonywać po zakończeniu podstawowych robót budowlanych, przed malowaniem ścian i sufitów Roboty stolarskie, ślusarsko-kowalskie, okucia oraz wszystkie czynności wstępne związane z malowaniem drzwi, okien itp. przeznaczonych do szklenia, należy wykonywać przed robotami szklarskimi (uprawnienia budowlane).

W pierwszej kolejności powinno się szklić świetliki dachowe oraz zewnętrzne ramy otworów w ścianach zewnętrznych z wyjątkiem szklenia okien zespolonych. Skrzydła okien zespolonych zaleca się szklić równocześnie. Podczas szklenia ram stałych lub skrzydeł otwieranych na zewnątrz nie należy wykonywać robót szklarskich na różnych poziomach w jednym pionie budynku. Przed przystąpieniem do robót szklarskich należy sprawdzić stan stolarki lub ślusarki oraz je oczyścić, wysuszyć i jednokrotnie pomalować (program egzamin ustny).

Szkło należy krajać w stanie surowym, w pomieszczeniu zabezpieczonym przed opadami atmosferycznymi. Wymiary przeciętych szyb powinny być mniejsze od wymiarów ram w świetle wrębów, zależnie od powierzchni szyby: od 2 do 4 mm - w ramach drewnianych, od 2 do 6 mm - w ramach metalowych i żelbetowych.

Otwory kafli


Szyby po osadzeniu w ramach, tj. po zakończeniu wszystkich robót, niezależnie od rodzaju szklenia nie powinny drgać i wykazywać nadpęknięć (opinie o programie).

Niedopuszczalne są szczerby na krawędziach szyby o głębokości większej niż 3 mm i o długości większej niż 20 mm. Niedopuszczalne są szczerby na krawędziach widoczne po oszkleniu np. w razie szklenia na zakładkę. Podczas odbioru robót szklarskich przeprowadza się badania wrębów, jakości materiałów i prawidłowości szklenia.

Przed przystąpieniem do budowy pieca kaflowego należy skompletować kafle dobierając je wg wielkości i koloru. Prócz kafli cennych potrzebne są jeszcze kafle na cokoły, naroża i zakończenie pieców, tzw. bandy, to jest podłużne kafle o przekroju zbliżonym do ćwierci koła. Kafle i cegłę przed wbudowaniem moczy się, żeby nie wyciągały wody z zaprawy glinianej użytej do budowy pieca. Zbyt fucha zaprawa pęka i powstają nieszczelności obniżające wartość. Kafle w piecu łączy się klamrami z drutu piecowego (po isiem klamer ma każdy kafel.

Oprócz klamer, ca parę rzędów kafli, kładzie się drut obiegający piec wokoło (segregator aktów prawnych).

Przez otwory kafli narożnych przepuszcza się ponadto cztery druty pionowe. Po ułożeniu paru warstw wnętrza ‘kafli między kołnierzami (ruńipami) wylepia się płytkami ceramicznymi, tłuczoną dachówką albo po prostu gruzem z dobrze wypalonych cegieł i zaprawą glinianą. Ponadto wnętrze ściany jest wyłożone cegłą przylepioną do kafli. Ściany działowe w piecu wykonuje się z cegły na rzadkiej zaprawie glinianej z zachowaniem prawidłowego wiązania cegieł. Grubość spoiny nie może przekraczać 2 cm.

Spoiny między kaflami są jeszcze mniejsze (około 0,5 mm). Drzwiczki oprawia się przez wpuszczenie wąsów w ściany paleniska. Wąsy przykrywa się szamotową obudową paleniska, która dochodzi do samych drzwiczek. Piec z kanałem dymowym łączy się za pomocą rury blaszanej średnicy 10-15 cm (promocja 3 w 1). Pionowość ścian pieca sprawdza zdun poziomnicą, ich równość - linijką drewnianą.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Rodzaje walcowni zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Rodzaje walcowni zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Rodzaje walcowni zdjęcie nr 8 Rodzaje walcowni zdjęcie nr 9 Rodzaje walcowni zdjęcie nr 10
Rodzaje walcowni zdjęcie nr 11
Rodzaje walcowni zdjęcie nr 12 Rodzaje walcowni zdjęcie nr 13 Rodzaje walcowni zdjęcie nr 14
Rodzaje walcowni zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rodzaje walcowni zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rodzaje walcowni zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami