Blog

18.01.2023

Dokument przedłożony

W artykule znajdziesz:

Dokument przedłożony

Możliwości ukształtowania nowej jakościowo sytuacji stworzyły dopiero inicjatywy integracyjne, zainspirowane konferencją premierów w Ronneby w 1990 roku przez państwa położone wokół Morza Bałtyckiego. W wyniku podjętych przez Polskę zobowiązań uruchomiono prace badawcze i studialne tworzące bazę diagnostyczną i prognostyczną, wspierającą i konkretyzującą prace stałych struktur rządowych i międzynarodowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Praktyczną przesłankę i inspirację do ich podjęcia stworzyła jednak dopiero konferencja przedstawicieli rządów państw bałtyckich, która odbyła się w dniach 19-22 sierpnia 1992roku w Karlskronie. Dokument przedłożony tam przez stronę szwedzką, pt. Vision and strategies around the Baltic Sea stanowił podstawę do podjęcia uzgodnionej wzajemnie decyzji w sprawie wspólnego opracowania strategicznego planu rozwoju i przestrzennego zagospodarowania regionu Bałtyku do 2010 roku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W prowadzonych na tej podstawie przez stronę polską studiach strategicznych region ten nazwano Europejskim Regionem Bałtyckim (ERB), natomiast obszar, w którym się go poszukuje - Europą Bałtycką (EB). W polskiej części tej przestrzeni geograficznej zdefiniowano Polski Region Bałtycki (PRB) (uprawnienia budowlane).

Strategia PRB, integrowana z rozwojem ERB, powinna stać się narzędziem, które uruchomi nowe czynniki i wyzwoli szanse przyspieszonego rozwoju Polski Północnej. Wkomponowanie jej regionów, gmin i miast w procesy współpracy społeczno-gospodarczej w basenie Morza Bałtyckiego powinno bowiem spowodować przyspieszenie i uaktywnienie skoordynowanych przedsięwzięć podejmowanych przez państwa bałtyckie, zmierzających do ściślejszej współpracy politycznej i społeczno-gospodarczej, jak również do ochrony zasobów przyrodniczych systemu ekologicznego Bałtyku. Istotna jest także społeczna potrzeba pobudzenia rozwoju środkowej części Polski Północnej, wynikająca zarówno z pogłębiającej się tam recesji, jak i z realnych możliwości zagospodarowania jej zasobów (program egzamin ustny).

Model mozaiki regionów

Europa przeżywa aktualnie ostry konflikt dwóch modeli rozwoju ekonomicznego. Model koncentracji - oparty na założeniu, że „lokomotywami" rozwoju będą obszary lepiej rozwinięte. Jest on określany jako:

  1. „banan", kształtowany wokół osi Londyn-Paryż-Frankfurt-Mediolan- - Turyn,
  2. „pas słońca", biegnący wzdłuż wybrzeża śródziemnomorskiego od Turynu po Barcelonę (opinie o programie).

Koncentracja rozwoju w tych obszarach oznaczałaby zahamowanie rozwoju na obszarach peryferyjnych. Model ten obarczony jest symptomami nad- koncentracji i przeciążenia, zwłaszcza w zakresie komunikacji i środowiska człowieka. Jest to model kreujący ogromne technopole i megapole osadnicze. Część regionów bałtyckich mieści się obecnie w strefie przyciągania tych koncentracji -dotyczy to Danii, północnych Niemiec i południowej Szwecji i Norwegii. Przeniesienie tego modelu na obszar regionów bałtyckich oznaczałoby wzmocnienie podziału na bogatą Północ i biedne Południe (segregator aktów prawnych).

Model mozaiki regionów - wyprowadzony z politycznej kreacji Unii Europejskiej nie tylko akceptującej wspólnotę różnorodności, ale upatrującej wręcz efektywność rozwoju w różnorodności regionów. Jest on wynikiem dostrzeżenia zagrożeń koncentracji gospodarki i osadnictwa, prowadzącej do stanów nierównowagi (społecznej, ekologicznej, rynkowej) (promocja 3 w 1). Jest on także modelem dążącym do równowagi poprzez tworzenie równoprawnych powiązań o wielkiej różnorodności. Jest wreszcie modelem wyrównywania dysproporcji regionalnych zarówno poprzez sieć powiązań, jak i zróżnicowanych programów pomocy. Istota tak rozumianej solidarności regionalnej uległa jednak w Unii Europejskiej poważnemu osłabieniu.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami