Blog

Długość bocznicy kolejowej zdjęcie nr 2
24.04.2021

Dokumentacja organizacyjna

W artykule znajdziesz:

Dokumentacja organizacyjna

Długość bocznicy kolejowej zdjęcie nr 3
Dokumentacja organizacyjna

Projekt organizacji budowy jest to opracowanie, w którym - w oparciu o dane projektu technicznego (lub wstępnego) - przy pomocy obliczeń, wykresów, schematów pracy itp. ustala się, jakimi metodami, środkami produkcyjnymi i urządzeniami technicznymi użytymi w odpowiednim miejscu i czasie ma być wykonana inwestycja budowlana (program uprawnienia budowlane na komputer).
Projektowanie organizacji budowy jest więc w budownictwie podstawowym warunkiem prawidłowego wykorzystania sił i środków.

Do niedawna projektowanie organizacji budowy wykonywane było w trzech stadiach, a mianowicie:
1) projekt wstępny organizacji budowy;
2) projekt techniczny organizacji budowy;
3) projekt roboczy organizacji robót (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ponieważ, jak wykazała praktyka, opracowywana w tym trybie dokumentacja w niedostatecznym stopniu wyprzedzała rozpoczęcie robót, a co za tym idzie nie była dostarczana w terminach zapewniających pełne jej wykorzystanie przez wykonawcę, tryb opracowywania dokumentacji został zmieniony.
Dla inwestycji powtarzalnych lub podobnych do już realizowanych opracowywana jest dokumentacja organizacyjna w dwóch stadiach:
- rozszerzony projekt wstępny organizacji budowy;
- techniczno-roboczy projekt organizacji budowy i robót (uprawnienia budowlane).

Rozszerzone projekty wstępne sporządzane są przez biura projektowe równolegle z wykonywaniem dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
Techniczno-robocze projekty organizacji budowy i robót opracowywane są przez oddziały projektowania organizacji robót (OPOR) przedsiębiorstw wykonawczych zarówno generalnego wykonawcy, jak i podwykonawców.
Przy sporządzaniu techniczno-roboczych projektów organizacji budowy przez biura projektowe (co z reguły ma miejsce w budownictwie miejskim), aby projekt uwzględniał realne możliwości wykonawcze przedsiębiorstwa, na przedsiębiorstwie wykonawczym spoczywa obowiązek uzgadniania sposobu rozwiązań z biurem projektowym, np. w projekcie organizacji należy przewidzieć taki sprzęt, jakim wykonawca może dysponować. Często bowiem zdarza się, że projekty organizacji wykonywane bez uzgodnienia z wykonawcą stają się nierealne (program egzamin ustny).
Sama systematyka opracowywania projektu organizacji budowy będzie nieco różna w zależności od specyfiki budowy, której ma dotyczyć.

Projekt wstępny organizacji

Jest rzeczą oczywistą, że nieco inaczej np. należy podejść do zagadnienia opracowania projektu organizacji budowy zakładu przemysłowego niż projektu organizacji budowy osiedla mieszkaniowego.
Mimo pewnych różnic istniejących w systematyce opracowań, same zasady opracowania nie ulegają zmianom (opinie o programie).
Rozszerzony projekt wstępny organizacji budowy podaje ogólną koncepcję organizacji budowy. Opracowanie to obejmuje również wstępną koordynację robót, wykonywanych zarówno przez generalnego wykonawcę, jak i przez podwykonawców. Rozszerzony projekt wstępny rozwiązuje również, w sposób szkicowy, projekt zagospodarowania i uzbrojenia placu budowy.

Na podstawie rozszerzonego projektu wstępnego mogą być podejmowane roboty przygotowawcze, obejmujące zagospodarowanie placu budowy.
Projekt techniczno-roboczy organizacji budowy i robót jest rozszerzeniem projektu wstępnego, uwzględniając możliwości wykonawcze przedsiębiorstwa. Projekt techniczno-roboczy organizacji budowy i robót podaje w sposób dokładny rozwiązania techniczno-organizacyjne dla rocznego programu produkcji, ujęte projektem wstępnym (segregator aktów prawnych).

Rozszerzony projekt wstępny organizacji budowy powinien zawierać:
- założenia i warunki realizacji budowy;
- program rzeczowy i zakres robót;
- dyrektywny plan budowy;
- zestawienie środków niezbędnych dla realizacji budowy;
- zagospodarowanie i uzbrojenie placu budowy.

Założenia i warunki realizacji budowy zawierają dane dotyczące: lokalizacji budowy, charakterystyki terenu, wyników badań gruntu oraz dane dotyczące możliwości zaopatrzenia budowy w materiały, siłę roboczą itp.

Program rzeczowy zawiera: zestawienia ilości robót, materiałów i robocizny (zestawienia zbiorcze oraz dla poszczególnych obiektów), metody wykonania głównych robót, z podaniem maszyn i sprzętu niezbędnego dla wykonania wyżej wymienionych robót (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Długość bocznicy kolejowej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Długość bocznicy kolejowej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Długość bocznicy kolejowej zdjęcie nr 8 Długość bocznicy kolejowej zdjęcie nr 9 Długość bocznicy kolejowej zdjęcie nr 10
Długość bocznicy kolejowej zdjęcie nr 11
Długość bocznicy kolejowej zdjęcie nr 12 Długość bocznicy kolejowej zdjęcie nr 13 Długość bocznicy kolejowej zdjęcie nr 14
Długość bocznicy kolejowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Długość bocznicy kolejowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Długość bocznicy kolejowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami