Blog
Rozrachunek gospodarczy
W artykule znajdziesz:
Rozrachunek gospodarczy
Z tego właśnie powodu za jakość i terminowość odpowiada wobec zleceniodawcy nie kierownik budowy, lecz dyrektor przedsiębiorstwa, gdyż on podpisuje umowy. Kierownik robót odpowiada oczywiście za swą pracę wobec dyrektora, nie ponosi jednak odpowiedzialności na zewnątrz (program uprawnienia budowlane na komputer).
Osobowości prawnej nie posiadają wszystkie jednostki, znajdujące się wewnątrz przedsiębiorstwa, np. działy, oddziały, grupy robót czy budowy.
Mają one pewną ograniczoną samodzielność działania, lecz tylko w obrębie przedsiębiorstwa, natomiast na zewnątrz występują za pośrednictwem dyrektora przedsiębiorstwa lub osób przez niego upoważnionych.
W ustroju socjalistycznym, w którym przeważająca ilość środków produkcji jest własnością państwa, cała gospodarka narodowa jest właściwie jednym wielkim organizmem. Jednak nie można nim zarządzać tylko odgórnie, gdyż zbytnia centralizacja władzy usztywnia decyzje, prowadzi do zaniku inicjatywy i nie zainteresowuje pracowników w bezpośrednich wynikach działalności.
Trzeba więc stosować taką metodę zarządzania, która z jednej strony uwzględnia interesy całego społeczeństwa, z drugiej zaś usamodzielnia poszczególne przedsiębiorstwa, stwarzając jednocześnie zatrudnionym bodźce materialne oraz możność uzyskiwania coraz lepszych wyników gospodarczych. Taką metodą, jeśli chodzi o przedsiębiorstwo, jest rozrachunek gospodarczy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Istota rozrachunku polega na tym, że każde przedsiębiorstwo traktowane jest jako odrębna jednostka. Przedsiębiorstwa państwowe na rozrachunku współdziałają ze sobą na zasadzie kupna - sprzedaży, jak gdyby każde z nich stanowiło odrębny obiekt własności.
Cechy rozrachunku gospodarczego
Charakterystyczne cechy rozrachunku gospodarczego są następujące:
- Przedsiębiorstwo otrzymuje od państwa środki trwałe i obrotowe (uprawnienia budowlane).
- Ma ono operatywną samodzielność i inicjatywę. Podlega jednak kontroli odpowiednich organów.
- Kierownictwo przedsiębiorstwa ponosi odpowiedzialność za wyniki swej działalności.
- Przedsiębiorstwo ma osobowość prawną i zawiera samodzielne transakcje handlowe na prawach kupna i sprzedaży.
- Przedsiębiorstwo może otrzymywać od państwa dodatkowe środki na inwestycje, może również korzystać z kredytu bankowego, za który płaci odpowiednie oprocentowanie.
- Każde przedsiębiorstwo ma własny rachunek w banku, który je finansuje. Bank ma prawo kontroli finansowej przedsiębiorstwa.
- Przedsiębiorstwo musi prowadzić pełną księgowość, na podstawie której sporządza rachunek wyników i bilans.
- Przedsiębiorstwo przekazuje skarbowi państwa pewne sumy w formie podatku obrotowego oraz część osiągniętego zysku (program egzamin ustny).
- Pracownicy zainteresowani są w wynikach finansowych przedsiębiorstwa, gdyż część zysku przeznaczona jest na nagrody oraz na fundusz zakładowy, z którego wypłaca się premie. Przeznacza się również pewne sumy na poprawę warunków bytowych i kulturalnych pracowników.
Istotną cechą przedsiębiorstwa, wynikającą z zasady rozrachunku gospodarczego, jest jego samodzielność. Przedsiębiorstwo ma prawo samodzielnego podejmowania decyzji gospodarczych i prawo inicjatywy. Doświadczenie wskazuje, że najlepiej pracują te przedsiębiorstwa, w których istnieje silne poczucie odpowiedzialności za wyniki swej pracy, a odpowiedzialność ta może mieć miejsce tylko wówczas, gdy decyzje gospodarcze są własne, a nie narzucone (opinie o programie).
Aczkolwiek jest rzeczą celową, aby przedsiębiorstwa miały jak najwięcej samodzielności, to jednak nie należy wyobrażać sobie, że jest ona absolutna i niczym nie skrępowana. W społeczeństwach cywilizowanych doby współczesnej absolutna samodzielność nie istnieje, gdyż łatwo mogłaby się ona przerodzić w anarchię (segregator aktów prawnych). Wszyscy jesteśmy powiązani siecią skomplikowanych wzajemnych zależności. Jest rzeczą charakterystyczną, że zależności te są wielokierunkowe; obok zależności odgórnych istnieją zależności oddolne.
Tak więc niepełnoletnie dzieci zależą od swych rodziców, rodzice jednak są również w dużym stopniu zależni od swych dzieci (promocja 3 w 1). Uczniowie zależą od nauczyciela, lecz i on zależy od swoich uczniów, gdyż dostosowywać się musi do poziomu umysłowego uczniów, ich zdolności, zainteresowań itd.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32