Blog

Dokumentacja projektowo-kosztorysowa
W artykule znajdziesz:

Dokumentacja projektowo-kosztorysowa obiektu przewidzianego do budowy powinna uwzględniać:
- przeznaczenie obiektu (program uprawnienia budowlane na komputer),
- funkcję lub technologię produkcji w danym obiekcie,
- wymagania ekonomiczne,
- wymagania estetyczne,
- odpowiednie akty normatywne,
- wszelkie warunki niezbędne do prawidłowej eksploatacji obiektu.
Do aktów normatywnych zalicza się:
- prawo budowlane (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
- normy państwowe (polskie normy PN i normy branżowe BN),
- ustawy, rozporządzenia i zarządzenia resortowe,
- świadectwa Instytutu Techniki Budowlanej,
- normatywy techniczne projektowania,
- warunki techniczne (uprawnienia budowlane),
- wytyczne techniczne projektowania i instrukcje materiałowe,
- normy zakładowe.
Akty normatywne wymienione w punktach a), b), c) i d) są obowiązujące, wymienione natomiast w punktach e), f) i g) są obowiązujące jedynie w tych przypadkach, gdy zaopatrzone są przez odpowiedniego ministra w klauzulę wprowadzenia jako obowiązujące. Normy zakładowe nie są obowiązujące przy projektowaniu (program egzamin ustny).
Założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji, zwane dalej „założeniami”, są to podstawowe ustalenia określające cel, program i wymagania stawiane inwestycji, metody i cykl realizacji oraz nieprzekraczalny jej koszt; dla inwestycji produkcyjnych są to ponadto: cykl uzyskania projektowanej zdolności produkcyjnej i rachunek efektywności ekonomicznej (opinie o programie). Projekt techniczny inwestycji, zwany dalej „projektem”, jest to zbiór dyspozycji technicznych, wiążących realizatorów inwestycji; ustala on zakres i sposób prawidłowego wykonania wszystkich robót, dostaw i czynności nim objętych w terminach zgodnych z harmonogramem.
Przedsięwzięcie inwestycyjne
Przedsięwzięcie inwestycyjne, zwane dalej „przedsięwzięciem”, jest to inwestycja obejmująca zakresem rzeczowym kompleksowo inwestycję podstawową wraz z inwestycjami towarzyszącymi i wspólnymi; przedsięwzięcie inwestycyjne, zależnie od charakteru i wielkości, obejmuje jedno lub kilka zadań inwestycyjnych.
Zadanie inwestycyjne, zwane dalej „zadaniem”, jest to taka część zakresu rzeczowego przedsięwzięcia, która może być z niego wyodrębniona, a po oddaniu do użytku, w terminie wcześniejszym niż całe przedsięwzięcie, pozwala na podjęcie prawidłowej eksploatacji, uzyskanie określonego efektu gospodarczego (produkcyjnego lub usługowego) oraz dokonanie rozliczeń. Podział na zadania ustalony w założeniach jest wiążący dla dalszego projektowania, planowania, finansowania, a następnie rozliczania zakończonych i oddawanych do użytku inwestycji (segregator aktów prawnych).
Obiekt budowlany, zwany dalej „obiektem”, jest to część zadania, na przykład budynek, budowla inżynierska, instalacja przemysłowa; w niektórych przypadkach obiekt stanowić może samodzielne zadanie.
Inwestycje proste są to inwestycje:
- o programie wielokrotnie realizowanym w dotychczasowej praktyce, sprawdzonej technologii, oparte na zastosowaniu projektów typowych, wiodących systemów konstrukcyjno-montażowych lub indywidualnych projektów o cechach kwalifikujących je do ponownej realizacji,
- projektowane na podstawie katalogów gotowych rozwiązań,
- realizowane ze środków przedsiębiorstw, polegające na modernizacji technologii, wymianie urządzeń oraz na częściowej rozbudowie istniejących obiektów na terenie prawnie użytkowanym,
- inne - uznane przez organ podejmujący decyzję o realizacji inwestycji, np. inwestycje realizowane na podstawie kompletnych projektów zagranicznych (lub adaptowanych), dostarczanych przez jednego generalnego dostawcę kompletnego wyposażenia technicznego.
Założenia sporządza się dla przedsięwzięcia inwestycyjnego (promocja 3 w 1). W celu wyboru najkorzystniejszych rozwiązań należy opierać się na opracowaniach prognostycznych i programowych w skali kraju, regionów, branż oraz na programach rozwoju większych przedsiębiorstw, bilansach, studiach programowych i specjalistycznych (geologiczne, komunikacyjne itp.).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32