Blog

13.11.2021

Dokumentacja transportu elementów

W artykule znajdziesz:

Dokumentacja transportu elementów

Dokumentacja transportu elementów

Dokumentacją dotyczącą transportu elementów, które wymagają specjalnych środków, wykonują biura technologiczne wytwórni na podstawie danych dokumentacji warsztatowej (program uprawnienia budowlane na komputer). W przypadkach szczególnie wielkich wymiarów lub ciężarów konstrukcji zagadnienie transportu powinno być rozwiązane w projekcie technicznym i ujęte w dokumentacji warsztatowej, łącznie z niezbędną konstrukcją pomocniczą do załadunku i transportu.

Sposób transportu powinien być wyjaśniony przez biuro projektowe z przedsiębiorstwem dokonującym transportu konstrukcji.
Montaż konstrukcji przeprowadza się na podstawie rysunków montażowych i wykazów elementów wysyłkowych. Elementy wysyłkowe w wytwórni zostają oznakowane symbolami literowymi i cyfrowymi, zgodnie z przyjętymi oznaczeniami na rysunkach montażowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dla elementów konstrukcji, w których styki montażowe zostały indywidualnie dopasowane podczas próbnego montażu w warsztacie, stosuje się dodatkowe znakowanie elementów styku. System i sposoby oznaczania elementów wysyłkowych ustala biuro konstrukcyjne, które wykonuje dokumentację warsztatową.
Na rysunkach montażowych należy przedstawić wszystkie elementy, z których składa się konstrukcja, a które zostały wyszczególnione w wykazie elementów wysyłkowych.

Należy podawać wymiary odnoszące się do baz wyjściowych konstrukcji, jak poziomy, osie i rozpiętości, oraz wymiary nawiązujące do fundamentów itp. Styki montażowe elementów konstrukcji należy oznaczyć z podaniem elementów połączeniowych (uprawnienia budowlane). W części opisowej do rysunków montażowych powinny być podane warunki techniczne przeprowadzenia montażu, kolejność montowania poszczególnych elementów, sposoby zabezpieczenia stateczności konstrukcji w poszczególnych fazach montażu i inne. Na podstawie rysunków montażowych przedsiębiorstwo prowadzące montaż konstrukcji opracowuje dokumentacją montażową dla konkretnych warunków terenowych i przyjętej metody montażu, dotyczącą również innych zagadnień organizacji budowy.

Produkcja konstrukcji stalowych

Realizacja konstrukcji stalowych ujętych w systemy konstrukcji typowych określonego przeznaczenia, głównie lekkich hal przemysłowych, odbywa się na odmiennych zasadach. W przedsiębiorstwie Centralny Ośrodek Badawczo-Projektowy Konstrukcji Metalowych „Mostostal” opracowano dokumentację szeregu typowych hal powtarzalnych, o zunifikowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Konstrukcje hal systemowych (LHS) są dostosowane do seryjnej produkcji, którą podejmują wyspecjalizowane wytwórnie (program egzamin ustny). W przypadku stosowania konstrukcji systemowych inwestor jest zwolniony z obowiązku dostarczenia wykonawcy konstrukcji dokumentacji roboczej. Jedynie przy wprowadzeniu zmian adaptacyjnych, które zmieniają charakter konstrukcji systemowych, obowiązują warunki dostawy dokumentacji roboczej jak dla konstrukcji projektowanych indywidualnie.
Produkcja konstrukcji stalowych w kraju jest ujęta w system koordynacji, prowadzonej przez Przedsiębiorstwo Koordynacji i Kompletacji Dostaw Konstrukcji Metalowych „Mostostal-Stalkonstrukcja” (opinie o programie). Wszystkie konstrukcje stalowe są ujmowane bilansem, który uwzględnia przydział wyrobów hutniczych na cele budowlane oraz zdolność produkcyjną wytwórni konstrukcji stalowych. Z bilansu są wyłączone konstrukcje drobne, występujące w ilości mniejszej niż 15 Mg w jednym obiekcie, oraz stalowe elementy budowlane typu ślusarskiego (bramy, drzwi, okna, drabiny itd.), elementy zbrojenia, kominy.

Warunki zamawiania i realizacji konstrukcji stalowych produkowanych indywidualnie i konstrukcji systemowych ustalają szczegółowe przepisy.
W opisie prac warsztatowych zastosowano następujące określenia: Część jest pojedynczą pozycją rysunkową (segregator aktów prawnych). Zespół konstrukcji składa się z kilku części. Elementem wysyłkowym może być zespół konstrukcji lub może on składać się z kilku zespołów technologicznych. Zespół technologiczny może być pierwszego, drugiego lub dalszego rzędu (podzespoły).
Dokumentacja technologiczna, składająca się z części ogólnej i szczegółowej, jest opracowywana w dziale technologicznym wytwórni (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami