Blog

24.08.2022

Polodowcowa rzeźba

W artykule znajdziesz:

Polodowcowa rzeźba

Polodowcową rzeźbę wysokogórską mają również zach. część: Nowej Fundlandii i pn. Appallachów pociętych rowami zapadliskowymi, które wypełnione są przez utwory czwartorzędowyc h transgresji morskich i wykorzystywane przez rzekę Hudson i Rzekę Św. Wawrzyńca. Część zapadlisk tektonicznych zajmuje Cieśnina Cabota i Zatoka Św. Wawrzyńca. Do najbardziej charakterystycznych typów wybrzeży tej części kontynentu należą wybrzeża fiordowe, fierdowe i riasowe. Większość form związanych z niszczącą działalnością lądolodu jest charakterystyczna dla wyżynnego, zmutonowanego obszaru pojezierza na półwyspie Labrador  (program uprawnienia budowlane na komputer).

Najrozleglejsze tereny w pasie Nizin Wewnętrznych zajmują równiny akumulacji lodowcowej i rzecznolodowcowej z falistymi równinami moreny dennej, drumlinami, wzgórzami morenowymi, Sandrami i pradolinami. Wśród nich występują równiny pojezierne akumulacji zastoiskowej rozwinięte wokół wszystkich większych jezior Ameryki Północnej. Wzdłuż zach. i pd. granicy tarczy kanadyjskiej są one często ograniczone progami denudacyjnymi założonymi na wychodniach skał odpornych. Znaczna część obszarów o rzeźbie polodowcowej znajduje się obecnie w zasięgu wieloletniej zmarzliny i podlega modelowaniu przez procesy mrozowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Na obszarze staroglacjalnym formy polodowcowe są w dużym stopniu przekształcone, a miejscami przykryte lessem, który wzdłuż dolin Missisipi i Missouri wykracza zwartymi płatami na przedpole maksymalnego zasięgu zlodowaceń plejstoceńskich. W pokrywie lessowej rozwinęły się charakterystyczne formy wąwozów. Na przedpolu lądolodu zostały również usypane wydmy śródlądowe, tworzące największe skupisko w dorzeczu Missouri. Pozostałą część Wielkich Równin stanowi płytowy płaskowyż z licznymi progami denudacyjnymi i suchymi dolinami, a miejscami, na podłożu wapiennym, z rzeźbą krasową (Black Hills) (uprawnienia budowlane).

Pustynie skaliste

Dolina Missisipi z równiną aluwialną w dnie, która przechodzi na pd. w Nizinę Zatokową okalającą zapadlisko Zatoki Meksykańskiej. Rzeźba Niziny Zatokowej ma cechy wybrzeża wynurzonego, z formami akumulacji rzecznej tworzącymi wybrzeża deltowe i lagunowe. W strefach współcześnie zanurzanych u ujść rzecznych tworzą się wybrzeża limanowe. Podobne typy rzeźby występują na nadatlantyckiej Nizinie Nadbrzeżnej, zbudowanej z osadów morskich - trzeciorzędowych, i rzecznych - czwartorzędowych. W obrębie nizin nadmorskich można także wyróżnić obszary o rzeźbie krasowej, zajmujące wnętrze półwyspu Floryda (program egzamin ustny).

Obszary nizin nadmorskich, Nizin Wewnętrznych i Wielkich Równin są na znacznej dł. ograniczone od strony Appalachów i Kordy- lierów progami tektonicznymi. Appalachy Południowe należą do gór średnich i niskich, o rzeźbie zrębowej i rusztowej. Cechują się zrównanymi grzbietami z wznoszącymi się ponad nie pojedynczymi, twardzielcowymi szczytami. W obrębie wapiennej części Wyżyny Appalaskiej występuje rzeźba krasowa (opinie o programie).

Do gór średnich i niskich o rzeźbie zrębowej należy również pd. część Kordylierów. Ku Oceanowi Spokojnemu opadają one stromymi stokami, w obrębie których utworzyły się wybrzeża klilowe i dalmatyńskie. Pasma górskie rozdzielone są śródgórskimi wyżynami i kotlinami zapadliskowymi o budowie płytowej. Dna niektórych z nich (Półwysep Kalifornijski, rów Balsas, Wyżyna Kolumbii, wyżyna Snake, pd. część Wyżyny Meksykańskiej) przykrywają lawy wulkaniczne. Na ich obrzeżu wznoszą się wygasłe i czynne wulkany (Sierra Mądre Zachodnia i Południowa). Towarzyszą one często strefom rowów tektonicznych (uskok San Andreas) i kotlinom zapadliskowym (Zatoka Kalifornijska, dolina Balsas) (segregator aktów prawnych).

Duże obszary Wielkiej Kotliny, wyżyny Kolorado i pn. części Wyżyny Meksykańskiej zajmują półpustynie oraz pustynie skaliste, żwirowe i piaszczyste z formami bolsonów, gór w rowie Balsas zachowały się wokół słonych jezior równiny akumulacji iłów jeziornych z okresu trzeciorzędu i plejstocenu. Na Półwyspie Kalifornijskim występują wynurzone trzeciorzędowe osady morskie, a dno Doliny Kalifornijskiej wyścielają aluwia. Na znacznej części półwyspu lukatan występuje rzeźba krasowa (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami