Blog

Względna wartość opałowa zdjęcie nr 2
06.11.2021

Liczba warstw wkładek

W artykule znajdziesz:

Liczba warstw wkładek

Względna wartość opałowa zdjęcie nr 3
Liczba warstw wkładek

Liczba warstw wkładek, w przypadku gdy parcie hydrostatyczne wody nie istnieje, a izolacja ma służyć jako zabezpieczenie przed wilgocią kapilarną, nie powinna być mniejsza niż dwie. Uzupełniającą liczbę warstw ustala się zwykle w prostej zależności od parcia hydrostatycznego. Zasada taka nie może być jednak uważana w pełni za słuszną, ponieważ ze wzrostem liczby wkładek nie tylko wzrasta wodoszczelność izolacji, ale również jej wytrzymałość na rozciąganie i na większe odkształcenia. Jeśli zatem spodziewamy się znacznych odkształceń konstrukcji izolowanego obiektu, np. przy posadowieniu na słabym gruncie, to okoliczność tę należy uwzględnić przy ustalaniu liczby warstw wkładek, niezależnie od wielkości parcia hydrostatycznego wody (program uprawnienia budowlane na komputer).

Poza tym należy wziąć pod uwagę jakość stosowanych materiałów oraz jakość wykonania robót w zależności od warunków, w jakich będzie odbywać się praca izolacji.
Przeciętnie papa bitumiczna z powłoką w dobrym gatunku wytrzymuje ciśnienie hydrostatyczne co najmniej do 3 at, a dwie warstwy sklejone lepikiem i przylepione do sztywnego podłoża są w stanie wytrzymać ciśnienie do 8 at. Ilość warstw wkładek stosuje się nie mniejszą niż trzy, gdy poziom wody gruntowej znajduje się poniżej poziomu posadzki izolowanego pomieszczenia, a izolacja służy do zabezpieczenia przed krótkotrwałym działaniem wód naporowych. Cztery warstwy stosuje się w przypadku, gdy występuje stałe lub okresowe parcie wody do 3 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID). We wszystkich pozostałych przypadkach wykonuje się izolacje złożone z pięciu warstw wkładek.

Jeżeli h jest większe niż 4 m, to liczba warstw pozostaje bez zmian i wynosi pięć, przy n równym liczbie całkowitej z ułamkiem przyjmuje się najbliższą wartość liczby całkowitej.
Przy ustalaniu liczby warstw wkładek należy również brać pod uwagę jakość użytej papy oraz jej grubość. Wprawdzie doświadczenia [42] wykazały, że przy użyciu cienkich pap uzyskuje się izolację pod względem wodoszczelności niewiele ustępującą izolacjom z wkładkami z pap grubych, to jednak zwykle cieńsze papy stosuje się w większej liczbie warstw. Liczbę warstw wkładek z pap różnych grubości (numerów), jakie powinno się stosować w zależności od stopnia zawilgocenia lub parcia hydrostatycznego wody gruntowej (program egzamin ustny).

Przeciętne zużycie materiałów

Przeciętne zużycie materiałów izolacyjnych przy zastosowaniu różnej liczby wkładek papowych, w zależności od użytego lepiku na gorąco (smołowego lub asfaltowego) oraz od wykonywania izolacji na płaszczyznach poziomych lub pionowych i o znacznym nachyleniu.
Większe zużycie lepiku na powierzchniach pionowych wynika z konieczności stosowania dodatkowych powłok do przytrzymania wkładek; poza tym część lepiku przy nanoszeniu spływa na ziemię (opinie o programie).
Należy zaznaczyć, że przy dobrze wykonanej izolacji ilość lepiku zużytego do łączenia dwóch warstw papy nie powinna być mniejsza niż 1,5 kg/m2.

Podstawowe warunki, jakie powinny być zachowane przy pracy ciężkiej izolacji wodoszczelnej w obiektach podlegających działaniu wody naporowej, są następujące:
- Izolacja powinna być ze wszystkich stron otoczona sztywnymi ustrojami, co ma na celu zabezpieczenie lepików przed wyciekaniem. Lepik bowiem, zwłaszcza pod wpływem wyższych temperatur i pod ciśnieniem, jakie występuje pod fundamentem, zachowuje się jak ciecz i ma tendencje do wyciekania (segregator aktów prawnych).
- Ustroje dociskające izolację powinny być tak skonstruowane, aby przy wszelkich ruchach i odkształceniach izolowanych konstrukcji było zapewnione działanie dociskowe na całą powierzchnię izolacji.
- Izolacja jest w stanie wytrzymać obciążenie jedynie skierowane prostopadle do jej płaszczyzny (promocja 3 w 1).

Dzięki plastyczności i lepkości lepiku izolacja praktycznie pozbawiona jest możliwości występowania w niej tarcia pod wpływem sił ukośnych do jej powierzchni, wskutek czego następuje w obrębie izolacji poślizg jednej części konstrukcji względem drugiej. Wkładki papowe są rozwarstwiane i rozrywane, przy czym izolacja ulega zniszczeniu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Względna wartość opałowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Względna wartość opałowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Względna wartość opałowa zdjęcie nr 8 Względna wartość opałowa zdjęcie nr 9 Względna wartość opałowa zdjęcie nr 10
Względna wartość opałowa zdjęcie nr 11
Względna wartość opałowa zdjęcie nr 12 Względna wartość opałowa zdjęcie nr 13 Względna wartość opałowa zdjęcie nr 14
Względna wartość opałowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Względna wartość opałowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Względna wartość opałowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami