Blog

Zapory oszczędnościowe zdjęcie nr 2
22.06.2018

Dokumenty wymagane do zgłoszenie budowy lub uzyskania pozwolenia na budowę

W artykule znajdziesz:

Dokumenty wymagane do zgłoszenie budowy lub uzyskania pozwolenia na budowę


Zarówno zgłoszenie budowy, jak i procedura związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę, wymagają skompletowania niezbędnej dokumentacji. Dokumenty trzeba złożyć w urzędzie wraz z formularzem zgłoszenia lub wnioskiem o pozwolenie na budowę. Jednym z najważniejszych dokumentów jest oczywiście kompletny projekt budowlany, od którego zatwierdzenia zależy uzyskanie zgody na budowę. W projekcie budowanym muszą znaleźć się następujące dokumenty:
• projekt architektoniczno-budowlany – jest to opis przeznaczenia oraz sposobu wykonania i formy obiektu budowlanego. Znajdują się w nim również wymogi energetyczne i ekologiczne, łącznie z rozwiązaniami materiałowymi i technicznymi, które związane są z wymogami dotyczącymi elementów dopasowania do otoczenia, czyli np. dostępności dla niepełnosprawnych,
• projekt zagospodarowania działki, zawierający część rysunkową i opisową. Część rysunkowa, wykonana na kopii aktualnej mapy zasadniczej, zawiera granice działki oraz jej usytuowanie względem działek sąsiednich i stron świata. Ponadto naniesiony jest na niej układ istniejących oraz planowanych obiektów budowlanych, łącznie z układem komunikacyjnym i i układem zieleni, które wpisują się w już istniejącą infrastrukturę terenu. Posiadający odpowiednie uprawnienia architekt musi też zaznaczyć na projekcie sposób odprowadzania zanieczyszczeń z nieruchomości. W części projektowej musi znaleźć się również informacja zawierająca zestawienie powierzchni oraz dotycząca planowanego domu, łącznie z ewentualnym wpisem działki do rejestru zabytków lub ochronie w planie zagospodarowania przestrzennego.
W projekcie muszą się znaleźć też wymagane przez gminę dodatkowe opinie i uprawnienia, które mogą wynikać z wymaga sanepidu konserwatora zabytków, ochrony przyrody czy przepisów przeciwpożarowych. Ponadto niezbędne jest oświadczenie o prawie do dysponowania daną nieruchomością na cele budowlane oraz potwierdzenie zapłaty w przypadku, gdy część obiektu będzie przeznaczone na cele inne niż mieszkaniowe.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Zapory oszczędnościowe zdjęcie nr 3
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Zapory oszczędnościowe zdjęcie nr 4
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Zapory oszczędnościowe zdjęcie nr 7 Zapory oszczędnościowe zdjęcie nr 8 Zapory oszczędnościowe zdjęcie nr 9
Zapory oszczędnościowe zdjęcie nr 10
Zapory oszczędnościowe zdjęcie nr 11 Zapory oszczędnościowe zdjęcie nr 12 Zapory oszczędnościowe zdjęcie nr 13
Zapory oszczędnościowe zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zapory oszczędnościowe zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zapory oszczędnościowe zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami