Blog
Dolna forma
W artykule znajdziesz:
Dolna forma
Części wykonywano pod osłoną stalowych form montowanych (wraz z częścią d) w stoczni na lądzie, przewiezionych za pomocą platformy roboczej na miejsce przeznaczenia i po wykonaniu obiektu pozostawionych na stałe jako trwała osłona części betonowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dolna forma była podwójna: zewnętrzna walcowa i wewnętrzna stożkowa.
Przestrzeń między formą walcową a stożkową wypełniono częściowo lekkim betonem. Całość zapuszczono jak studnię do przewidzianej głębokości, po czym dno studni zabetonowano metodą Contractor, a resztę wraz z dolnym trzpieniem po usunięciu wody wykonano na sucho ze szczelnego betonu hydrotechnicznego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Po zapuszczeniu studni przestrzeń między formami przykryto płytą betonową i piaskiem, obcinając dolną formę zewnętrzną równo z powierzchnią dna, które wokół latarni przykryto materacami faszynowymi i narzutem kamiennym dla zabezpieczenia przed podmyciem. Poszczególne fazy opuszczania form. Szczegółowy opis robót i problemy statyczne omawia wyczerpująco praca.
Inne rozwiązanie nowoczesnej latarni morskiej posadowionej na słabym gruncie z zastosowaniem pali stalowych pionowych i ukośnych. Tu również posłużono się podczas budowy platformą roboczą podnoszoną przedstawiają szczegóły omówione dalej w tekście (uprawnienia budowlane).Latarnię tę o nazwie „Kalkgrund” zbudowano w 1963 r. w Zatoce Flensburskiej na Bałtyku, zastępując nią istniejący przedtem latarniowiec [15]. Podłoże, na którym posadowiono latarnię składa się z warstwy pyłowej o miąższości ~7,0 m podścielonej rumowiskiem marglowym. Głębokość zatoki w miejscu projektowanej latarni wynosi 5,0 m.
Zastosowano tu następujące rozwiązanie. W suchym doku wykonano żelbetowy fundamentowy blok pustakowy w kształcie dzwonu, którego dolna część wykształcona była w postaci leja o nachyleniu 1,2 : 1. Dzwon miał wysokość 8,0 m i średnicę u góry 6,5 m, u dołu 10 m. Grubość ścian wynosiła 25 cm. Za pomocą platformy roboczej przetransportowano go na miejsce budowy, a następnie osadzono na dnie. Blok fundamentowy miał spełniać tutaj dwie funkcje: służyć jako prowadnica dla 24 pali stalowych podczas ich wbijania z platformy oraz zapewnić, po wypełnieniu betonem, przeniesienie sił z budowli na pale (program egzamin ustny).
Poziom posadowienia
Wykonanie samej wieży nastąpiło już na gotowym fundamencie z zastosowaniem platformy roboczej o wymiarach 30×21 m i nośności 1600 t. Platformę dostosowano do podniesienia i transportu bloku fundamentowego o ciężarze 120 tys. kG przez wykonanie specjalnej konstrukcji kołnierzowej. Blok podnoszono za pomocą trzech pionowych elementów stalowych przymocowanych do dolnego pierścienia.
Wewnątrz bloku, podczas betonowania, na przejściu między częścią walcową a lejem założono kolisty grzebieniowy dźwigar stalowy stanowiący prowadnicę pali na czas ich wbijania i umożliwiający właściwe ich umiejscowienie (opinie o programie)
Pale zaprojektowano częściowo jako ukośne (1,2 : 1), a częściowo jako pionowe dla uniknięcia ich zginania oraz w celu zakotwienia bloku w podłożu.
Poziom posadowienia założono na rzędnej 14,3 m poniżej punktu zaczepienia siły poziomej (650 tys. kG), będącej skutkiem naporu działania lodu. Nachylenie pali 1,2 : 1 zależne było od zakresu pracy kafara i średnicy bloku fundamentowego. Maksymalna siła wciskająca pal wynosi 197 tys. kG, a wyciągająca 130 tys. kG (segregator aktów prawnych).
Zastosowano pale stalowe o profilu PSp 60 L. Pale pionowe miały długość 31 m i mogły być wbite w jednym odcinku. Pale ukośne ze względu na większą długość składały się z dwóch części. Pale wbijano półautomatycznym kafarem o ciężarze baby 4 tys. kG (promocja 3 w 1).
Po wbiciu pali wewnątrz dzwonu wykonano warstwę betonu 2 m grubości, wykonanego przez wstrzykiwanie zaprawy cementowej w ułożone uprzednio warstwy grubego kruszywa. Po związaniu tego betonu można było wnętrze dzwonu odpompować. Po skontrolowaniu wbicia pali i po założeniu zbrojenia zabetonowano wnętrze dzwonu, pozostawiając wolne miejsce na pomieszczenia użytkowe. Z kolei ustawiono i zabetonowano elementy wieży jak również całe wyposażenie, korzystając z platformy roboczej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32