Blog

Szkodniki biologiczne zdjęcie nr 2
23.03.2020

Grunt zamarznięty

W artykule znajdziesz:

Grunt zamarznięty

 

Szkodniki biologiczne zdjęcie nr 3
Grunt zamarznięty

Grunt zamarznięty, zwłaszcza spoisty, staje się tak twardy jak grunt skalisty, w związku z czym przy jego odspajaniu stosujemy takie ochronne środki jak przy odspajaniu gruntów twardych i skał (program uprawnienia budowlane na komputer).
Odspajanie ręczne za pomocą klinów, kilofów, łomów i łopat oraz przy użyciu łopat pneumatycznych można stosować przy nieznacznych objętościach robót ziemnych kilkunastu m3. Przy większych powierzchniach i objętościach i przy grubości warstwy zmarzniętej ziemi do 30 cm możemy stosować do odspajania ciężkie zrywarki poruszane ciągnikiem gąsienicowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Odspajanie mechaniczne przy użyciu koparek przedsiębiernych jest niezbędne przy znacznej objętości robót ziemnych. Przy grubości zmarzniętej warstwy gruntu do 25 cm należy stosować koparki o pojemności łyżki 0,5 m przy grubości zmarzniętej warstwy gruntu do 40 cm - koparki o pojemności łyżki 1,0 m3 (uprawnienia budowlane). Przy grubości warstwy przemarzniętego gruntu powyżej 40 cm należy stosować do jego odspajania materiały wybuchowe łub przed odspojeniem zastosować powierzchniowe ogrzewanie :erenu, za pomocą koksowników, grzejników parowych, bądź ogrzewanie wgłębne za pomocą prądu elektrycznego lub igieł parowych albo wodnych.
Wykopy fundamentowe należy zasypywać tylko gruntem niezamarzniętym, z tym ze wykopy rurociągowe zasypuje się takim gruntem do wysokości przykrycia przewodu, wynoszącej co najmniej 50 cm, zaś powyżej tej wysokości można używać częściowo do 20% objętości) gruntu zamarzniętego z pozostawieniem dużego zapasu wysokości na osiadanie (program egzamin ustny).
Dla zapewnienia należytej jakości robót wykonywanych podczas zimy w szczególności zaleca się:
- unikać ze względów ekonomicznych prowadzenia robót przy niskich nasypach, płytkich wykopach,
- prowadzić wykopy na wysokich ścianach koparką o dużej wydajności, bez przerw w pracy, tj. możliwie na 3 zmiany, żeby nie dopuszczać do ponownego zamarzania gruntu,
- odspojony grunt szybko odwozić na nasyp; czas od ukopania gruntu do jego zagęszczenia w nasypie nie powinien być dłuższy niż l godzina,
- nasyp wykonywać metodą warstwową i zagęszczać ubijaniem; grubość układanej warstwy nie powinna być większa od 20 do 30 cm,
- nie umieszczać w nasypie zmarzniętych brył gruntu w ilości większej niż 20-25% ogólnej objętości nasypu; grubość brył zmarzniętego gruntu, układanych w nasypie, nie powinna być większa niż połowa grubości zagęszczanej warstwy nasypu, tj. nie powinna być większa od 15 cm,
- nie wbudowywać śniegu w nasyp i w czasie dużych opadów przerywać roboty,
- na osiadanie nasypu należy przewidywać zapas wysokości 2-3 razy większy aniżeli w warunkach normalnych (opinie o programie).

Warunki bhp

Przed przystąpieniem do robót ziemnych konieczne jest zbadanie terenu, czy nie ma na nim w miejscach przewidywanych wykopów przewodów wodociągowych, kanalizacyjnych. kablowych, centralnego ogrzewania, gazowych itp.
W przypadku ich istnienia należy przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności i zabezpieczenia, zaniechać pracy koparkami, kilofami itp., a roboty prowadzić pod ścisłym nadzorem delegata odpowiedniego zakładu (elektrowni, gazowni itp.). Wykopy należy zabezpieczać przed zalewaniem przez wody powierzchniowe.
W miejscach przejść dla pieszych należy stosować bariery ochronne oraz nad wykonywanymi przekopami mostki szerokości 0,7-10 m z obustronnymi poręczami. Najmniejszy bezpieczny kąt nachylenia skarp wykopu dla gruntów średniospoistych wynosi 45°.
Wykonywanie wykopów przez ich podkopywanie jest niedopuszczalne. Należy przestrzegać, aby były zachowane bezpieczne odległości krawędzi wykonywanych wykopów od istniejących budynków; odległości te powinny wynosić co najmniej 3-6 i w zależności od położenia dna wykopu w stosunku do spodu fundamentu istniejących budynku (segregator aktów prawnych).
Deskowanie ścian wykopów rozbiera się od dołu warstwami szerokości 30-40 cm rozporki usuwa sic po ustawieniu dodatkowej pośredniej rozporki; w gruntach bardzo słabych deskowanie częściowo się pozostawia.
Przy mechanicznym sposobie wykonywania wykopów należy przestrzegać szczególnych warunków bezpieczeństwa, związanych z pracą i obsługą maszyn, które mogą stanowić zagrożenie dla osób zatrudnionych lub znajdujących się w ich pobliżu. Przy stosowaniu materiałów wybuchowych należy zachowywać specjalne przepis] bezpieczeństwa: roboty te mogą być prowadzone tylko przez specjalne zespoły uprawnione do prowadzenia robót minerskich (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Szkodniki biologiczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Szkodniki biologiczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Szkodniki biologiczne zdjęcie nr 8 Szkodniki biologiczne zdjęcie nr 9 Szkodniki biologiczne zdjęcie nr 10
Szkodniki biologiczne zdjęcie nr 11
Szkodniki biologiczne zdjęcie nr 12 Szkodniki biologiczne zdjęcie nr 13 Szkodniki biologiczne zdjęcie nr 14
Szkodniki biologiczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szkodniki biologiczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szkodniki biologiczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami