Blog
Doniosłość zapewnienia przypadkowości
W artykule znajdziesz:
W doświadczeniach rolniczych wybiera się w sposób przypadkowy dokładne położenie każdej badanej odmiany na polu doświadczalnym. Jeżeli używa się różnych materiałów lub próbek, to powinny one być wybierane w sposób przypadkowy. Na przykład przy badaniu materiałów wybuchowych używano w sprawdzianach płyt stalowych, które walcowane były z jednego wlewka w celu zapewnienia jednorodności, a oprócz tego całą partię płyt „przetasowano” gruntownie przed użyciem, ażeby wyeliminować ewentualne błędy wywołane zmianami wytrzymałości (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zapewnienie przypadkowości sprawia, że wpływ potraktowanych w ten sposób zmiennych prowadzi do uchybów bez określonej tendencji. Doniosłość zapewnienia przypadkowości w związku z metodami matematycznymi oceny uchybów oraz znaczenie różnic omówione będą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli istnieją poważne podstawy do przypuszczeń, że pewna zmienna wpływa na wyniki doświadczenia, i jeżeli można ją zmieniać, to powinno się włączyć ją tło programu doświadczenia jako jeden z czynników. Jeżeli jednak podejrzewa się tylko, że może ona mieć pewien wpływ, albo jeżeli nie daje się ona zmieniać, to najbezpieczniejszą metodę postępowania stanowi zapewnienie przypadkowości (uprawnienia budowlane).
Niekiedy łączy się obie metody: odmiany zbóż mogą być uprawiane w różnych częściach pól doświadczalnych, wybranych w sposób przypadkowy, lecz poszczególne pola, leżące dalej od siebie i z tego względu prawdopodobnie bardziej różniące się żyznością, uważa się za różne wartości czynnika „położenie ‘. Podobnie serie obserwacji dokonanych w niewielkich odstępach czasu mogą mieć porządek obrany w sposób przypadkowy, lecz powtórzenia powyższych serii (o porządku przypadkowym, ustalanym niezależnie) w większych odstępach czasu mogą być traktowane jako sprawdzenie wpływu czynnika „czas" (program egzamin ustny).
Układy zrównoważone
Gdy jakiś element doświadczenia został obrany w sposób przypadkowy, ważne jest prowadzenie dokładnej rejestracji początkowego stanu rzeczy. Tak więc ważna była znajomość porządku, w jakim przeprowadzono doświadczenia z tłoczeniem tworzywa plastykowego, ponieważ później można było porządek ten zmienić i wykazać, że istniała tam pewna tendencja. Zachodzi to w bardziej skomplikowanych doświadczeniach czynnikowych (opinie o programie).
Od czasu do czasu podnoszono zarzuty co do stosowania przypadkowości. Argumentowano, że lepiej jest używać programów opracowanych świadomie, w celu możliwego zmniejszenia uchybów powodowanych przez dodatkowe zmienne. Na przykład w prostym przypadku doświadczenia, w którym zbiór A porównuje się ze zbiorem D przy wielu powtórzeniach, w liniowym układzie fizycznym lub w kolejności czasowej, lub też z podobną wariacją liniową jakiejś innej zmiennej.
Mogłoby się jednak zdarzyć, że w wyniku przypadkowego wyboru powitałby układ Gdyby podejrzewano istnienie pewnej tendencji wzdłuż linii (jak np. gradientu żyzności na polu lub tendencji zmian w czasie), to układ ten nie byłby dobry; mógłby on jednak wyniknąć z przypadkowego losowania (segregator aktów prawnych).
Z tych względów niektórzy badacze zalecają układy systematyczne, takie jak w których gradient tego rodzaju miałby tendencję do równoważenia się. Istnieją jednak bardzo mocne argumenty przeciw tym „zrównoważonym" układom. Na przykład chociaż powyższy układ ma chronić przed gradientem, to okresowość o okresie zgodnym z okresem widocznym we wzorze mogłaby spowodować poważną tendencyjność. W pewnych rodzajach doświadczeń okresowość taka może powstawać bardzo łatwo.
W wielu przypadkach można zadowolić obie szkoły (promocja 3 w 1). Zamiast zapewniania nieograniczonej przypadkowości można wprowadzić pewne ograniczenia. Tak więc można ustalić, że każda z sąsiadujących par zawiera jedno A i jedno B, lecz kolejność ich w każdej parze wybierana jest przypadkowo. Jest to w rzeczywistości równoznaczne wprowadzeniu „zgrubnego położenia" w danej kolejności jako dodatkowego czynnika i wyborowi przypadkowemu tylko w zakresie każdego z „położeń".
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32