Blog

Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 2
17.05.2023

Doprowadzenie ścieków do drenów

W artykule znajdziesz:

Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 3
Doprowadzenie ścieków do drenów

Pomiędzy drenem rozprowadzającym a drenem zbiorczym powinno znajdować się złoże filtracyjne o wysokości ok. 0,6 m, szerokości w planie nie mniejszej niż 0,5 m i długości w planie równej długości drenu rozprowadzającego lub zbiorczego. Złoże filtracyjne należy zaprojektować z piasku kwarcowego o wymiarze czynnym uziarnienia (d10) wynoszącym 0,3-0,5 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jeżeli ogólna długość drenów rozprowadzających lub zbiorczych nie przekracza 30 m, dopuszcza się stosowanie filtrów piaskowych z jednym drenem rozprowadzającym i z jednym drenem zbiorczym. Doprowadzenie ścieków do drenów powinno być dokonane tak jak w przypadku drenażu rozsączającego.

Dreny rozsączające i zbiorcze w podziemnym filtrze piaskowym powinny być ułożone w rowach o głębokości ok. 1,2 m do 1,5 m i szerokości dna rowu ok. 0,5 m. Dren zbiorczy należy układać na dnie rowu wzdłuż jego osi, ze spadkiem 2%-k2,5% i obsypać złożem filtracyjnym o wysokości warstwy 0,6 m i uziarnieniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dren rozprowadzający należy układać na górnej powierzchni złoża filtracyjnego, ze spadkiem jak w przypadku drenów zbiorczych, i obsypać warstwą żwiru o wysokości 0,3 m, mierząc od spadku drenu rozprowadzającego. Pozostała część rowu ponad warstwą żwiru powinna być wypełniona naturalnym gruntem do poziomu otaczającego terenu. Konstrukcja drenów rozprowadzających i zbiorczych powinna być taka jak w przypadku drenów rozsączających (uprawnienia budowlane).

W celu umożliwienia przewietrzania piaskowego złoża filtracyjnego na końcach drenów rozprowadzających i zbiorczych przed wylotem ścieków należy zaprojektować wywiewki wentylacyjne o średnicy 100 mm z o- tworami wywiewnymi wzniesionymi na wysokości 0,5 m ponad poziom terenu(program egzamin ustny).

Budowa i działanie Osadniki Imhoffa zwane osadnikami świeżowodnymi są to osadniki poziomo-podłużne zespolone z komorą fermentacyjną i przeznaczone są do oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych lub innych ścieków o podobnym składzie i właściwościach oraz do przeróbki osadów powstających przy oczyszczaniu tych ścieków (opinie o programie).

Osadniki Imhoffa

Zgodnie z powyższym określeniem, osadniki Imhoffa składają się z:

  1. części przepływowej skonstruowanej w postaci koryt, w których następuje mechaniczne oczyszczanie ścieków w drodze sedymentacji zawiesin,
  2. komory fermentacyjnej znajdującej się pod korytami przepływowymi; do komory tej zsuwa się przez szczeliny w dnie koryt przepływowych osad i podlega w niej fermentacji metanowej .

Osadniki Imhoffa mogą być stosowane do oczyszczania ścieków w ilości 25 m3/d-P10 000 m3/d, wówczas gdy osady zawarte w tych ściekach lub powstające w procesie dalszego biologicznego oczyszczania tych ścieków podlegają procesowi beztlenowego rozkładu na drodze fermentacji beztlenowej (segregator aktów prawnych).

Osadniki Imhoffa można stosować do usuwania zawiesin opadających i substancji wypływających ze ścieków pozbawionych zanieczyszczeń zatrzymywanych na kratach o prześwitach nie większych niż 16^20 mm. Jeżeli ścieki dopływające do osadnika zawierają zawiesinę ziarnistą, należy przed osadnikiem zainstalować piaskownik.

Zależnie od wymaganego stopnia oczyszczania, określonego ze względu na ochronę odbiornika przed zanieczyszczeniem, osadniki Imhoffa mogą być stosowane jako:

  • osadniki samodzielne do oczyszczania ścieków odprowadzanych następnie do odbiornika, jeśli maksymalny czas przepływu ścieków przez osadnik (w czasie minimalnego dopływu ścieków) nie przekracza 8-r-10 h,
  • osadniki wstępne przed dalszym biologicznym oczyszczaniem ścieków.

Przy ustalaniu stopnia oczyszczania ścieków można przyjąć, że efekt usuwania zawiesin wynosi do 60°/o, a efekt zmniejszenia BZTg do 25% (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 8 Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 9 Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 10
Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 11
Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 12 Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 13 Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 14
Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uplastycznienie strefy ściskanej betonu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami