Blog
Usuwanie kamienia
W artykule znajdziesz:
Usuwanie kamienia
Usuwanie kamienia jest trudniejsze, betonu zaś jest niemożliwe. Wzgląd ten jest ważny przy wszelkiego rodzaju naprawach, remontach czy przebudowach (program uprawnienia budowlane na komputer).
W celu zapewnienia łączności sąsiadujących ze sobą skrzyń wykonuje się wzdłuż ich pionowych krawędzi tzw. zamki, w postaci podwójnych wypustów w ścianach bocznych. Przestrzeń objętą zamkami wypełnia się po ustawieniu skrzyń za pomocą worków z betonem, przestrzeń zaś pomiędzy zamkami - zwykle kamieniem lub betonem wykonywanym pod wodą i przykrywa (luźnie ułożoną) poziomą płytą żelbetową.
Liczba i wymiary poszczególnych komór oraz ich rozmieszczenie powinny być takie, aby grubości ścian zewnętrznych i wewnętrznych nie były zbyt wielkie i aby nie wpłynęły ujemnie na pływalność skrzyń (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Skrzynia powinna mieć taką wyporność, aby po opuszczeniu jej na wodę pływała w warunkach równowagi stałej.
Dopuszcza się sztuczne wytworzenie warunków równowagi stałej przez odpowiednie zbalastowanie skrzyni (np. wodą). Wypełnianie wodą powinno spowodować opadanie jej w takiej pozycji, aby stanęła na podsypce na swym dnie, jeszcze przed całkowitym wypełnieniem.
W czasie transportu skrzynia ciągnięta przez holownik pod wpływem siły uciągu nieco się przechyla (uprawnienia budowlane). Musi ona być w taki sposób zaprojektowana, aby przechylenie to nie spowodowało wtargnięcia wody do wnętrza i przedwczesnego jej zatopienia. W obliczeniach siłę uciągu należy przyjmować równą 10 tys. kG (rozdz. 3).
Ściany zewnętrzne skrzyni powinny mieć grubość nie mniejszą niż 25 cm, gdy ma być wypełniona betonem, a 50 cm, gdy ma być wypełniona kamieniami lub piaskiem (często 60 cm). Dno skrzyni uzyskuje zwykle grubość 50-60 cm (program egzamin ustny).
Wnętrze skrzyni
Wnętrze skrzyni dzieli się zwykle tylko na komory poprzeczne ściankami wewnętrznymi, prostopadłymi do osi budowli, grubości ok. 25 cm. W warunkach otwartego morza (u nas np. na wybrzeżu Pomorza Zachodniego) zalecane bywa tworzenie dodatkowo komór wzdłużnych przy ścianie odmorskiej, o szerokości minimum 1 m, które po postawieniu skrzyni, wypełniane byłyby betonem, także i w wypadkach, gdy pozostałe komory są wypełniane kamieniem czy piaskiem. Ma to za zadanie zwiększenie wytrzymałości skrzyni na uderzenie fal (opinie o programie).
Na bardzo burzliwych morzach zaleca się niekiedy wykonanie takiego wzmocnienia ścian wzdłużnych także i od strony awanportu. Należy stwierdzić jednak, że zastosowanie wewnętrznych ścian wzdłużnych znacznie utrudnia wykonawstwo.
W celu ochrony ścian skrzyń przed niszczącym działaniem lodu należy zewnętrzne ich powierzchnie w rejonie przewidywanych wahań wody, a więc u nas od wierzchu skrzyni do poziomu ok. 1 m poniżej SW, okładać kostką z twardego kamienia naturalnego lub klinkierem (segregator aktów prawnych).
Okładzina ta musi być wykonana równocześnie ze skrzynią, a spoiny jej zakotwione za pomocą drutu w betonie.
W rejonach, w których występuje intensywny ruch lodów, należy eksponowane na lód ściany skrzyń pogrubiać lub ochraniać ramami przeciw- lodowymi.
Sąsiadujące ze sobą komory skrzyni powinny być połączone otworami, umożliwiającymi swobodne krążenie wody w skrzyni w czasie jej napełniania i zapewniającymi utrzymywanie równego poziomu wody we wszystkich komorach. Otwory takie umieszcza się w ścianach wewnętrznych. Zwykle wykonuje się w górnych zh wysokości skrzyni większe otwory kwadratowe lub sześcioboczne, o długości boku rzędu 2 do 3 m. Niekiedy dodaje się przy dnie skrzyni otwory mniejsze, okrągłe lub kwadratowe, o boku 20—30 cm (promocja 3 w 1).
Uzbrojenie ścian i dna skrzyni wynika z obliczeń statycznych. Ponadto należy przewidzieć dodatkowe wkładki konstrukcyjne wzdłuż górnych powierzchni ścian oraz inne dla wzmocnienia naroży otworów. Należy również wypuścić ze ścian wkładki dla zakotwienia nadbudowy i pachołów.
Nowoczesną odmianę falochronów na skrzyniach żelbetowych stanowią, jak już wspomniano, falochrony półażurowe.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32