Blog

24.02.2020

Dopuszczalna ilość wody uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Dopuszczalna ilość wody uprawnienia budowlane

Dopuszczalna ilość wody uprawnienia budowlane

Dopuszczalna ilość wody w piasku i kruszywie grubym nie powinna przekraczać 0,1%, a w mączce kamiennej 0,05% Przeważnie stosuje się kruszywo 3-4 frakcyjne, dobrane pod kątem maksymalnej szczelności stosu okruchowego przy minimalnej powierzchni zewnętrznej kruszywa (program uprawnienia budowlane na komputer).

Plastobeton powinien mieć parametry fizyczne (skurcz, rozszerzalność cieplna itp.) takie same jak beton wzmacnianej belki. W celu uzyskania właściwej przyczepności plastobetonu powierzchnia betonu powinna być dokładnie oczyszczona i zagruntowana mieszaniną gruntującą. Przy wykonywaniu plastobetonu należy zachować następującą kolejność dozowania składników: do żywicy z ewentualnymi dodatkami modyfikującymi dodaje się utwardzacz, piasek, mączkę kamienną, a następnie wypełniacz gruboziarnisty. Poszczególne składniki dodaje się ciągle mieszając beton ręcznie lub mechanicznie w niedużej betoniarce, którą należy po zakończeniu pracy dokładnie wymyć ksylenem, solwentnaftą itp.

Plastobeton po ułożeniu należy zagęszczać przez sztychowanie lub wibrowanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W przypadku układania plastobetonu w deskowaniach należy ich powierzchnie posmarować białą pastą do podłóg, środkami silikonowymi, parafiną itp. Do wygładzania powierzchni plastobetonu zaleca się stosować packi lub łaty winidurowe ze względu na jego małą przyczepność do winiduru.

Do najczęściej występujących robót przy wzmacnianiu konstrukcji dachów drewnianych należą:
- wzmocnienie poszczególnych krokwi deskami przybijanymi z boku, dodatkowymi zastrzałami lub podpórkami, klamrami, drutem itp.,
- wzmocnienie ołacenia przez przybicie od dołu, między krokwiami, deski wzmacniającej,
- wymiana poszczególnych odcinków ołacenia,
- wymiana uszkodzonych końców krokwi,
- wymiana kawałków murłat,
- remont okien dachowych i włazów (uprawnienia budowlane).

Pytania testowe na uprawnienia budowlane

Poza wyżej wymienionymi drobnymi robotami związanymi ze wzmacnianiem uszkodzonej więźby dachowej zachodzi dość często konieczność, szczególnie w budynkach starych, wykonania poważniejszych robót polegających na częściowym wzmocnieniu niektórych elementów więźby lub częściowej ich wymiany, a w niektórych przypadkach wykonanie nowego dachu (program egzamin ustny). Wymianę elementów nośnych dachu można wykonywać bez rozbiórki pokrycia dachowego, po uprzednim odpowiednim wzmocnieniu pozostałych elementów konstrukcyjnych.

Całkowitego usunięcia wymagają wszystkie elementy zagrzybione i znajdujące się w bezpośredniej styczności z tymi elementami, a także elementy zbutwiałe lub uszkodzone przez owady. Wszystkie pozostałe elementy można w przypadku osłabienia ich nośności wzmocnić w odpowiedni sposób.

Przy znacznym ugięciu deskowania dachu wzmacnia się je przez zmniejszenie rozpiętości desek dodatkową krokwią, ułożoną między starymi krokwiami (opinie o programie).
W podobny sposób wzmacnia się ołacenie dachu, a w przypadku gdy ugięcie łat występuje na niewielkim odcinku, wzmocnienie wykonuje się przez wsunięcie kilku dodatkowych łat. Osłabione krokwie wzmacnia się przez zastosowanie obustronnych nadbitek lub zmniejszenie ich obciążenia przez wstawienie dodatkowych krokwi między krokwie istniejące. Płatwie wzmacnia się również za pomocą obustronnych nadbitek lub przez zmniejszenie ich rozpiętości przez podparcie dodatkowymi słupkami, zarówno w przypadku konstrukcji stolcowej, jak i kozłowej dachu. Stosuje się również ustawienie dodatkowych zastrzałów, mieczów, kleszczy itp. elementów w zależności od ustalonych w dokumentacji projektowej sposobów wzmocnienia konstrukcji dachu (segregator aktów prawnych).

Natomiast gdy zachodzi konieczność wymiany całkowitej lub znacznej części konstrukcji dachu, zaleca się, w zależności od stanu technicznego budynku, zastosowanie konstrukcji żelbetowej, jeśli jest to możliwe zarówno ze względów technicznych, jak i ekonomicznych.

W licznych przypadkach wzmocnienie konstrukcji dachu jest związane z naprawą lub wymianą uszkodzonego pokrycia. W przypadku całkowitej wymiany pokrycia dachowego prace sprowadzają się do rozbiórki starego pokrycia, ewentualnych napraw podłoża i wykonania nowego pokrycia zgodnie z wymaganiami „Warunków technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych” (promocja 3 w 1).

Przy częściowej wymianie uszkodzonego pokrycia specjalnej dokładności wymaga połączenie części starych z nowymi. Sposoby wymiany lub naprawy uszkodzonych fragmentów pokrycia zależą od rodzaju pokrycia i częściowo od zakresu wykonywanych robót.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami