Blog
Doraźne i doświadczalne badanie wody
W artykule znajdziesz:
Doraźne i doświadczalne badanie wody
Również nadają się wody inne, ale pod warunkiem, aby nie zawierały szkodliwych domieszek. Nie nadaje się więc woda zawierająca kwasy i siarczki (program uprawnienia budowlane na komputer). Zatem nie należy używać wód ściekowych, zwłaszcza fabrycznych, zawierających często tłuszcze organiczne, oleje, cukier. Może się również nie nadawać woda z rzeczek i rowów przechodzących przez tereny, na których znajdują się rozległe lasy dębowe zawierające garbniki. Nie nadaje się również woda z rowów przechodzących przez torfowiska, bagna itd. Należy również być bardzo ostrożnym w stosunku do wód mineralnych, gdyż zawierają one często kwas węglowy, siarczki itd.
Doraźnie można stwierdzić obecność i rodzaj domieszek w wodzie po zabarwieniu, zapachu i smaku (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wody, zwłaszcza nieklarowne, o wątpliwej jakości, należy zawsze przed użyciem przekazać do chemicznego zbadania. W wypadku, gdy jakość wody budzi zastrzeżenia, a warunki lokalne nie pozwalają na zbadanie laboratoryjne wody, można wodę zbadać doświadczalnie przez porównanie wyników wytrzymałościowych. W tym celu wykonujemy dwie serie próbek cementowych: pierwszą z wodą, którą chcemy użyć, a drugą - z wodą wodociągową. Wytrzymałość na ściskanie próbki zarobionej wodą wodociągową nie może być większa ponad 10% od wytrzymałości próbki zarobionej wodą badaną. Gdyby różnica wytrzymałości okazała się większa niż 10%- wówczas wody tej nie należy użyć przed zbadaniem chemicznym (uprawnienia budowlane).
Woda występująca w przyrodzie zawiera domieszki mineralne i organiczne. Jakość i ilość domieszek jest zależna od rodzaju wody (program egzamin ustny).
Rozróżniamy następujące rodzaje wód:
Woda śniegowa, deszczowa (opadowa) jest czysta, miękka. Nie zawiera ani soli, ani zanieczyszczeń. Dodanie takiej wody (stojącej lub bieżącej) może jednak obniżyć wytrzymałość i trwałość tworzywa, a nawet spowodować jego rozpad przez wyługowanie składników spoiwa ze stwardniałej masy. Przy tworzywach cementowo-glinianych odporność materiału na działanie mechaniczne wody deszczowej jest. większa niż przy tworzywach cementowych bez gliny, gdy ilość rozpuszczalnych związków wapnia jest mniejsza (opinie o programie).
Woda rzeczna
Woda rzeczna przeważnie nie zawiera domieszek szkodliwych. Znajdują się one jednak w wodzie rzecznej, prze- pływającej obok moczarów, bagien lub gdy do niej odprowadzane są wody z kanałów odwadniających łąki i torfowiska. Zawiera ona wtedy szkodliwe części humusowe, kwasy organiczne, siarkowodór itp.
Woda gruntowa jest przeważnie czysta. Zanieczyszczenia występują na ogół wskutek obecności ścieków z gnojówek, wód bagiennych, złóż śmieci i żużli paleniskowych zawierających siarkę. Woda przechodząc przez te złoża wypłukuje niektóre składniki unosząc je ze sobą (segregator aktów prawnych).
Woda morska (z Morza Bałtyckiego) zawiera około 0,4% soli (w tym blisko 70% soli kuchennej - reszta siarczanów). Pod względem chemicznym są to składniki szkodliwe, gdyż wpływają ujemnie na wiązanie zaczynu i są łatwo w wodzie rozpuszczalne.
Woda mineralna przedostaje się na powierzchnię z dużych głębin. Zawiera często duże ilości szkodliwego kwasu węglowego oraz związki siarki.
Wpływ jakości wody na trwałość materiału
Wpływ jakości wody na trwałość i wytrzymałość zaprawy nie ogranicza się wyłącznie do wody zarobowej (promocja 3 w 1).
Można np. użyć wody czystej bez domieszek szkodliwych, a mimo to może nastąpić zmniejszenie wytrzymałości tworzywa i jego trwałości spowodowane przez wodę otaczającą skamieniałą zaprawę. Na przykład zanieczyszczona woda wypełniająca zbiorniki uszczelnione zaprawą cementowo-glinianą zmniejsza ich trwałość. Podobnie może działać na zaprawę cementowo-glinianą, zwłaszcza na części budowli zagłębionych w ziemi, zakwaszona woda gruntowa wznosząca się w kapilarach po powierzchni murów. Dlatego wodę taką należy również starannie zbadać i zabezpieczyć budowlę przed jej szkodliwym działaniem.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32