Blog

07.09.2022

Dorobek kulturalny

W artykule znajdziesz:

Dorobek kulturalny

Kiedy na początku XIX w. Niemcy popadły w zależność od napoleońskiej Francji, w 1806 pod protektoratem Napoleona I państwa południowo- i zachodnioniemieckie utworzyły Związek Reński, którego powstanie było równoznaczne z likwidacją I Rzeszy Niemieckiej (Habsburgowie zrezygnowali wówczas z godności cesarzy rzymskich narodu niemieckiego, przyjmując tytuł cesarzy Austrii). Na kongresie wiedeńskim 1815 powołano do życia Związek Niemiecki pod przewodnictwem Austrii, który praktycznie wykorzystywany był przez Prusy i Austrię do stałą część Czechosłowacji. W VIII I939 na mocy tajnego układu z ZSRR (tzw. paki Ribbentrop-Mołotow) dokonano podziału stref wpływów w Europie. Agresji na Polskę we IX 1939 zapoczątkowała II wojnę światową (program uprawnienia budowlane na komputer).

W 1940 Niemcy zajęły Danię, Norwegię, Holandię, Belgię, Luksemburg, Francję (całkowicie w 1942), w 1941 opanowały Jugosławię i Grecję, a następnie rozpoczęły wojnę z ZSRR. Na terenach okupowanych hitlerowcy stosowali terror, masowo przeprowadzali eksterminację ludności, nisze żyli gospodarkę oraz dorobek kulturalny państw podbitych. Stopniowo jednak potencjał gospodarczy i militarny III Rzeszy ulegał wyczerpaniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Momentem przełomowym wojny była bitwa pod Stalingradem (VII 1942-11 1943), która doprowadziła do stopniowego rozpadu koalicji hitlerowskiej. W 1943 Niemcy zaczęli ponosić klęski na (roncie? wsch. i w Afryce Północnej. Utworzenie przez aliantów w VI 1944 drugiego frontu w Europie przyspieszyło klęskę państw Osi (uprawnienia budowlane).

Procesy demokratyzacji

Niemcy podpisały bezwarunkową. Kraj został podzielony na 4 strefy okupacyjne: francuską, amerykańską, angielską i radziecką (na podobne sektory podzielono Berlin), najwyższą władzę w poszczególnych sprawowali Dowódcy wojsk okupacyjnych. Do życia, istniejąc ą do 1948, Sojuszniczą Radę Kontroli Niemiec (program egzamin ustny). Przestępcy wojenni zostali postawieni w 1948 przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. W 1949 doszło do utworzenia odrębnych państw niemieckich: Republiki Federalnej Niemiec (RFN) i Niemieckiej Republiki Demokratycznej, a także enklawy Berlin Zachodni. RFN ze stolicą w Bonn powstała na obszarze stref okupacyjnych Francji, USA oraz Wielkiej Brytanii i przyjęła model ustrojowy, stając się państwem demokratyczno- parlamentarnym. W latach 1949-1950 przeprowadzono jej denazyfikację (opinie o programie).

W 1954 zniesiono status okupacyjny i RFN przystąpiła do Unii Zachodnioeuropejskiej i do NATO (1955). NRI) ze stolic ą w Berlinie obejmowała obszar byłej radzieckiej strefy okupacyjnej; przyjęła system społeczny i polityczny oparty na wzorach radzieckich. Reprezentantem niedemokratycznego i autorytarnego reżimu rządzącego państwem była komunistyczna Niemiecka Socjalistyczna Partia Jedności (SED). W 1949 NRD uzyskała członkostwo w RWPG, w 1959 przystąpiła do Układu Warszawskiego. W 1970 NRD podpisała z RFN układ normując y podstawy stosunków dwustronnych (wszedł w życie w 1973). Procesy demokratyzacji zachodzące u schyłku lat 80. w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz przemiany w ZSRR wpłynęły na nasilenie się tendencji zjednoczeniowych obu państw niemieckich. W XI 1989 zburzono mur berliński (wzniesiony w 1961), a następnie Helmut Kohl ogłosił tzw. 10-punktowy plan przezwyciężenia podziału Niemiec i Europy (segregator aktów prawnych).

W V 1990 RFN i NRD podpisały dwustronny układ o unii walutowej, gospodarczej i socjalnej. Wstępem do formalnego zjednoczenia był podpisany w Moskwie we IX 1990 podczas konferencji “2 plus 4" układ potwierdzający ostateczny charakter niemieckich granic, regulujący sprawy militarne oraz decydujący o wygaśnięciu uprawnień 4 mocarstw do Niemiec jako całości. 3 X 1990 nastąpiło zjednoczenie Niemiec poprzez przystąpienie NRD do RFN. Społeczne i ekonomiczne koszty zjednoczenia okazały się wysokie; transformacja gospodarki byłej NRD pociąga za sobą ogromne nakłady z budżetu państwa, prowadząc do obustronnego niezadowolenia, nasilają się przejawy nacjonalizmu i ksenofobii. Niemcy są członkiem Unii Europejskiej, od 1999 wprowadziły euro, realizując tworzenie europejskiej unii walutowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami