Blog

25.11.2022

Ocynkowane panwiowe blachy stalowe

W artykule znajdziesz:

Ocynkowane panwiowe blachy stalowe

Ponieważ stwierdzono, że w tym typie krycia podczas działania wiatru występują dźwięki od uderzeń o podkład (działanie ssące powietrza), przy mocowaniu taśmy należy gęsto rozstawiać łapki (3 szt. na 1 m długości rąbka) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ocynkowane panwiowe blachy stalowe, stosowane do krycia nie ogrzewanych magazynów, stodół itp. obiektów (z powodu trudnej obróbki elementów wystających nad dach), mają wymiary ok. 2×0,8 m i grubość 0,55 mm. Podkład pod pokrycie stanowią łaty w rozstawie co 32-34 cm, przybite do krokwi. Każdy płat ma wytłoczone 3-4 żebra podłużne, służące do usztywnienia w tymże kierunku; skrajne żebra pełnią też funkcję prostopadłych do okapu połączeń 2 sąsiednich płatów, które nakłada się pokrywając żebrami (program uprawnienia budowlane na komputer).

Aby zwiększyć szczelność w szwach pomiędzy blachami, w niewielkiej odległości od dolnej krawędzi panwi znajdują się wąskie poprzeczne wytłoczenia, skierowane ku górze. Płaty mocuje się do krokwi gwoździami z podkładkami pod łebki. Gwoździe wbija się przez otwory znajdujące się w żebrach płatów. Szwy równoległe do okapu uformowane są przez nałożenie górnego płata na dolny na 10-15 cm (uprawnienia budowlane).

Naroża i kalenice pokrywa się specjalnie wytłaczanymi gąsiorami, kosze zaś pasami blachy w kształcie koryta; na ich krawędziach bocznych znajdują się odgięcia podchodzące pod panwie. Ponieważ pokrycia blachami panwiowymi są mniej szczelne od pokryć z blach gładkich, powinny być stosowane do dachów o większych spadkach (conajmniej 30%) (program egzamin ustny).

Blachy faliste, stosowane do krycia nie ogrzewanych magazynów, otwartych wiat itp., produkowane są jako blacha czarna lub ocynkowana, w arkuszach o wymiarach 2×0,6 4-0,8 m i grubości 0,75 4-2,0 mm. Arkusze mają wysokość fal uzależnioną od obciążeń, a przy tym mogą być w kierunku grzbietów fal proste lub zakrzywione (do wykonywania dachów o kształcie sklepień). Spadki pokrycia wynoszą 12° i więcej. Statycznie najkorzystniejsze są pokrycia o kształcie sklepień, o rozpiętości 104- 12 m (zależnej od wytrzymałości nitów) (opinie o programie).

Blacha cynkowa

Sąsiednie, prostopadłe do okapu arkusze łączy się na nity i nakładki. Nity rozmieszcza się co 40-60 cm; ich średnica wynosi 3 mm, każdy nit powinien opierać się na ocynkowanej podkładce. Arkusz dolny z górnym łączy się na nakładki co 10-15 cm. W przypadku blach o niewysokiej fali (20-30 mm) płatwie sytuowane są zwykle na końcach arkusza i w środku. Każdy arkusz zaczepiony jest za płatew przynitowanymi żabkami.

Na kalenicy blachy łączy się pasami ze specjalnie wygiętych blach falistych (segregator aktów prawnych). W tak zwanych wydrach (miejscach przylegania pokrycia dachowego do ściany) od przecieków zabezpiecza wygięty, sklepany pas blachy falistej. Powstająca w wyniku walcowania cynku hutniczego blacha cynkowa grubości 0,6 mm ma 30 lat trwałości pokrycia, a 0,8 m 50 at trwałości. Jej powierzchnia nic powinna mieć pęknięć, dziur, białych plam, wżerów korozyjnych i rozwalcowanych pęcherzy.

Ze względu na to, że współczynnik rozszerzalności cieplnej blachy cynkowej jest 2,5 razy większy od analogicznego współczynnika dla blachy stalowej (e = = 0,00003), konieczny jest taki montaż na dachu, aby blacha mogła się swobodnie rozszerzać. Ponieważ na mrozie blacha cynkowa łatwo kruszy się i łamie, należy wykonywać łagodne zagięcia.

Pod wpływem czynników atmosferycznych blacha cynkowa pokrywa się warstwą tlenku cynku, a po kilku miesiącach zasadowym węglanem cynku, tworzącym warstwę chroniącą przed działaniem wody i powietrza. Mimo to blacha cynkowa ulega zniszczeniu pod wpływem płynów i gazów kwaśnych (zwłaszcza siarkowych) (promocja 3 w 1).

Przy układaniu pokrycia z blachy cynkowej nie należy: a) kłaść jej bez warstwy izolującej z papy na wilgotny beton lub tynk (uniknięcie elektrolizy), b) stosować w podłożu materiałów zawierających siarkę (np. żużlobeton), c) dopuszczać do stykania się blachy z innymi metalami (jeśli dostanie się między te warstwy na przykład lekko kwaśna woda deszczowa nastąpi rozkład elektrolityczny).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami