Blog

Wirówki zdjęcie nr 2
22.11.2021

Doświadczeni poławiacze pereł

W artykule znajdziesz:

Doświadczeni poławiacze pereł

Wirówki zdjęcie nr 3
Doświadczeni poławiacze pereł

Największa dotychczas znaleziona perła o masie 454 karatów, będąca pierwotnie własnością bankiera Hope’a, znajduje się w przyrodniczym oddziale British Museum w Londynie (program uprawnienia budowlane na komputer). Perła ta ma kształt wydłużonej kropli. Długość jej wynosi 50 mm, obwód najgrubszej części 115 mm, a najcieńszej 83 mm. Oryginalna jest również jej barwa w 3A biała z pięknym połyskiem orient, a w 1U brązowa. Perłę tę wielu ekspertów oceniło na około 40 000 dolarów.
Stosunkowo niewielka, bo ważąca tylko 38 karatów, ale za to szczególnie pięknego kształtu i barwy jest perła Pellegrina w moskiewskim skarbcu drogocennych kamieni. Duże i piękne perły były w posiadaniu szacha perskiego i dawnych władców Indii. Perły zdobiące koronę cesarza austriackiego ważyły 300 karatów.

Szczególnie dużą i słynną północnoamerykańską perłą słodkowodną była czarna Perła Królowej (Queen Pearl) o masie 465 karatów.
Wielkość pereł ma związek z ich liczbą w skorupie perłopława; w zasadzie im perły są większe, tym jest ich mniej w jednej skorupie (średnio 1-3). Największa dotychczas liczba pereł znaleziona w skorupie jednego perłopława z Oceanu Indyjskiego wynosiła 87 sztuk, a w gatunku żyjącym w pobliżu Cejlonu - 67. Dla zdobycia jednej perły trzeba wyłowić co najmniej 30-40 perłopławów, często jednak znacznie więcej (program uprawnienia budowlane na ANDROID. W Morzu Śródziemnym, w pobliżu wybrzeży Tunisu z 1200-15 000 wyłowionych perłopławów można otrzymać zaledwie jedną perłę.
Doświadczeni poławiacze pereł poszukują przede wszystkim perłopławów mających skorupy o nieregularnym kształcie, z nabrzemieniami lub przewierconych przez pasożyty; w tych bowiem najczęściej znajdują się perły.

Średnica pereł naturalnych (prawdziwych) powiększa się średnio o 0,05 mm rocznie, a pereł hodowanych - nawet o 0,15 mm. W szczególnie sprzyjających warunkach wzrost ten może być dziesięciokrotnie większy. Perły morskie rosną wolniej od słodkowodnych (uprawnienia budowlane).
Gęstość pereł zależy od stosunku aragonitu do konchioliny.

Gęstość aragonitu

Gęstość aragonitu wynosi 2,95 g/cm3, konchioliny około 1,35 g/cm3. Z reguły też gęstość pereł jest mniejsza od gęstości aragonitu (program egzamin ustny). Najlżejsze są perły „niebieskie”, zawierające największą ilość
konchioliny obniżającej wartość gęstości. Perły z Zatoki Perskiej mają przeciętną gęstość wynoszącą 2,71 g/cm3 (2,68-2,74 g/cm3). Szczególnie dużą gęstość mają perły hodowane i perły wytwarzane przez ślimaki morskie. W cieczy ciężkiej o gęstości 2,71 g/cm3 pływa około 80% pereł wschodnich, podczas gdy 90% pereł hodowanych opada na dno naczynia (opinie o programie).

Ponieważ masa pereł zależy od ich wielkości i gęstości, na podstawie średnicy perły można obliczyć jej masę. Aby obliczyć masę perły w granach stosuje się regułę Scharffenberga: mnoży się średnicę perły (w milimetrach) przez 3, a następnie przez liczbę 0,02796. Im dokładniej zmierzona jest średnica perły, tym bardziej zbliżona do rzeczywistej jest jej obliczona masa. Przy perłach przewierconych należy uwzględniać stratę masy powstałą przy ich przewiercaniu. W celu szybkiego zorientowania się o masie pereł na podstawie ich wielkości używa się miarki metalowej z otworami różnej wielkości, przy których podana jest wartość masy w granach (segregator aktów prawnych).

Hodowla sztucznych pereł. Już w XIII w. Chińczycy stwierdzili, że drobne przedmioty wprowadzone do wnętrza wytwarzającego perły małża słodkowodnego pokrywały się po pewnym czasie masą perłową. Po nieznacznym otwarciu skorup między płaszcz a skorupę wprowadzano za pomocą pręcika bambusowego przedmiot, najczęściej były to figurki z kości, drewna lub mosiądzu.

Muszlę pozostawiono w wodzie przez okres kilku miesięcy, a nawet 2-3 lat. W ten sposób uzyskiwano pokrycie masą perłową małych posążków Buddy (promocja 3 w 1).
W połowie XVIII w. do tych samych wyników doszedł sławny szwedzki przyrodnik Linneusz, co jednak niedługo potem poszło w zapomnienie, ponieważ odkrycia swego nie próbował zastosować w praktyce.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wirówki zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wirówki zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wirówki zdjęcie nr 8 Wirówki zdjęcie nr 9 Wirówki zdjęcie nr 10
Wirówki zdjęcie nr 11
Wirówki zdjęcie nr 12 Wirówki zdjęcie nr 13 Wirówki zdjęcie nr 14
Wirówki zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wirówki zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wirówki zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami