Blog

20.09.2022

Dotychczasowe zużycie materiałów

W artykule znajdziesz:

Dotychczasowe zużycie materiałów

Dotychczasowe zużycie materiałów w budynkach wielkopłytowych jest bardzo duże. Można jednak wysnuć wnioski, że istnieje możliwość otrzymania dużych oszczędności materiałowych. Różnice w ilości zastosowanych materiałów, mimo podobieństwa rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych budynków, wynoszą bowiem objętościowo do 23%, zaś wagowo do 15%. W przyszłości konieczne będzie wyeliminowanie rozwiązań materiałochłonnych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na transportochłonność w budownictwie wpływa wiele czynników technicznych, technologicznych i organizacyjnych. Przede wszystkim konieczne jest przystosowanie elementów prefabrykowanych do prostoty transportu, optymalnego wykorzystania środków transportowych oraz stosowania w minimalnym zakresie środków specjalizowanych i specjalnego osprzętu. Powinno się na przykład dążyć do całkowitego wyeliminowania elementów przestrzennych o przekroju dwuteowym lub ceowym stosowanych do loggii i balkonów dostawianych do budynku, gdyż tego typu elementy muszą być transportowane pojedynczo na naczepach niskopodłogowych przy minimalnym wykorzystaniu ładowności (10h-20%) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Poważnym problemem, do niedawna niedocenianym, jest energochłonność rozwiązań technicznych. W przyszłości energochłonność może stanowić podstawowe ograniczenie ilościowego rozwoju budownictwa, szczególnie mieszkaniowego. Obecnie brakuje nawet dostatecznej bazy statystycznej oraz analiz niezbędnych do ustalenia odpowiednich wymagań. Należy jednak mieć na względzie konieczność daleko posuniętej oszczędności energii. Każde nowe opracowanie techniczne powinno być analizowane z punktu widzenia zapotrzebowania na energię w produkcji materiałów i elementów budowlanych, a przede wszystkim w późniejszym okresie eksploatacji obiektów. Szukanie rozwiązań o jak najmniejszym zużyciu energii jest nakazem czasu (uprawnienia budowlane).

Kadr roboczy

W wykonawstwie budowlanym warunki pracy są znacznie gorsze niż w wielu innych gałęziach przemysłu z uwagi na charakter robót, często niekorzystne warunki atmosferyczne, stale zmieniające się miejsce pracy itp. Od poprawy warunków pracy będzie zależeć w dużej mierze dopływ nowych kadr roboczych. Spełnienie wymagań ergonomii w dużym stopniu zależy od rozwiązań projektowych oraz ich przystosowania do warunków kompleksowej mechanizacji robót (program egzamin ustny).

Poza wymienionymi ogólnymi wymaganiami wynikającymi z konieczności zmniejszenia podstawowych ograniczeń rozwoju budownictwa oczywiście w dalszym ciągu będzie niezbędne przestrzeganie wymagań obecnych. Z pewnością będą one nawet ostrzejsze. Przewiduje się, że zwłaszcza warunek dotyczący zapewnienia wysokiego poziomu jakości robót w przyszłości będzie egzekwowany o wiele bezwzględniej (opinie o programie).

Rozwiązania projektowe, według których obecnie wykonuje się i w ciągu jeszcze wielu lat będzie się wykonywać zadania w budownictwie mieszkaniowym, powstały w okresie ostatnich piętnastu lat. Zostały wybudowane odpowiednie wytwórnie produkujące przeważnie komplety elementów do wznoszenia różnego typu budynków. Został również wyprodukowany odpowiedni sprzęt do transportu i montażu elementów. W związku z tym może się wydawać, że wprowadzenie zmian, nawet mających jedynie charakter udoskonalenia, jest trudne lub wprost niemożliwe (segregator aktów prawnych).

Po szczegółowej analizie każdego systemu i zaplecza produkcyjnego z nim związanego można jednak stwierdzić, że doskonalenie omawianych rozwiązań jest realne, szczególnie w przypadku pierwszej generacji systemów (OWT, WUF, szczeciński). Następują bowiem zmiany w oprzyrządowaniu wytwórni na skutek naturalnego zużycia, następują również poważne zmiany w rozwiązaniach projektowych (uelastycznienie, zwiększenie stopnia uprzemysłowienia wzbogacenie asortymentu prefabrykatów, zmiany konstrukcyjne itp.). W systemach późniejszych (W-70, Wk-70, OWT-75) będą również wprowadzane zmiany w dostosowaniu do wymagań technicznych. W zasadzie prawie we wszystkich systemach zachodzą z biegiem czasu pewne zmiany. Przykładami mogą być systemy OWT-67 (OWT-67N OWT-67NS) i SBO (SBO-SP) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami