Blog

15.05.2021

Dozowanie składników

W artykule znajdziesz:

Dozowanie składników

Dozowanie składników

Dozowanie składników przeprowadza się w zależności od przeznaczenia i wymaganej marki betonu. W skład betonu wibrowanego stosowanego do wyrobu elementów prefabrykowanych wchodzi najczęściej wypełniacz mineralny (skład objętościowy wynosi: gips do kruszywa jak 1 do 1 do 1 do 3). Betony plastyczne stosowane głównie do zalewania stropów z pustaków gipsowych projektuje się przeważnie o składzie objętościowym 1:1 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Betony trocinowo-gipsowe o konsystencji plastycznej stosuje się do wyrobu płyt (dodatek trocin wynosi 2-10% ciężaru użytego gipsu). Do betonów paździerzowo-gipsowych stosuje się dodatek paździerzy w ilości 6-10% (wagowo) od użytego gipsu. Zagęszczanie przeprowadza się metodą ubijania. Betony trzcinowo- gipsowe wykonuje się metodą zalewania trzciny zaczynem gipsowym.

Proces produkcji elementów budowlanych opartych na zaczynie gipsowym lub gipsobetonie obejmuje:
- przygotowanie zaczynu lub gipsobetonu,
- uformowanie wyrobów,
- utwardzanie wyrobów (w celu uzyskania wytrzymałości mechanicznej) i wyjęcie ich z form,
- suszenie wyrobów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W dotychczasowej praktyce stosuje się do wyrobów gipso-betonowych przeważnie gips budowlany, który, jak wiadomo, posiada bardzo krótki czas wiązania (10-20 min). Istotną też rzeczą przy formowaniu elementów budowlanych z zaczynów, zapraw i betonów gipsowych jest przedłużenie czasu wiązania przez specjalne dodatki, tzw. opóźniacze. Istnieje cały szereg środków i recept przygotowywania opóźniaczy, np. z kopyt i rogów zwierzęcych (na ługu sodowym), z sierści, kazeiny, kilku związków organicznych oraz soli nieorganicznych. Opóźniacze w płynie daje się przeważnie do wody zarobowej w ilości ułamka procentu; sproszkowane opóźniacze suche można dodawać wprost do gipsu.

Płyty gipsowe pustakowe

Do najważniejszych sztucznych materiałów kamiennych gipsowych stosowanych w budownictwie należą:
- bloki ścienne,
- płyty i pustaki stropowe,
- elementy do ścian działowych,
- suche tynki,
- elementy konstrukcyjne (uprawnienia budowlane).

Bloki ścienne produkowane są w Rosji w wielkim asortymencie o różnych kształtach i wymiarach. Nie znajdują one jednak tak masowego zastosowania jak elementy do ścianek działowych.
Płyty i pustaki stropowe. J. Borowski opierając się na danych radzieckich omawia w swojej pracy dwa rodzaje płyt gipsowych betonowych: z profilowanymi końcami i bez profilowania.
Płyty te wykonuje się z gipsobetonów zawierających lekkie kruszywo. Uziarnienie kruszywa powinno wynosić do 25 mm, zawartość miału (kruszywo poniżej 3 mm - nie więcej niż 10% wagowo) (program egzamin ustny).

Przy wyrobie płyt wykonuje się następujące czynności:
- rozdrobnienie domieszek i sortowanie,
- przygotowanie gipsobetonu w betoniarkach,
- napełnianie form z założonym w nich zbrojeniem,
- wibrowanie płyt,
- wyjęcie płyt z formy po związaniu,
- suszenie płyt (opinie o programie).

Płyty gipsobetonowe stosuje się do wykonywania pułapu w budynkach, w których wilgotność względna nie przekracza 60%.
Pustaki gipsobetonowe stropowe produkowane są z gipsobetonu ma kruszywie ceglanym lub żużlu paleniskowym o uziarnieniu do 20 mm z ograniczeniem frakcji poniżej 3 mm do 10% (wagowo). Proces produkcyjny składa się w zasadzie z podobnych czynności jak przy wyrobie płyt.
Zagęszczanie pustaków odbywa się za pomocą wibrowania w celu podwyższenia wytrzymałości wyrobów (segregator aktów prawnych).
Pustaki gipsowe można stosować w budynkach o wilgotności względnej powietrza nie wyższej niż 60% i dla obciążenia użytkowego do 400 kG/m.

Jako elementy ścian działowych gipsowych wyrabiane są płyty kilku rodzajów.
Płyty żużlowo-gipsowe pełne o grubości 70 mm i różnych wymiarach produkowane z mieszaniny gipsu budowlanego z lekkim wypełniaczem (żużlem kotłowym); celowe jest zagęszczenie gipsobetonu w formach przez wibrowanie.
Płyty gipsowe pustakowe prostokątne o gładkiej lub ryglowanej powierzchni bocznej (promocja 3 w 1).

Płyty gipsowe pełne i pustakowe stosowane są do ścian działowych w budynkach mieszkalnych o normalnej wilgotności (nie większej niż 60%).
bPłyty gipsowe trzcinowe wyrabiane przy użyciu gipsu budowlanego (65% objętościowo) i trzciny (35% objętościowo). Produkuje się dwa rodzaje tych płyt: C, — płyty do podbijania sufitów i C płyty do ścian działowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami