Blog
Dozowanie składników
W artykule znajdziesz:
Dozowanie składników
Dozowanie składników przeprowadza się w zależności od przeznaczenia i wymaganej marki betonu. W skład betonu wibrowanego stosowanego do wyrobu elementów prefabrykowanych wchodzi najczęściej wypełniacz mineralny (skład objętościowy wynosi: gips do kruszywa jak 1 do 1 do 1 do 3). Betony plastyczne stosowane głównie do zalewania stropów z pustaków gipsowych projektuje się przeważnie o składzie objętościowym 1:1 (program uprawnienia budowlane na komputer).
Betony trocinowo-gipsowe o konsystencji plastycznej stosuje się do wyrobu płyt (dodatek trocin wynosi 2-10% ciężaru użytego gipsu). Do betonów paździerzowo-gipsowych stosuje się dodatek paździerzy w ilości 6-10% (wagowo) od użytego gipsu. Zagęszczanie przeprowadza się metodą ubijania. Betony trzcinowo- gipsowe wykonuje się metodą zalewania trzciny zaczynem gipsowym.
Proces produkcji elementów budowlanych opartych na zaczynie gipsowym lub gipsobetonie obejmuje:
- przygotowanie zaczynu lub gipsobetonu,
- uformowanie wyrobów,
- utwardzanie wyrobów (w celu uzyskania wytrzymałości mechanicznej) i wyjęcie ich z form,
- suszenie wyrobów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W dotychczasowej praktyce stosuje się do wyrobów gipso-betonowych przeważnie gips budowlany, który, jak wiadomo, posiada bardzo krótki czas wiązania (10-20 min). Istotną też rzeczą przy formowaniu elementów budowlanych z zaczynów, zapraw i betonów gipsowych jest przedłużenie czasu wiązania przez specjalne dodatki, tzw. opóźniacze. Istnieje cały szereg środków i recept przygotowywania opóźniaczy, np. z kopyt i rogów zwierzęcych (na ługu sodowym), z sierści, kazeiny, kilku związków organicznych oraz soli nieorganicznych. Opóźniacze w płynie daje się przeważnie do wody zarobowej w ilości ułamka procentu; sproszkowane opóźniacze suche można dodawać wprost do gipsu.
Płyty gipsowe pustakowe
Do najważniejszych sztucznych materiałów kamiennych gipsowych stosowanych w budownictwie należą:
- bloki ścienne,
- płyty i pustaki stropowe,
- elementy do ścian działowych,
- suche tynki,
- elementy konstrukcyjne (uprawnienia budowlane).
Bloki ścienne produkowane są w Rosji w wielkim asortymencie o różnych kształtach i wymiarach. Nie znajdują one jednak tak masowego zastosowania jak elementy do ścianek działowych.
Płyty i pustaki stropowe. J. Borowski opierając się na danych radzieckich omawia w swojej pracy dwa rodzaje płyt gipsowych betonowych: z profilowanymi końcami i bez profilowania.
Płyty te wykonuje się z gipsobetonów zawierających lekkie kruszywo. Uziarnienie kruszywa powinno wynosić do 25 mm, zawartość miału (kruszywo poniżej 3 mm - nie więcej niż 10% wagowo) (program egzamin ustny).
Przy wyrobie płyt wykonuje się następujące czynności:
- rozdrobnienie domieszek i sortowanie,
- przygotowanie gipsobetonu w betoniarkach,
- napełnianie form z założonym w nich zbrojeniem,
- wibrowanie płyt,
- wyjęcie płyt z formy po związaniu,
- suszenie płyt (opinie o programie).
Płyty gipsobetonowe stosuje się do wykonywania pułapu w budynkach, w których wilgotność względna nie przekracza 60%.
Pustaki gipsobetonowe stropowe produkowane są z gipsobetonu ma kruszywie ceglanym lub żużlu paleniskowym o uziarnieniu do 20 mm z ograniczeniem frakcji poniżej 3 mm do 10% (wagowo). Proces produkcyjny składa się w zasadzie z podobnych czynności jak przy wyrobie płyt.
Zagęszczanie pustaków odbywa się za pomocą wibrowania w celu podwyższenia wytrzymałości wyrobów (segregator aktów prawnych).
Pustaki gipsowe można stosować w budynkach o wilgotności względnej powietrza nie wyższej niż 60% i dla obciążenia użytkowego do 400 kG/m.
Jako elementy ścian działowych gipsowych wyrabiane są płyty kilku rodzajów.
Płyty żużlowo-gipsowe pełne o grubości 70 mm i różnych wymiarach produkowane z mieszaniny gipsu budowlanego z lekkim wypełniaczem (żużlem kotłowym); celowe jest zagęszczenie gipsobetonu w formach przez wibrowanie.
Płyty gipsowe pustakowe prostokątne o gładkiej lub ryglowanej powierzchni bocznej (promocja 3 w 1).
Płyty gipsowe pełne i pustakowe stosowane są do ścian działowych w budynkach mieszkalnych o normalnej wilgotności (nie większej niż 60%).
bPłyty gipsowe trzcinowe wyrabiane przy użyciu gipsu budowlanego (65% objętościowo) i trzciny (35% objętościowo). Produkuje się dwa rodzaje tych płyt: C, — płyty do podbijania sufitów i C płyty do ścian działowych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32