Blog

12.10.2022

Twardziak łuskowaty

W artykule znajdziesz:

Twardziak łuskowaty

Porzyca inspektowa występuje zarówno w drewnie gatunków iglastych, jak liściastych. Grzybnia puszysto-biała. sznury okrągłe, białe i giętkie. Owocnik w formie skórzastego biało- kremowego płata, o górnej powierzchni złożonej z małych rurek (program uprawnienia budowlane na komputer). Grzyb ten rozwija się przy dosyć dużej wilgotności drewna. Atakując budowlane elementy drewniane, drewno w składach, konstrukcje mostowe wywołuje brunatną destrukcyjną zgniliznę drewna. Proces niszczenia drewna przebiega wolniej niż u grzyba właściwego.

Gnilica mózgowata występuje w drewnie iglastym i liściastym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W przeciwieństwie do poprzednich, grzybnia kształtuje się w formie skupień i nalotów w kolorze białym, przechodzącym w miarę starzenia się w brunatny. Sznury mają wygląd cienkich splątanych nitek koloru żółtobrunatnego. Owocnik mięsisty, praski, okrągły, lekko przyrośnięty do podłoża, koloru białego z brunatnymi krawędziami. Grzyb rozwija się przy dużej wilgotności drewna. Gnilica mózgowata atakuje drewniane konstrukcje mostowe i budowlane, podłogi, stropy itp. W składowiskach tarcicy występuje rzadziej. Grzyb ten wywołuje brunatną destrukcyjną zgniliznę, objawiającą się w postaci drobnych poprzecznych i podłużnych spękań (uprawnienia budowlane).

Twardziak łuskowaty, grzyb podkładowy wytwarza grzybnię wewnątrz drewna. Sznurów brak, a owocnik ma kształt żółtawego, mięsistego kapelusza, pokrytego ciemnymi łuskami. Prócz podkładów atakuje również drewniane elementy budowlane, mosty i słupy telegraficzne. Głównie występuje w gatunkach iglastych, powodując brunatną destrukcyjną zgniliznę. Drewno pęka podłużnie i poprzecznie, dając się rozcierać w palcach (program egzamin ustny).

Siatkowiec płotowy

Siatkowiec płotowy, podobnie jak poprzedni, wytwarza żółto- brązową grzybnię wewnątrz drewna. W szczelinach drewna rzadko widoczne sznury. Ze szczelin wyrastają również brązowe owocniki, które początkowo są miękkie, lecz z czasem twardnieją. Kształt owocników różny. Owocniki od spodu pokryte są blaszkami. Grzyb występuje głównie w gatunkach iglastych atakując drewno w składach; spotykany jest poza tym na mostach, płotach, podkładach, słupach itp. Znajdowano go również w budynkach. W wywołanej przez niego brunatnej destrukcyjnej zgniliźnie można zauważyć trzy stadia. Drewno ma najpierw kolor żółtawy i pojawiają się spękania oraz przyjemny zapach, dalej daje się zauważyć kolor jasnobrązowy i dalsze spękania, wreszcie drewno brunatnieje i pęka głęboko (opinie o programie).

W składach drewna występuje poza tym jeszcze kilka gatunków grzybów powodujących raczej powierzchowne zmiany w tkance drzewnej. Atakują one głównie gatunki iglaste. Proces niszczenia postępuje stosunkowo powoli. Rozwijają-się dobrze przy dużej wilgotności, natomiast po wysuszeniu drewna giną (segregator aktów prawnych).

Akcja zwalczania grzybów idzie w dwóch kierunkach:

  • zwalczanie grzyba już istniejącego,
  • zabezpieczenie nowych budynków lub ich poszczególnych konstrukcji przed zagrzybieniem czyli profilaktyka.

Profilaktykę budowlaną można podzielić na: konstrukcyjną, naturalną, chemiczną. Zdaniem profilaktyki konstrukcyjnej i naturalnej jest stworzenie w budynkach i ich poszczególnych konstrukcjach warunków uniemożliwiających rozwój grzybów. Wiadomo z biologii grzybów, że potrzebują one do swego rozwoju pewnych warunków, jak wilgotności podłoża, wilgotności otoczenia, braku przewiewu i odpowiedniej temperatury powietrza.

Profilaktyka chemiczna ma za zadanie zabezpieczenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych lub całych obiektów, baraków, hal za pomocą chemicznych środków grzybobójczych. Przeprowadzenie zabiegu impregnacyjnego polega na nasyceniu lub też posmarowaniu powierzchni drewna środkiem grzybobójczym (promocja 3 w 1).

Zasadniczo rozróżnia się 2 rodzaje metod zabezpieczenia drewna:

  • metody impregnacji powierzchniowej,
  • metody impregnacji głębokiej.

Do pierwszej grupy metod należą: smarowanie, opryskiwanie, moczenie na zimno lub na gorąco.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami