Blog

22.02.2023

Dozowanie wagowe

W artykule znajdziesz:

Dozowanie wagowe

Do powłok typowo chemoodpornych stosuje się wypełniacze kwasoodporne (np. mączkę kwarcową, skaleniową, węglową i in.) w ilości (dozowanie wagowe) 50-100 części na 100 części żywicy. Do powłok wodochronnych zaleca się stosować wypełniacze tego typu co talk lub kreda kosmetyczna, w ilości 30-50 części na 100 części żywicy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do przesycania maty lub tkaniny szklanej zawsze stosuje się mieszanki epoksydowe bez wypełniaczy. Do powłok z Epidianu 5 konieczny jest, z uwagi na dużą gęstość żywicy, dodatek rozcieńczalnika organicznego, np. toluenu lub ksylenu, w ilości 5-10 (dozowanie wagowe) części na 1Ó0 części żywicy. Większa ilość rozcieńczalnika pogarsza właściwości powłoki. Jedynie do warstwy gruntującej dodatek rozcieńczalnika może być większy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Do rozcieńczenia Epidianu 5 nie zaleca 100 się używać acetonu (z wyjątkiem powłok  specjalnym zastosowaniu, np. dc przemysłu spożywczego lub do zbiorników na wodę pitną). Do powłok z żywic epoksydowych uelastycznionych (np. Epidianu 51 lub 55 żywic lakierniczych (np. Epidianu 112 nie należy stosować rozcieńczalników Mieszanki epoksydowe, nakładane powierzchnie pionowe, powierzchnie nachylone lub na dolną powierzchnie stropów, powinny zawierać dodatek tiksotropujący, zapobiegający spływaniu Jako dodatek tiksotropujący stosuje się krzemionkę koloidalną (np. Aerosil)(uprawnienia budowlane).

W szczególnych przypadkach oraz przez wszelkich obróbkach przebić (przewody, wpusty ściekowe itp.) zaleca sit zbroić powłokę co najmniej dwiema warstwami maty lub tkaniny szklanej v celu zwiększenia jej wytrzymałości mechanicznej. Grubość powłoki zbrojone jedną warstwą maty lub tkaniny szklane nie powinna być mniejsza niż 1,5 mm ar większa niż 2,5 mm. Przygotowanie mieszanki. Składy mieszanek epoksydowych na powłoki izolacyjne przeciwwodne z Epidianu 5 (program egzamin ustny).

Okres używalności mieszanki

Znając dobrze właściwości żywic i utwardzaczy można dobierać skład mieszanek dostosowany do warunków użytkowania wykonywanych z nich powłok izolacyjnych, należy jednak uwzględniać przy tym podane wyżej zasady. Przygotowując mieszanki należy składniki dozować wagowo lub wyskalowanymi naczyniami (opinie o programie).

Ze względu na łatwość czyszczenia z; lecą się używać do tego celu naczyń z polietylenu. Można również stosowe naczynia szklane, porcelanowe i metalowe. Przy sporządzaniu mieszanki należy składniki łączyć w odpowiedniej kolejności. Najpierw miesza się z żywicą rozcieńczalnik (jeżeli jest przewidziany w recepturze). Następnie wprowadza się określone w recepturze dodatki: wypełniacze, Aerosil, barwniki.

Krzemionkę koloidalną Aerosil należy oprowadzać w postaci gotowej pasty lub pasty przygotowanej na budowie przez utarcie Aerosilu z dodatkiem żywicy epoksydowej. Pigmenty wprowadza się również w postaci past, przygotowanych fabrycznie przez utarcie pigmentu- z żywicą np. na walcarce. Utwardzacz dodaje się bezpośrednio przed przystąpieniem do robót. Okres używalności mieszanki z utwardzaczem jest ograniczony i zależy od rodzaju utwardzacza i temperatury otoczenia; utwardzona masa nie nadaje się do dalszego przerobu (segregator aktów prawnych).

Przykładowo: w temperaturze 20°C okres używalności mieszanki z Epidianu 5 utwardzonego TĘCZĄ wynosi 40 60 minut, a mieszanki z Epidianu 112 utwardzonego utwardzaczem PAB-50 - ok. 24 godzin. Podstawowe zasady wykonywania powłok epoksydowych zbrojonych. Zasady te są następujące: podkład betonowy, przygotowany zgodnie z zaleceniami uprzednio podanymi, gruntuje się rozprowadzając mieszankę gruntującą ,.systemem krzyżowym” za pomocą twardych pędzli o krótkim włosie.

Po stwardnieniu warstwy gruntującej nanosi się (tego samego lub następnego dnia) warstwę podkładową za pomocą wałka malarskiego pokrytego sztucznym futrem lub przy użyciu pędzla. Po stwardnieniu tej warstwy wykonuje się warstwę zbrojoną matą lub tkaniną szklaną. W tym celu na powierzchnię warstwy nanosi się mieszankę żywicy z utwardzaczem i bezpośrednio potem przykłada i dociska się odpowiednio przycięte arkusze maty lub tkaniny szklanej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami