Blog
Drabinki
W artykule znajdziesz:
Drabinki
Drabinki muszą przebiegać na całą wysokość muru nadwodnego. W tych rzadkich wypadkach, gdy mur zaczyna się u dołu na poziomie wody, którego wahania są bardzo nieznaczne (np. w basenach zamkniętych o stałym poziomie wody) drabinka może się kończyć na rzędnej ok. 10 cm poniżej poziomu wody (program uprawnienia budowlane na komputer).
W naszych warunkach najczęściej mur nadwodny nabrzeża zaczyna się na rzędnej ok. +0,50 m, a wahania wody są dość znaczne. W takich wypadkach rozwiązanie może być pomocne przy wychodzeniu np. z łodzi, ale dla pływaka chcącego znaleźć się na nabrzeżu drabinki będą umieszczone za wysoko.
Dlatego też zaczęto w nowych rozwiązaniach przedłużać drabinki w dół o tej samej konstrukcji lub w postaci łańcucha. Drabinka zwisa w dół bez żadnych u dołu umocowań, nie jest najlepsze o tyle, że dolna część drabinki tak wykonanej często ulega uszkodzeniu, gdy w czasie niskiego stanu wody w akwenie uderzy w nią dziobem lub burtą podpływająca łódź (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dlatego też w rozwiązaniach nowszych drabinki przymocowuje się zwykle u dołu do ściany, np. skrzyni czy bloku, stanowiących część podwodną nabrzeża. Dolny koniec drabinki doprowadza się na głębokość 1,10 m do 1,70 m poniżej dolnej krawędzi muru nadwodnego. Konstrukcja drabinki może być dwojaka (z pewnymi odmianami).
Rozwiązanie prostsze i masywniejsze polega na tym, że wygięte w trapez szczeble drabinki rozmieszczone co 20 do 30 cm jeden nad drugim, przy- spawane są do wzdłużnie z kątówek (np. 60X60X6 mm), które z kolei przyśrubowuje się do wbetonowanych w ściany wnęki i wystających z niej prętów (uprawnienia budowlane).
Drugie rozwiązanie polega na tym, że proste szczeble wpuszcza się w otwory wypalone we wzdłużnicach w postaci płaskowników (np. 80×16 mm) i przyspawa od wewnątrz. Wzdłużnice z kolei przyśrubowuje się do wsporników osadzonych w ścianie nabrzeża. Wzdłużnice mogą kończyć się tępo na rzędnej korony nabrzeża i wtedy daje się na wierzchu nabrzeża nad drabinką osobną klamrę chwytną lub pałąk, np. ze stali okrągłej 0 25 mm, mogą też wychodzić na wierzch nabrzeża w postaci pałąków bocznych osadzonych końcem w betonie nabrzeża. Pałąki boczne przyczyniają jednak kłopotów cumownikom, zaniechano więc ich stosowania (program egzamin ustny).
Szczeble drabinki
Szczeble drabinki robi się często ze stali okrągłej (np. 0 20 lub 25 mm). Są one uzasadnione np. w basenach pływackich, sportowych itp., tam,
gdzie drabinki służą wychodzeniu na ląd przeważnie bosą stopą (opinie o programie). W innych wypadkach, np. na nabrzeżach dla dużych statków, bardziej celowe jest stosowanie stali kwadratowej, np. 20×20 mm, z tym że szczeble osadza się jedną krawędzią ku górze, co utrudnia ześlizgiwanie się trzewika ze szczebla.
Biuro Projektów Budownictwa Morskiego w Gdańsku opracowało w 1962 r. projekty typowe czterech rodzajów drabinek. Jeden typ dla nabrzeży z odbojnicami punktowymi w dwu wielkościach, to jest dla nabrzeży o rzędnej wierzchu muru nadwodnego +1,20 i +1,50 m oraz dla nabrzeży +1,80, 2,10 i 2,40 m (segregator aktów prawnych). Drugi typ dla nabrzeży z odbojnicami drewnianymi także w dwu wielkościach jw. trzeci - dla nabrzeży oczepowych ze ściankami Larssena (różnica polega na tym, że wsporniki podtrzymujące drabinkę przyspawa się do ramion brusów ścianki szczelnej Larssena) i wreszcie czwarty - jako tzw. „wyłaz” na falochron od strony morza.
Tu zaprojektowano wymienne przedłużenie drabinki ku dołowi w postaci części ruchomej, łączonej z częścią stałą osadzoną na betonie za pomocą tzw. szakli.
Statek nie powinien ocierać się bezpośrednio o ścianę nabrzeża czy pomostu (promocja 3 w 1). Z tych względów wyposaża się te budowle w urządzenia odbojowe, które mogą być: stale ciągle (lub ąuasi-ciągle) i punktowe albo ruchome punktowe.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32