Blog

Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym zdjęcie nr 2
11.03.2021

Współczesne tendencje

W artykule znajdziesz:

Współczesne tendencje

Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym zdjęcie nr 3
Współczesne tendencje

Spośród znanych rozwiązań wyróżnić można następujące typy: płaskie płyty żelbetowe, oparte na słupach (wysokość prześwitu min. 3,40 m, rozstaw słupów 1,80 + 6,00, tj. ok. 7,00 na ok. 6,00 m), ruszty żelbetowe z lekkim przykryciem, dźwigary i powłoki powierzchniowe (program uprawnienia budowlane na komputer). W konstrukcji kombinowanej żelbet-stal stosuje się albo żelbetowe slupy (ewentualnie z ryglami) z lekkim przekryciem stalowym, albo też płytę lub ruszt żelbetowy na cienkich przegubowych słupkach stalowych, najczęściej rurowych.

Popularne są rozwiązania o skośnych słupkach typu V lub A.Ilustrują przykłady stosowanych rozwiązań. Formą wykończenia elementów żelbetowych jest gładź cementowa, tynk, lastryko, okładzina ceramiczna lub marblitowa i flizy (na wysokość człowieka). Współczesne tendencje w realizowaniu kiosków idą w kierunku stosowania jak najlżejszych konstrukcji z materiałów takich, jak aluminium, szkło, marblit, elementy ścian osłonowych, drewno, żywica poliestrowa, płyty emaliowane itp.

Rozpowszechnianie się moteli jako szczególnej formy hoteli wiąże się z gwałtownym rozwojem podróżowania samochodem (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Protoplastą motelu w dawnych wiekach był zajazd-gospoda. W latach dwudziestych XX w. nastąpił olbrzymi przyrost liczby samochodów osobowych w Stanach Zjednoczonych, co w warunkach dużych odległości komunikacyjnych spowodowało rozwój tej formy inwestycji przydrożnej. W Europie duży przyrost moteli zaznacza się dopiero po II wojnie światowej jako nierozłączna część rozbudowy turystyki w takich krajach, jak Włochy, Szwajcaria, Austria, Francja, Jugosławia.

W kraju pierwsze motele powstają dopiero obecnie, np. motel ze stacją obsługi w Mławie. Lokalizacja motelu wiąże się zwykle z terenem o szczególnych walorach krajobrazowych i turystycznych lub wynika z podziału długich tras komunikacyjnych na etapy (uprawnienia budowlane). Elementy funkcjonalne. Każdy motel dzieli się na trzy zasadnicze części: część wiążącą się z samochodem, jego ruchem i postojem, część mieszkaniową (hotelową) oraz część obsługową. Część dla samochodów w najprostszym programie stanowi podjazd z arterii komunikacyjnej oraz parking, garaże, stacje paliw, stację obsługi.

Elementy konstrukcyjno-budowlane

Część mieszkaniowa obejmuje wszystkie formy związane z funkcjami mieszkania i może być poszerzona np. o ogród, boisko lub wspólne tereny rekreacyjno-wypoczynkowe. Część obsługowa począwszy od recepcji wraz z administracją, telefonem i kioskiem może zawierać wszystkie formy właściwe dla hoteli w ogóle, jak gastronomia, obsługa gości, pomieszczenia rozrywkowe (program egzamin ustny). Z uwagi na sposób formowania przestrzennego można wyróżnić układy parterowe lub piętrowe oraz wielopiętrowe; w aspekcie funkcjonalnym wyróżniamy układy pawilonowe i strukturalne lub układy zespolone.

Ponieważ motel jest tylko szczególną formą hotelu, omówione zostaną tylko te elementy, które bezpośrednio wiążą się z pojazdem i ruchem samochodowym. W klasycznym układzie miejsce przechowywania samochodu łączone jest z częścią mieszkaniową - parking kryty obok segmentu mieszkaniowego (opinie o programie). Wymiary stanowiska nie odbiegają od wymiarów parkingu lub boksu garażowego. Zrealizowano szereg układów parterowych zestawienia parkingu z segmentem mieszkaniowym. Zasadą jest albo oddzielne grupowanie stanowisk i segmentów, albo grupowanie segmentów wraz z miejscem parkowania.

W Stanach Zjednoczonych rozpowszechnione są głównie lekkie konstrukcje pawilonowe na bazie drewna jako elementu konstrukcyjno-wypelniającego. Ukształtowanie terenu i najbliższe otoczenie są zwykle przedmiotem starannego opracowania i wykończenia. Stanowiska, zazwyczaj żwirowe, ujęte są wtopionymi krawężnikami betonowymi lub kamiennymi, murki, cokoły, płyty, tarasy - kamienne, betonowe i mozaikowe (segregator aktów prawnych). Próby uprzemysłowienia i prefabrykacji są rzadkie z powodu często trudnych warunków terenowych, konieczności wkomponowania elementów w teren oraz stosunkowo niewielkiej liczby elementów.

Największą przydatność w budownictwie moteli wykazują tradycyjne elementy strukturalne jak np. układy parasolowe, jednosłupowe, wycinki przekryć powierzchniowych itp. Podkreślają one swoją formą powtarzalność funkcjonalnego elementu podstawowego, jego skalę i charakter (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym zdjęcie nr 8 Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym zdjęcie nr 9 Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym zdjęcie nr 10
Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym zdjęcie nr 11
Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym zdjęcie nr 12 Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym zdjęcie nr 13 Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym zdjęcie nr 14
Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Technologia mieszana w budownictwie jednorodzinnym zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami