Blog

Grunty części środkowej trójkąta zdjęcie nr 2
26.11.2021

Drenowania poziome

W artykule znajdziesz:

Drenowania poziome

Grunty części środkowej trójkąta zdjęcie nr 3
Drenowania poziome

W niektórych przypadkach do celów przemysłowych drenaż pionowy ma zastosowanie również do trwałego odwodnienia przez obniżenie wód, np. w kopalniach.
Drenowania poziome i pionowe uważane są za „doskonałe”, jeżeli sączki i otwory sięgają do warstwy nieprzepuszczalnej gruntu i „niedoskonałe”, jeżeli założone są w warstwie wodonośnej na pewnej wysokości od warstwy nieprzepuszczalnej gruntu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Z kolei omawiając różne rodzaje układów drenażowych z punktu widzenia ukształtowania i rozmieszczenia ich sieci w terenie, można podzielić je na następujące rodzaje: systematyczny, pierścieniowy, warstwowy, czołowy i brzegowy. Poniżej omówiono pierwsze trzy rodzaje drenowania jako podstawowe.

Istnieją jeszcze inne specjalne rodzaje drenażu, do których można zaliczyć: drenaż wentylacyjny i elektrodrenaż.
Drenowanie systematyczne polega na mniej lub więcej równomiernym rozłożeniu drenów poziomych lub pionowych. Drenaż poziomy składa się zwykle z równolegle ułożonych ciągów sączków z gliny wypalonej. Woda z sączków osuszających dopływa do zbieraczy, z których następnie jest kierowana do głównej magistrali, tzw. kolektora. Wodę z kolektora odprowadza się do kanalizacji lub do rowów otwartych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Drenowanie pierścieniowe poziome nazywane również okólnym lub opaskowym stanowi najbardziej rozpowszechniony system odwodnienia parcel budowlanych, a w szczególności zespołów budynków i poszczególnych budowli.
Dokoła odwadnianego obiektu układa się sączki osuszające połączone ze studzienkami kontrolnymi i studnią zbiorczą, skąd odprowadza się wodę do kolektora. Sposób ten służy do trwałego odprowadzania wód gruntowych (uprawnienia budowlane).

Przy drenowaniu pierścieniowym należy dążyć, ażeby „pierścień” miał jak najmniejszy obwód. Przy nieregularnym konturze budowli „pierścień” należy upraszczać. Jeżeli drenaż poziomy nie jest ułożony poniżej podstawy fundamentów, najlepiej go umieścić bezpośrednio przy ścianach zewnętrznych. Studnie wiercone służą do okresowego maksymalnego obniżenia wód w czasie wykonywania robót budowlanych i remontów, a drenaż poziomy grawitacyjny do regulowania poziomu hydrostatycznego (program egzamin ustny). W tym przypadku ta partia budowli, która znajduje się poniżej ustalonego poziomu wód gruntowych, powinna być odpowiednio zabezpieczona i zaizolowana od przenikania wody.

Drenaż warstwowy

Często drenowanie systematyczne i pierścieniowe nie daje dostatecznych efektów. Przy stawianiu budowli w gruntach pylastych i ilastych o małych współczynnikach filtracji najlepsze rezultaty daje drenaż warstwowy (opinie o programie).
Polega on na ułożeniu warstwy żwiru i grubego piasku na styku gruntu z pogrążoną w wodzie gruntowej częścią budowli, wskutek tego linia depresyjna wody zwykle stromo przebiegająca w gruntach o charakterze spoistym, łagodnie wyprostowuje się pod dnem budowli. Warstwa filtrująca boczna ułatwia odsączanie się wód gruntowych do warstwy poziomej.

W dolnej warstwie filtrującej układa się rurki sączkowe prowadzące do studzienki zbiorczej, skąd odprowadza się wodę do przewodu kanalizacyjnego grawitacyjnie lub przez odpompowanie.
Drenaż warstwowy dobrze odprowadza wody gruntowe w okresie budowy, zwłaszcza gdy ze względu na charakter gruntów (np. kurzawki) roboty wykonuje się przy zastosowaniu ścianek szczelnych i wodę pompuje się wprost z wykopu (segregator aktów prawnych). W tym przypadku drenaż warstwowy służy jako poduszka żwirowo- -piaskowa pod fundamenty budowli.
Szczególną zaletą drenażu warstwowego jest możliwość stosowania go w gruntach spoistych do poszczególnych nawet najmniejszych obiektów budowlanych.

Drenaż warstwowy ma poza tym zastosowanie przy budowie:
- kanałów podziemnych instalacyjnych,
- zbiorników na otwartym powietrzu,
- nawierzchni drogowych,
- wewnętrznego drenażu budowli istniejących.
W trzech pierwszych przypadkach drenaż warstwowy służy również jako pomocniczy element do fundamentowania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Grunty części środkowej trójkąta zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Grunty części środkowej trójkąta zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Grunty części środkowej trójkąta zdjęcie nr 8 Grunty części środkowej trójkąta zdjęcie nr 9 Grunty części środkowej trójkąta zdjęcie nr 10
Grunty części środkowej trójkąta zdjęcie nr 11
Grunty części środkowej trójkąta zdjęcie nr 12 Grunty części środkowej trójkąta zdjęcie nr 13 Grunty części środkowej trójkąta zdjęcie nr 14
Grunty części środkowej trójkąta zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Grunty części środkowej trójkąta zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Grunty części środkowej trójkąta zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami