Blog

26.11.2021

Drenowanie wewnętrzne

W artykule znajdziesz:

Drenowanie wewnętrzne

Drenowanie wewnętrzne

Drenowanie wewnętrzne polega na ułożeniu sączków wzdłuż fundamentów ścian zewnętrznych i wewnętrznych lub w pewnym od nich oddaleniu, lecz zawsze wewnątrz budynku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli odprowadzamy wodę z jednej strony fundamentu, to po drugiej jego stronie również wytwarzamy depresję wody. Kiedy podłoże fundamentów stanowią czyste piaski i żwiry, ruch wody pod fundamentami nie przybiera rozmiarów i charakteru budzących jakiekolwiek obawy. W przypadkach natomiast gruntów o małej przepuszczalności może wytworzyć się różnica ciśnień wytwarzająca strumień wód podziemnych od zewnątrz do wewnątrz i powodująca rozmywanie i sufozję podłoża fundamentu. W takich przypadkach przeniesienie tras drenarskich na pewną odległość od tych ścian nie jest konieczne.

W tym przypadku należy je prowadzić zawsze powyżej podstawy fundamentu i stosować obsypkę rurek drenowych wg metody odwróconego filtru. Warstwa filtrująca, stykająca się z rodzimym gruntem, powinna zabezpieczyć przed wypłukiwaniem ilastych i drobniejszych cząstek z rodzimego gruntu do rurociągu drenarskiego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Nieraz przy odwodnieniu istniejących suteren nie ma przeszkód do ułożenia izolacji wewnętrznej. Drenowanie wtedy powinno służyć tylko jako pomocnicze do odprowadzania wód na czas wykonywania robót izolacyjnych i innych związanych z remontem (uprawnienia budowlane). Po wykonaniu robót prace drenażu przerywa się, lecz instalację drenarską zachowuje się jako rezerwową i służącą w przypadkach awaryjnych dla późniejszych remontów.

Stosuje się tu takie same jak w zwykłym drenażu sączki drenowe, studzienki kontrolne, zbiorcze (zazwyczaj założone płytko pod posadzką), odpływy, połączenia z siecią kanalizacyjną, urządzenia samoczynnej instalacji pompowej itd. Rozwiązania mają jednak charakter wybitnie indywidualny zależnie od konstrukcji budynku i przeznaczenia pomieszczeń.
Najłatwiej zdrenować pomieszczenia, kiedy pozostawia się istniejące posadzki, a warstwy filtrujące i nowe płyty posadzkowe wraz z ewentualną izolacją układa się na nich, zmniejszając wysokość pomieszczenia (program egzamin ustny). Na istniejącą posadzkę układa się warstwę filtrującą ze żwiru, a na niej płyty betonowe i posadzkę.

Połączenie rurociągów

Zamiast żwiru i płyt betonowych płaskich można ułożyć panwie. Wtedy pod płytą powstaje szczelina, którą woda może swobodnie odpływać do zbieraczy wykutych w starej posadzce. Drenowanie ścian odbywa się w podobny sposób, tylko nie używa się zasypki filtrowej, lecz muruje się ścianki ekranowe na iU lub V2 cegły z pozostawieniem szczeliny 3-5 cm przy drenowanej ścianie dla spływu wody do warstwy lub szczeliny drenowej pod posadzką (opinie o programie).

Zamiast ścianek mogą być również zastosowane płyty panwiowe, ustawione żeberkami pionowo. Żeberka płyt izoluje się, ażeby przez zetknięcie z mokrą ścianą nie nawilżały się same płyty panwiowe.
Zdrenowane pomieszczenia łączy się kanałami w jeden system obsługiwany przez jedną studzienkę zbiorczą połączoną z kolektorem sieci kanalizacyjnej bezpośrednio lub za pomocą specjalnej instalacji pompowej, która podnosi wodę do istniejącego poziomu kolektora lub zbiornika odbiorczego.
Połączenie rurociągów z dwóch pomieszczeń w suterenach lub prowadzenie samych zbieraczy jest wskazane w miejscach, gdzie istnieją otwory drzwiowe lub inne, w przeciwnym bowiem razie trzeba przebijać ściany działowe i w otwory zakładać odcinki rur kanalizacyjnych (segregator aktów prawnych).

Drenowanie takie pomimo swej prostoty ma oprócz dodatnich walorów również swoje wady.
Do zalet zaliczyć należy niezależność instalacji od gruntu podłoża fundamentowego; następnie pozostawienie starej posadzki zmniejsza dopływ wody, co pozwala w wielu przypadkach na łatwe, okresowo stosowane ręczne pompowanie wody.

Wadą jest natomiast możliwość filtracji przez ściany fundamentów. Stała filtracja prowadzi do osłabienia ścian, co przy ich znacznym obciążeniu może spowodować potrzebę ich wzmacniania zastrzykami cementowymi lub innymi środkami zabezpieczającymi (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami