Blog

Wejścia do wnętrza zdjęcie nr 2
08.02.2021

Technologia budynków składowych

W artykule znajdziesz:

Technologia budynków składowych

Wejścia do wnętrza zdjęcie nr 3
Technologia budynków składowych

W każdym składzie, niezależnie od jego wielkości i przeznaczenia, przebiega w zasadzie ten sam proces technologiczny, na który składa się:
- zaopatrzenie w towar,
- przechowanie towaru,
- odprowadzenie towaru.

Sprawność przebiegu tego procesu zależy od:

- prawidłowego układu pomieszczeń i urządzeń manipulacyjnych w stosunku do powierzchni składowania,
- racjonalnego sposobu składowania (kubatury pomieszczeń składowych, wysokości stert itp.),
- poprawnego rozwiązania komunikacji i transportu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zaopatrzenie obejmuje następujące czynności: dostawa towaru, wyładunek oraz wprowadzenie towaru do budynku.
Dostawa towaru odbywa się najczęściej za pomocą transportu kolejowego; dla przyjęcia towaru konieczna jest rampa o wysokości równej poziomowi podłogi wagonu. Długość rampy zależy od przewidywanej ilości jednocześnie rozładowywanych wagonów, licząc długość wagonu - 15 m, oraz od sposobu wprowadzenia towaru do budynku.
Rozładowanie może odbywać się ręcznie lub mechanicznie, za pomocą wywrotnic, dźwigów, żurawi itp.
Wprowadzenie towaru do budynku w składach parterowych lub jednopiętrowych odbywa się najczęściej bezpośrednio z rampy wprost na miejsce składowania poprzez szereg drzwi lub bram rozmieszczonych wzdłuż budynku. Przy takim systemie zaopatrzenia rampa biegnie wzdłuż budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W składach wielotraktowych towar wprowadzany jest z rampy do wnętrza w kilku miejscach, których ilość zależy od długości budynku, a następnie poprzez sieć wewnętrznych wydzielonych szlaków komunikacyjnych do przyległych oddziałów składowych lub miejsc bezpośredniego składowania. W składach wielokondygnacjowych towar zazwyczaj przechodzi przez jedno obszerne pomieszczenie przyjęcia towaru, rzadziej zaś z rampy kierowany jest bezpośrednio do dźwigów. Układ ten w większych składach może występować wielokrotnie. W bezpośrednim kontakcie z pomieszczeniem przyjęcia umieszcza się wszelkie pomieszczenia związane z czynnością przyjęcia, jak: biuro odbioru (kantor), laboratorium podręczne itp.
W dużych składach racjonalnym systemem zaopatrzenia jest wprowadzenie taboru kolejowego do wnętrza. Ma to zastosowanie w składach typu balowego, gdzie wyładunek z wagonów odbywa się najczęściej za pomocą suwnicy (uprawnienia budowlane).

Rozpakowanie towaru

Należy pamiętać, że niezależnie od sposobu wprowadzenia towaru do budynku kontrola i odpowiedzialność za ewidencyjny stan zaopatrzenia skoncentrowane są w ręku magazyniera (w dużych obiektach poprzez jego organa pomocnicze), którego bezpośrednia obecność podczas zaopatrywania jest niezbędna (program egzamin ustny).
Zagadnienie rozprowadzenia towaru do miejsc składowania wymaga szczególnej uwagi jedynie w przypadku centralizacji przyjęcia. Łączy się ono bowiem z rozwiązaniem węzłów transportowych i dróg komunikacyjnych, po których dowozi się towar na miejsce składowania. Rozpakowanie towaru (jeśli sposób magazynowania przewiduje to) i jego sortowanie odbywa się w oddziałach składowania. Jeśli czynności te wymagają odrębnych pomieszczeń, należy te pomieszczenia sytuować przy drodze transportu towaru w bezpośrednim sąsiedztwie oddziałów.

Przechowywanie towaru jest najważniejszą funkcją składu (opinie o programie). Dłuższy okres przechowywania wymaga stworzenia odpowiednich warunków dla zabezpieczenia towaru przed zepsuciem, zniszczeniem itp. W tym celu w poszczególnych oddziałach oprócz powierzchni bezpośredniego składowania zajętej przez regały (stojaki) powinno się przewidzieć drogi komunikacji pieszej zapewniające dostęp do każdego miejsca zajętego przez towar, w celu umożliwienia jego kontroli, konserwacji itp.

Wywożenie towaru obejmuje następujące czynności: wstępne pakowanie (w oddziałach składowania), transport do pakowni, gdzie odbywa się sortowanie towaru i właściwe pakowanie, ekspedycja na rampę oraz załatwianie czynności ewidencyjno-księgowych, wreszcie załadowanie na środki transportowe (segregator aktów prawnych). W zależności od rodzaju składowanego towaru (np. duże i ciężkie przedmioty) oraz typu składu czynności te mogą się ograniczyć do bezpośredniego przeniesienia przedmiotu z oddziału, poprzez rampę, wprost na środek transportowy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wejścia do wnętrza zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wejścia do wnętrza zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wejścia do wnętrza zdjęcie nr 8 Wejścia do wnętrza zdjęcie nr 9 Wejścia do wnętrza zdjęcie nr 10
Wejścia do wnętrza zdjęcie nr 11
Wejścia do wnętrza zdjęcie nr 12 Wejścia do wnętrza zdjęcie nr 13 Wejścia do wnętrza zdjęcie nr 14
Wejścia do wnętrza zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wejścia do wnętrza zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wejścia do wnętrza zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami