Blog

30.05.2018

Drewniane konstrukcje prefabrykowane - jaka jest ich trwałość?

W artykule znajdziesz:

Drewniane konstrukcje prefabrykowane - jaka jest ich trwałość?


Drewniane konstrukcje prefabrykowane – jaka jest ich trwałość?

 

Trwałość drewnianych domów prefabrykowanych można ocenić przede wszystkim na podstawienie doświadczeń krajów, w których są one budowane dłużej niż Polsce. Cieszą się tam zasłużoną renomą, co ma bezpośredni przekład na ogólną liczbę budowanych domów. W Skandynawii udział konstrukcji prefabrykowanych drewnianych wśród stawianych domów jednorodzinnych wynosi aż 80%. Natomiast w Austrii i Niemczech udział ten jest nieco mniejszy – w poszczególnych landach wynosi od 10 do 25%. W Polsce udział prefabrykowanych domów drewnianych w ogólnej licznie domów jednorodzinnych jest śladowy – wynosi zaledwie 1-2%. Z czego to wynika?

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


Przede wszystkim zaledwie kilkanaście polskich firm stosuje technologię produkcji drewnianych domów prefabrykowanych, a większość ich produkcji wysyłana jest na eksport do Niemiec, Austrii i krajów Skandynawskich. Produkcja podlega ścisłemu reżimowi technologicznemu zarówno w zakresie prefabrykatów, jak i stosowania odpowiednich materiałów. Produkcja prefabrykatów obejmuje niemal każdy element budynku, w tym m.in.


• kompletne ściany wraz ze wstawioną stolarką okienną oraz warstwą izolacyjną z wyjątkiem ostatniej warstwy tynku,
• wyszpachlowane powierzchnie ścian,
• gotowe ocieplone panele stropowe,
• gotowe ocieplone panele dachowe itp.


Wszystkie komponenty produkowane są w odpowiednio wyposażonych o ogrzewanych halach fabrycznych i w połączeniu ze wspomnianym reżimem technologicznym. Każdy z tych czynników ma bezpośredni wpływ na najwyższą trwałość budynków, które wykonywane są tą technologią. W umowach na konstrukcje domów prefabrykowanych drewnianych zawierana jest gwarancja na konstrukcję wynosząca aż 30 lat. Oczywiście faktyczna trwałość budynków jest znacznie wyższa, przy czym zależy ona również od utrzymywania właściwych parametrów cieplno-wilgotnościowych przez użytkowników. Potwierdzeniem wysokiej trwałości budynków wykonanych w technologii szkieletu drewnianego są obiekty znajdują się na Pomorzu, Śląsku i w Wielkopolsce, które w Polsce stoją od kilkuset lat i nadal są użytkowane.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami