Blog

30.05.2018

Drewniane krokwie - różne opcje zastosowania

W artykule znajdziesz:

Drewniane krokwie - różne opcje zastosowania

 
Drewniane krokwie - różne opcje zastosowania

Drewno jest używane w budownictwie od lat i to do najróżniejszych rzeczy. Jednym z głównych, jest samo budowanie budynków mieszkalnych, takich jak na przykład domów z balii, albo z drewna w szeroko pojętym tego słowa znaczeniu (segregator aktów prawnych). Biorąc pod uwagę to, że krokwie drewniane, to coś co stosuje się przede wszystkim na pokrycia dachowe, warto zaznaczyć, że elementy szkieletów, jakimi są struktury poddasza, wypełnia się dopiero potem poszczególnymi elementami wykończeniowymi, takimi jak bale, deski, czy nawet tak zwane łaty drewniane. W środku nowo budowanego domu, także drewno może znaleźć swoje dość szerokie zastosowanie, czyli nadawać się zarówno na ściany, w postaci boazerii, czy na przykład drewnianych półek, albo stojących tam potem regałów, czy innych mebli (promocja 3 w 1). To doskonały materiał na podłogi drewniane, parkiety, a także przy odpowiednim zabezpieczeniu, także na okiennice i parapety, na których potem można ustawiać kwiaty, albo inne rzeczy, na przykład bibeloty, używając te miejsca jako kolejne półki, co zresztą wyglądać może dość ciekawie.

W czasie samego planowania rozkładu pomieszczeń

Wracając jednak do krokwi, to takie określane mianem dopasowanych belek, które nadają się przede wszystkim na pokrycie dachowe, aby tam uzupełniać poszczególne elementy struktury. To właśnie takie bele mają stanowić o tak zwanym szkielecie poddasza, na którym przecież będzie potem zupełnie nowe pomieszczenie, albo nawet kilka. Mogące stanowić coś w rodzaju salonu, albo sypialni, gdzie latem jest nieco cieplej, a zimą chłodniej, dlatego warto już w czasie samego planowania rozkładu pomieszczeń, zastanowić się także nad kwestiami czegoś tak zwyczajnego, jak ocieplanie ścian, podłóg, czy nawet samego dachu. Do tego celu, jak się okazuje, także można użyć drewna, płyt z niego, albo tak zwanej boazerii, którą dodatkowo wypełnia się na przykład watą mineralną, albo celulozą. Z drewna można także wykonywać przedmioty użytkowe, takie jak na przykład żyrandole, albo różnego rodzaju schody (uprawnienia budowlane). Także zewnętrzna cześć budynku, może zostać pokryta elementami montażowymi, wykonanymi z drewna. Jak się okazuje beton na budowie, może mieć najróżniejsze zastosowanie. Od takiego typowego, czyli jako elementu łączącego strukturę samego budynku, znajduje on jeszcze zupełnie inne zastosowanie. Warto się temu przyjrzeć nieco bliżej, bo może się okazać, że nie do końca jest to budulec doceniany, a można z jego użyciem naprawdę wiele zdziałać. Po pierwsze beton to dobre spoiwo, a wiedzą o tym chyba wszyscy, nie tylko osoby związane z budowaniem ot choćby dlatego, że w życiu już coś zbudowały, ale także dlatego, że to wiedza ogólnie dostępna i wpajana nam od najmłodszych lat. Każda ściana obojętnie czy wykonana z cegieł, czy pustaków, to przekładana zaprawą struktura, w której poszczególne elementy są jakby klockami, a to sprawia, że można budować szybko, sprawnie, ba nawet czasem z nieco większych elementów, zwanych blokami konstrukcyjnymi. I tu pojawia się rzecz dość ciekawa, chodzi o to, że na przykład takie pustaki, także mogą być wykonane z betonu, albo bloki betonowe, na przykład nadające się do ułożenia, jako elementy dachowego pokrycia.

Inny sposób na wykorzystanie betonu

Inny sposób na wykorzystanie betonu, to przecież już na samym początku kładzenie fundamentów, tam także stosuje się betonową zaprawę, a w przypadku budowania domków letniskowych, także kwestie podłoża rozwiązuje się właśnie przez wylanie betonowej struktury. Wśród innych zastosowań betonu, można wyróżnić takie, jak na przykład możliwość wykonania z jego użyciem takich elementów, jak na przykład kolumny, na przykład takie okrągłe, albo elementów chodnika, który będzie do nowego budynku prowadził. To mogą być bardzo efektowne płytki chodnikowe, ułożone w kształcie mozaiki, albo takie nieco bardziej tradycyjne kostki, ważne aby były trwałe, a także odporne na warunki pogodowe, zarówno latem, gdy dość duże upały, jak i w czasie silnych mrozów. Beton to materiał dość trwały, zwłaszcza kiedy zastygnie, a także daje spore możliwości adaptacyjne, to znaczy bardzo łatwo można go przystosować do różnego rodzaju podłoża, jednocześnie je utwardzając, albo przez jego zastosowanie je nieco osuszyć.

Najnowsze wpisy

29.05.2024
Projektant budowlany

Projektant budowlany to profesjonalista odpowiedzialny za tworzenie planów budowy budynków i obiektów inżynierskich. Jego praca jest istotna w całym procesie…

28.05.2024
Książka obiektu budowlanego

Książka obiektu budowlanego to dokument służący do systematycznego rejestrowania i archiwizowania wszelkich istotnych informacji dotyczących eksploatacji, konserwacji i remontów budynku.…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami