Blog

Poleciało jakieś 20% zdających zdjęcie nr 2
29.09.2022

Drewno klejowe

W artykule znajdziesz:

Poleciało jakieś 20% zdających zdjęcie nr 3
Drewno klejowe

To już dziś czyni realnym nie tylko zadanie wspólnego zespołowego prognozowania rozwoju architektury i jej zaplecza materiałowo-technicznego, ale również postawienie kwestii projektowania architektonicznego nowych materiałów i wyrobów budowlanych, odpowiadających perspektywicznym potrzebom praktyki architektoniczno-budowlanej (program uprawnienia budowlane na komputer). Do takiego projektowania przygotowuje się przyszłych architektów w Moskiewskim Instytucie Architektonicznym. I należy przypuszczać, że zetknąwszy się z tą atrakcyjną pracą w praktyce, staną się oni twórcami nowych ciekawszych materiałów, których nie może dziś przewidzieć żaden futurolog.

Ponad tysiącletnie koronkowe starojapońskie drewniane pagody i norweskie kościoły, wspaniałe pamiątki budownictwa drewnianego rosyjskiej Północy, współczesne budowle o dużej rozpiętości z drewna klejonego… Marmurowe świątynie ateńskiego Akropolu, kamienna kronika gotyku i Renesansu, niezapomniane zespoły starożytnej i współczesnej Armenii, złożone z ,,tradycyjnego” tufu… Wszędzie jeden i ten sam materiał drewno lub kamień naturalny. Ale jak niejednakowa jest architektura wszystkich tych budynków i budowli (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Budowniczym słynnego cmentarza wiejskiego w m. Kizy wystarczył jeden materiał, aby stworzyć dzieło sztuki, a współczesny architekt, w którego palecie znajdują się setki różnych materiałów, nie może dać sobie rady z postawionym przed nim zadaniem… Autor spróbował dowieść, że pomimo „pozornej” niezależności architektury od materiału, głębokie powiązanie między nimi istniało zawsze. I to nie powiązanie jednostronne, ale łączność wzajemna, która z biegiem czasu przejawia się coraz wyraźniej (uprawnienia budowlane). Problemy, które stały przed architektem dawniej i wynikające obecnie, są niewspółmierne. Nie można tworzyć takiego organizmu architektonicznego, do którego już się przyzwyczailiśmy, jak współczesny dom mieszkalny, posługując się tylko tradycyjnymi materiałami (program egzamin ustny).

Odwrotne powiązania

Można skomponować i świetnie wykonać u- twór muzyczny napisany na jeden instrument, ale nie sposób zaaranżować go na symfonię… Arcydzieła grafiki nie zastąpią same przez się polichromii obrazu… Dzieła nowoczesnej architektury to „malarskie” utwory „symfoniczne” (opinie o programie).

Należy uwypuklić również inną stronę wzajemnego powiązania materiału i architektury,, otwierającą nowe, nie znane dawniej możliwości twórczości architektonicznej. To tworzenie i wdrażanie nowych materiałów z wyznaczonymi z góry właściwościami, całkowicie odpowiadającymi wymaganiom architekta… Architekta, nie tylko kontrolującego produkcję materiałów i wyrobów budowlanych, ale będącego aktywnym ich współtwórcą, twórcą swojej palety materiałowej, gdyż „poszukiwania tych nowych materiałów i nowych zasad konstruowania to zadanie pasjonujące i szlachetne, któremu warto poświęcić życie” (segregator aktów prawnych).

Droga od materiału do architektury jest długa i zawiła. Pisał o tym w książce wydanej pod takim tytułem pól wieku temu jeden z leaderów szkoły artystyczno-przemysłowej w Bau- hausie L. Moholy-Nagy. Wykształcić w przyszłym architekcie „czucie materiału”, inżynierską umiejętność czytania i pisania oraz o- szczędną i taktowną powściągliwość w jego stosowaniu do tego dążyli wykładowcy w Bau- hausie na czele z W. Gropiusem i świetni pedagodzy, którzy w ciągu kilku lat prowadzili dla architektów specjalny kurs pt. „Kultura materiału” (promocja 3 w 1). Nadając swojej książce tytuł Materiał i architektura, jej autor (D. Ajrapietow) chciał już w tytule podkreślić nowy charakter wzajemnego powiązania architektury z jej materiałową osnową: od materiału do architektury i od architektury do materiału. I to istotne uzupełnienie do tradycyjnej formuły umieszczonej w tytule książki L. Moholy-Nagy jest przede wszystkim wynikiem naukowo-technicznej rewolucji, która uczyniła realną „dyktaturę architekta” w zakresie opracowania, produkcji i normalizacji materiałów i wyrobów budowlanych, określiła charakter niemożliwego dawniej „odwrotnego powiązania” od architektury do materiału.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Poleciało jakieś 20% zdających zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Poleciało jakieś 20% zdających zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Poleciało jakieś 20% zdających zdjęcie nr 8 Poleciało jakieś 20% zdających zdjęcie nr 9 Poleciało jakieś 20% zdających zdjęcie nr 10
Poleciało jakieś 20% zdających zdjęcie nr 11
Poleciało jakieś 20% zdających zdjęcie nr 12 Poleciało jakieś 20% zdających zdjęcie nr 13 Poleciało jakieś 20% zdających zdjęcie nr 14
Poleciało jakieś 20% zdających zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Poleciało jakieś 20% zdających zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Poleciało jakieś 20% zdających zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami