Blog
Drewno okrągłe
W artykule znajdziesz:
Określając technikę budowlaną jako gałąź techniki (w szerokim jej pojęciu), która ma szczególne właściwości uwarunkowane specyfiką działalności architektoniczno-budowlanej i występuje w obiektach budowlanych w postaci określonych budowlano-technicznych cech materiałów i konstrukcji, Kazarinowa stwierdza, że „konstrukcja i materiały bezpośrednio związane z techniką budowlaną jako obiekty jej oddziaływania na jaskrawej przedstawiają i uzmysławiają postęp techniczny”, ale jednocześnie ich bez zastrzeżeń utożsamiać z techniką budowlana (program uprawnienia budowlane na komputer).
Oczywiście, materiały i wyroby budowlane, części i elementy konstrukcji budowlanych nie mogą być bez zastrzeżeń objęte pojęciem techniki budowlanej, ponieważ nie są one środkami, ale przedmiotami pracy budowniczych, którzy je stosowali, a jednocześnie produktami pracy robotników, którzy je wydobyli, obrobili lub przygotowali (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Jako zastrzeżenie uważa się prawdopodobnie przypadki, kiedy „poszczególne materiały w procesie wytwarzania konstrukcji budowlanych mają spełniać rolę środków pracy”, np. deski w deskowaniu jednolitej konstrukcji żelbetowej. Tymczasem i tutaj środkiem jest samo deskowanie, a deska przedmiotem pracy robotnika przygotowującego deskowanie jednocześnie końcowym produktem pracy cieśli, który ją wyciął z drewna okrągłego (uprawnienia budowlane).
Proces stopniowego przechodzenia od drewna
Poddając krytyce na ogół prawidłowe określenie techniki budowlanej przez którą rozumie się „całokształt narzędzi pracy (maszyn, przyrządów itp.) i całokształt metod pracy, za pomocą których obrabia się naturalne materiały budowlane. Jak można wyjaśnić przyczyny katastrofy mostu kolejowego w Menchenstein (Szwajcaria) w 1891 r., jeśli się nie wie, że budowniczowie stosowali zamiast projektowanej klasy stali 320 MPa o współczynniku sprężystości 150 MPa stal o wytrzymałości 260 MPa i współczynniku sprężystości 100 MPa, że obliczyli zastrzały tylko na siły rozciągające 17,4 T, ignorując obciążenie ściskające 22,3 T… Czy z tego nie wynika, że badanie materiałów budowlanych powinno stanowić nieodzowną część składową historii techniki budowlanej (program egzamin ustny).
Rozpatrzmy tylko jeden z wyżej wspomnianych przykładów, dotyczących rozpiętości budowli kamiennych i na nim spróbujmy wyjaśnić wysuniętą przez J. Miłonowa tezę, że główny sens postępu techniki budowlanej sprowadza się z reguły do poszukiwania, ujawnienia i opanowania sposobów optymalnego na danym poziomie postępu technologii i mechanizacji produkcji budowlanej wykorzystania fizyczno-mechanicznych właściwości materiałów budowlanych i ich zastosowania w konstruktywnym rozwiązaniu problemów (opinie o programie).
Zasadnicza wewnętrzna kolizja występująca w kamieniu jako materiale budowlanym jest uwarunkowana nie mniej niż dziesięciokrotną różnicą wytrzymałości na ściskanić i rozciąganie (segregator aktów prawnych). Różnica ta ujawniła się przy odtworzeniu z tego materiału słupowo-belkowej konstrukcji budynków wzniesionych w okresie, gdy stosowano przeważnie drewno. W miarę zwiększania rozpiętości belki kamiennej następowało jej rozdwojenie na biegunowo różne pod względem charakteru pracy strefy materiału ściskaną i rozciąganą. Proces stopniowego przechodzenia od drewna do kamienia jako podstawowego materiału odbywał się w różnych krajach w różnych okresach. W starożytnej Grecji miało to miejsce prawdopodobnie ok. VI-VII w. p.n.e. Wczesne świątynie greckie w istocie rzeczy były drewnianymi budowlami z kamieni. Jednak próby budowania z kamienia tak samo jak z drewna poniosły fiasko budynki runęły, gdy rozpiętość architrawu przewyższyła jego sześciokrotną wysokość. Tę graniczną dla architrawów przestrzeń międzykolumnową, równą trzem grubościom kolumn, starożytni Grecy nazywali diastylem. W dużym interkolumnium według reguły Witruwiusza belki powinny były być tylko drewniane (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32