Blog
Drewno wąskosłoiste
W artykule znajdziesz:
Drewno wąskosłoiste
Zgodnie z tym poglądem u gatunków iglastych drewno wąskosłoiste jest twarde, ciężkie i wytrzymałe, drewno zaś szerokosłoiste ma niższe własności mechaniczne (program uprawnienia budowlane na komputer). U drzew liściastych jest odwrotnie: drewno wąskosłoiste uchodzi za miękkie, szerokosłoiste zaś za twarde i bardziej wytrzymałe. Pogląd ten jest jednak tylko częściowo słuszny, a szerokość słoju może służyć tylko za przybliżony, orientacyjny wskaźnik mechanicznych własności drewna.
Ciężar właściwy, twardość i wytrzymałość drewna zależą nie od szerokości słoju, lecz od ilościowego stosunku drewna
wczesnego i późnego w poszczególnych słojach. Im większy jest udział drewna późnego o grubych błonach komórkowych, tym większy jest - w pewnych granicach ciężar właściwy i tym wyższe mechaniczne własności drewna.
Przekroje twardego i miękkiego drewna dębowego. W drewnie twardym słoje są szersze (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Naczynia wczesnej strefy drewna mają małe średnice; strefa drewna późnego jest silnie rozwinięta i w porównaniu ze strefą drewna wczesnego jest kilkakrotnie szersza. Drewno miękkie ma słoje mniejszej szerokości, naczynia drewna wczesnego mają duże średnice, strefa zaś drewna późnego wykazuje w porównaniu z drewnem wczesnym mniejszą lub równą szerokość. Jeszcze wyraźniej zarysowuje się to zjawisko w drewnie jesionu.
Udział i rozmieszczenie drewna wczesnego i późnego.
U drzew iglastych wraz ze zwiększeniem szerokości słoju wzrasta udział cienkościennego drewna wczesnego, szerokość zaś strefy drewna późnego pozostaje mniej więcej wielkością stałą; w związku z tym szerokosłoiste drewno iglaste ma mniejszy ciężar i jest mniej wytrzymałe (uprawnienia budowlane). W drewnie zaś wąskosłoistym udział drewna późnego jest większy niż drewna wczesnego, dlatego wąskosłoiste drewno drzew iglastych ma większy ciężar właściwy oraz większą twardość i wytrzymałość.
Drewno sosny bagiennej
Prawidła te są jednak słuszne tylko w pewnych granicach i nie we wszystkich wypadkach. Mała liczba słojów - poniżej 4 na 1 cm - nawet przy dużym udziale drewna późnego powoduje przy zewnętrznym obciążeniu bardzo nierównomierny rozkład naprężeń w drewnie; następstwem tego jest obniżanie się jego wytrzymałości. Przy dużej liczbie słojów - powyżej 12 na 1 cm - udział drewna późnego jest mały, a drewno wykazuje zwykle niższe własności mechaniczne (program egzamin ustny).
Najwyższe własności mechaniczne odpowiadają przeciętnej szerokości słoju 2-3 mm; dalsze zmniejszanie lub zwiększanie się szerokości słoju powoduje zazwyczaj ich pogorszenie; wyjątek stanowi drewno jesionu ogrodowego. Ten spadek wytrzymałości i ciężaru właściwego może występować zwłaszcza w wybitnie wąskosłoistym drewnie iglastym, w którym strefa drewna późnego jest bardzo słabo rozwinięta. Drewno sosny bagiennej, rosnącej na podmokłych glebach, jest wąskosłoiste, mimo to w słojach rocznych udział grubościennych elementów drewna późnego jest bardzo ograniczony (opinie o programie). Badania Sawkowanie wykazały w drewnie sosnowym wyraźnej zależności między średnią szerokością słoju a fizycznymi i mechanicznymi własnościami drewna. Na skutek braku wyraźnej korelacji przy opracowywaniu radzieckich norm zrezygnowano w odniesieniu do drewna iglastego z posługiwania się szerokością słoju jako wskaźnikiem jakości drewna.
Udział drewna późnego w sosnowym drewnie lotniczym wynosi wg Siemińskiego w liczbach okrągłych 14-54%, średnio 35%. Liczba słojów wynosi 3-17,5 na 1 cm, średnio 8,0 na 1 cm (segregator aktów prawnych).
Odmiennie zachowują się pierścieniowonaczyniowe gatunki liściaste, u których rozszerzenie słoju odbywa się głównie przez zwiększenie warstwy drewna późnego, szerokość zaś i udział procentowy drewna wczesnego pozostaje mniej więcej wielkością stałą. Ponieważ zaś w warstwie drewna późnego przeważają grubościenne elementy mechaniczne, zatem wraz z szerokością słoju wzrastają ciężar właściwy, twardość i mechaniczne własności drewna - lecz znowu w pewnych tylko granicach (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32