Blog

16.05.2022

Drgania ukierunkowane pionowo

W artykule znajdziesz:

Drgania ukierunkowane pionowo

Stoły wibracyjne jednowałowe nadają mieszance zagęszczanej w formie nieukierunkowane drgania kołowe. Doświadczenie wskazuje, że lepsze zagęszczenie uzyskuje się przy drganiach ukierunkowanych pionowo lub poziomo. W szczególności drgania ukierunkowane pionowo dają lepszy efekt przy formowaniu wyrobów o nieznacznej grubości, ponieważ nie zachodzi „przepełzanie” mieszanki (program uprawnienia budowlane na komputer).

Drgania ukierunkowane pionowo otrzymuje się przez zastosowanie dwuwałowych wibrobloków, których wały obracają się z jednakową szybkością w przeciwnych kierunkach. Oba wały są ze sobą połączone za pomocą zębatego synchronizatora zapewniającego synchroniczność i współfazowość pracy wibrobloków.

Ważnym warunkiem w odniesieniu do konstrukcji stołu wibracyjnego jest dobre zamocowanie formy z- mieszanką do ramy wibracyjnej. Nieprawidłowe zamocowanie powoduje zmniejszenie amplitudy w formowanym wyrobie i częstotliwości drgań przenoszonych przez stół wibracyjny na formę, jak również znaczny wzrost hałasu przy pracy agregatu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wykonywane są urządzenia do pneumatycznego i elektromagnetycznego mocowania form. Zaciski pneumatyczne mają po dwa haki w każdym bloku wibracyjnym, które poprzez gumowe przekładki są dociskane sprężonym powietrzem do sztywnych żeber podkładów i utrzymują formę na miejscu. Docisk formy do wibrobloków następuje na komendę z pulpitu sterowania, jednocześnie z uruchomieniem stołu wibracyjnego (uprawnienia budowlane).

Uchwyty elektromagnetyczne ustawiane są również na każdym wibrobloku w ten sposób, aby górna płyta metalowa elektromagnesu stykała się ze spodnią płytą podkładu formy. Jednocześnie z włączeniem stołu wibracyjnego przepuszcza się wytwarzany przez prostownik prąd przez cewki magnesów, które przyciągają formę do bloku wibracyjnego i utrzymują ją trwale na miejscu. Niezawodność zamocowania formy zależy od mocy elektromagnesów i ich liczby. Siła przyciągania podwójnych elektromagnesów wynosi w znormalizowanych wibroblokach 3 T (program egzamin ustny).

Amplituda drgań

Typy stołów wibracyjnych produkcji seryjnej. W latach ostatnich produkuje się seryjne stoły wibracyjne, składane ze znormalizowanych zunifikowanych elementów: bloków wibracyjnych, wałów przegubowych, synchronizatorów zębatych i sprężyn podporowych. Wibroblok jest do dwu- wałowy mechanizm mimośrodowy z pionowo kierowanymi drganiami; nośność jego wynosi 1 T przy optymalnej wielkości amplitudy 0,6 mm. Moment kinetyczny mimośrodów podwójnych na każdym wibrobloku jest zmienny i w zależności od przemieszczenia mimośrodów względem siebie może zmieniać się od 45 do 80 kGcm (opinie o programie).

Amplitudę drgań można zmieniać co do wartości. Częstotliwość drgań wibrobloku wynosi mniej więcej 3000 drgań/min. W zależności od liniowych wymiarów i konfiguracji formowanych wyrobów oraz wymaganej nośności stołu wibracyjnego możliwe są różne schematy wzajemnego ustawiania wibrobloków: jedno-, dwu- i trzyrzędowe ustawienie z różną liczbą wibrobloków w rzędzie. Nośność produkowanych stołów wibracyjnych waha się zwykle od 2 do 24 T.

Stojaki wibracyjne dwurzędowe 6691/S1 onośności 15 T z elektromagnetycznym uchwytem form. Stół taki składa się z wibrobloków (po 4 w każdym rzędzie), 4 silników elektrycznych (na każdy wał przegubowy) i układu dużych i małych synchronizatorów. Podstawowe charakterystyki techniczne seryjnie produkowanych stołów wibracyjnych konstrukcji WNIIstrojdorma- sza i Giprostrojmasza (segregator aktów prawnych).

W trybie doświadczalnym wyprodukowano kozły wibracyjne typu rezonansowego z podłużnie kierowanymi drganiami, konstrukcji Giprostroj- industrii. Formowanie wyrobów długowymiarowych na tych stołach pozwala zmniejszyć moc silników elektrycznych 4-E5-krotnie w porównaniu ze stołami wibracyjnymi z pionowo kierowanymi drganiami.

Kozły wibracyjne typu rezonansowego składają się z kilku oddzielnych stołów wibracyjnych, opierających się na ramie fundamentowej za pośrednictwem pionowych płyt-resorów wysokości ok. 50 cm, które umożliwiają drganie stołów w płaszczyźnie poziomej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami