Blog

Programowanie profilów ozdobnych zdjęcie nr 2
14.04.2021

Drogi podkrytyczne

W artykule znajdziesz:

Drogi podkrytyczne

Programowanie profilów ozdobnych zdjęcie nr 3
Drogi podkrytyczne

Jak już wspomniano w poprzednich rozdziałach rozwiązanie grafu sieciowego sprowadza się do znalezienia drogi krytycznej, która jest najdłuższą możliwą drogą w całym grafie (program uprawnienia budowlane na komputer). Oprócz tego ciągu czynności, który jest krytyczny, w każdym grafie sieciowym można wyznaczyć inne ciągi czynności.

Ciągi te mają całkowity czas krótszy od drogi krytycznej. Jeżeli różnica pomiędzy czasem osiągniętym po drodze krytycznej a czasem osiągniętym po innym ciągu jest duża, to opóźnienia w terminach rozpoczęcia lub zakończenia czynności (o ile nie przekraczają zapasu czasu) nie mają wpływu na termin końcowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Natomiast jeżeli ta różnica jest mała, to istnieje niebezpieczeństwo wykorzystania przy niewielkim opóźnieniu zapasu czasu i pojawienia się nowej drogi krytycznej. Z tych powodów ważne jest również oprócz wyznaczenia drogi krytycznej wyznaczenie tych ciągów, na które należy zwrócić uwagę większą niż na pozostałe. Te ciągi, które mają zapasy czasu najmniejsze nazywać będziemy drogami podkrytycznymi.

Droga, dla której różnica długości pomiędzy jej długością a długością drogi krytycznej jest najmniejsza, będzie drogą podkrytyczną. W naszym przykładzie ten warunek spełniają dwa ciągi czynności: 1-2-3-4-5-6 i ciąg 1-3-5-6, których długość wynosi 18 (uprawnienia budowlane). Chcąc odpowiedzieć na pytanie, który ciąg może się stać drogą krytyczną w pierwszej kolejności należy policzyć wartość współczynnika podkrytyczności. Współczynnik podkrytyczności jest to stosunek sumy czasów czynności niekrytycznych leżących pomiędzy zdarzeniami krytycznymi.

Im wartość współczynnika podkrytyczności jest bliższa 1,0 tym niebezpieczeństwo jest większe.
Współczynnik podkrytyczności stanowi ocenę stopnia podkrytyczności danego ciągu. Ponieważ w ciągu znajdować się mogą czynności krytyczne i niekrytyczne więc możliwości wydłużenia o zapas czasu mają tylko czynności niekrytyczne i tylko te czynności rozpatrujemy (program egzamin ustny). Np. w ciągu 1-2-5-6 czynnościami krytycznymi są czynności 1-2 i 5-6 natomiast niekrytyczną czynnością jest czynność 2-5 stąd policzymy współczynnik podkrytyczności tylko dla tego zdarzenia.

Zagadnienie kosztów

Widzimy więc, że najbardziej zagiożonym ciągiem jest ciąg zawierający czynność 1- 3, a w drugiej kolejności ciąg zawierający czynności 3-4 5 i na nie należy zwrócić uwagę. Po przeprowadzeniu takiej analizy widzimy, że najprędzej ciągiem krytycznym może zostać ciąg 1- 3-5-6 a w drugiej kolejności ciąg 1 -2-3-4-5-6.
W poprzednich rozdziałach przedstawiliśmy sposoby rozwiązywania grafów sieciowych, rodzaje i sposoby obliczania zapasów czasu oraz zasady wyznaczania ciągów pod- krytycznych. W definicjach zapasów czasu podano jakie skutki mieć będzie wykorzystanie któregokolwiek z tych zapasów.

Należy wobec tego zastanowić się nad praktycznymi wnioskami wynikającymi z powyższych danych (opinie o programie).
Jeżeli mamy do zrealizowania jakieś przedsięwzięcie składające się z szeregu czynności, i jeżeli mamy ułożony z tych czynności giaf sieciowy, to najwcześniejszy możliwy termin zakończenia tego przedsięwzięcia wyznaczony jest sumą czasów czynności wchodzących w skład drogi krytycznej. Skrócenie czasu realizacji całego przedsięwzięcia możemy zatem osiągnąć tylko dzięki skróceniu jednej lub wielu czynności krytycznych (segregator aktów prawnych). Wobec tego skrócenie czasu potrzebnego na realizację całego przedsięwzięcia jest możliwe tylko o taką wartość, jaką uda się nam zaoszczędzić na czynnościach krytycznych.

Należy jednak pamiętać o tym, że nie możemy skracać czasu czynności bez ograniczeń. Może zaistnieć taka sytuacja, że wytworzy się nowa droga krytyczna, którą najczęściej będzie droga podkrytyczna o największym współczynniku podkrytyczności.

Skrócenie jakiejkolwiek czynności wymaga zaangażowanie pracy ludzkiej, sprzętu a tym samym powoduje wzrost kosztów realizacji przedsięwzięcia. Jest to drugie ograniczenie możliwości skracania czasu realizacji ponieważ przy pewnej wysokości dodatkowych kosztów uzyskany efekt będzie nieopłacalny (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Programowanie profilów ozdobnych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Programowanie profilów ozdobnych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Programowanie profilów ozdobnych zdjęcie nr 8 Programowanie profilów ozdobnych zdjęcie nr 9 Programowanie profilów ozdobnych zdjęcie nr 10
Programowanie profilów ozdobnych zdjęcie nr 11
Programowanie profilów ozdobnych zdjęcie nr 12 Programowanie profilów ozdobnych zdjęcie nr 13 Programowanie profilów ozdobnych zdjęcie nr 14
Programowanie profilów ozdobnych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Programowanie profilów ozdobnych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Programowanie profilów ozdobnych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami