Blog

25.05.2021

Drzewa liściaste

W artykule znajdziesz:

Drzewa liściaste

Drzewa liściaste

Drzewa liściaste mają słoje mniej wyraźne niż drzewa iglaste. W pierwszych większą wyrazistość słojów wykazują gatunki pierścieniowo- naczyniowe, jak dąb, jesion, wiązy, grochodrzew (akacja); powodem tego jest ostro zarysowana strefa naczyń o dużym świetle w drewnie wczesnym, co ułatwia wyróżnienie i odgraniczenie poszczególnych słojów (program uprawnienia budowlane na komputer). U gatunków natomiast rozpierzchłonaczyniowych, a zwłaszcza u lipy, brzozy, osiki, graba, różnica między drewnem wczesnym i późnym jest słabo zaznaczona; w następstwie tego granice między poszczególnymi słojami są niewyraźne i zatarte.

W warunkach podzwrotnikowych brak wyraźnych słojów rocznych ze względu na słabiej zaznaczający się okres spoczynkowy w rozwoju drzew (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przez staranne wygładzenie przekroju poprzecznego drewna podnosi się wyrazistość słojów rocznych. Szerokość słoju jest to odległość od zewnętrznego obwodu strefy drewna późnego do zewnętrznego obwodu następnej strefy drewna późnego, mierzona na promieniu przekroju poprzecznego pnia.

Szerokość słoju wyrazić można w liczbach bezwzględnych, tj. w mm, albo w liczbach stosunkowych, przez określenie liczby słojów rocznych przypadających na 1 cm promienia. Dla celów naukowych ustala się przeciętną szerokość słojów dzieląc średnią arytmetyczną z największej i najmniejszej średnicy przez podwójną liczbę słojów rocznych. Dla celów praktycznych ustala się przeciętną szerokość słoju w sposób mniej dokładny, ale też mniej żmudny; wychodząc z połowy przeciętnego promienia odcina się 50 mm w kierunku rdzenia, a 50 mm w kierunku obwodu. Na powstałym w ten sposób odcinku 100 mm przelicza się słoje roczne (uprawnienia budowlane).

Szerokość słoju

Szerokość słoju zależy od wielu czynników, jak gatunek drzewa, warunki siedliskowe, tzn. klimat i gleba, występowanie na granicy zasięgu poziomego (np. na dalekiej północy) lub zasięgu pionowego (na dużych wzniesieniach), naświetlenie, wpływ otoczenia i inne. W zależności od tych czynników szerokość słojów zamyka się w granicach od ułamków milimetra do ponad 2 cm (program egzamin ustny).

Cis i dereń np. wytwarzają nawet w sprzyjających warunkach wąskie słoje roczne, topole natomiast i wierzby wytwarzają zazwyczaj słoje roczne szerokości ponad 1 cm. Szerokość słoju zależy w dużej mierze od średniej temperatury rocznej, która jest wykładnikiem długości okresu wegetacyjnego. W związku z tym drewno tego samego gatunku, np. świerka z północy lub ze stano przypuszczenie, że szerokość słojów może służyć za bezpośredni miernik wysokości opadów. W ten sposób badania słoistości mogłyby stanowić podstawę do określania wahań opadów atmosferycznych w ubiegłych okresach czasu i być poważnym środkiem pomocniczym w badaniach klimatologicznych. Reakcja przyrostu drzew na średnią temperaturę okresu wegetacyjnego następuje w tym samym roku, reakcja natomiast na opady z rocznym opóźnieniem (opinie o programie).

Poza tym wyniki przeprowadzonych badań wskazują na możliwość korelacji między okresowością plam słonecznych (11-letnie okresy słabszego i silniejszego nasłonecznienia) a przyrostem, który znajduje swój wyraz w szerokości słojów rocznych . Wynika stąd, że szerokość słojów może być ważnym wskaźnikiem w badaniach klimatycznych i stanowić punkt wyjściowy do różnokierunkowych badań. Krzywe obrazujące szerokość słojów, szerokość drewna późnego oraz udział drewna późnego w poszczególnych okresach życia badanego drzewa mogą służyć za podstawę do wyciągnięcia szeregu istotnych wniosków (segregator aktów prawnych). W dalszym ciągu szerokość słoju zależy od warunków glebowych i od stopnia naświetlenia drzewa.

Drzewa rosnące na glebach żyznych i mające dostateczną ilość światła wytwarzają szerokie słoje i na odwrót drzewa o silnie rozwiniętej i dobrze ulistnionej koronie rozporządzają dużym aparatem asymilacyjnym i dzięki temu wytwarzają szerszy słój niż drzewa o koronie ściśniętej lub zredukowanej. W zależności od czynników związanych z gatunkiem i warunkami wzrostu drzewa szerokość słoju ulega dużym wahaniom; według Ugrenowicza szerokość słoju u dębu zamyka się w granicach od 2 mm do 2 cm (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami