Blog

Czym są rozwiązania systemowe w budownictwie? zdjęcie nr 2
05.03.2019

Konstruktor budowlany – czy musi posiadać uprawnienia?

W artykule znajdziesz:

Konstruktor budowlany – czy musi posiadać uprawnienia?

Konstruktor budowlany to osoba, które opracowuje konstrukcje budowlane, czyli dba o to, aby powstający budynek nie zawalił się i był bezpieczny (program na komputer). W czasie wykonywania swoich obowiązków bardzo często musi on współpracować z osobą pełniącą rolę architekta, ponieważ to właśnie architekt odpowiada za sporządzenia projektu architektonicznego. Według obowiązujących przepisów budowlanych osoba na stanowisku konstruktora budowlanego pełni samodzielne funkcje techniczne w budownictwie w wybranej specjalizacji (program na telefon). W związku z tym, że praca w tym zawodzie wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością, konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy oraz znajomość obowiązujących przepisów. Konstruktor musi więc posiadać uprawnienia budowlane (program na egzamin ustny).

Studia na kierunku budownictwo

Czym są rozwiązania systemowe w budownictwie? zdjęcie nr 3
Konstruktor budowlany

Aby móc pracować jako konstruktor budowlany trzeba ukończyć studia na kierunku budownictwo na jednej z poniższych specjalizacji:
• budownictwo lądowe,
• budownictwo morskie,
• budownictwo drogowe,
• budownictwo mostowe (promocja 3 w 1).
Konieczne jest również odbycie praktyk, których długość jest uzależniona od tego, czy uprawnienia mają być do projektowania lub do kierowania robotami budowlanymi, czy może do obu tych czynności jednocześnie. Ponadto uprawnienia można uzyskać bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie, w zależności od tego, jaki kierunek studiów został ukończony i ile lat trwała praktyka (segregator).
Uprawnienia budowlane nadawane są po zaliczeniu egzaminu państwowego we właściwej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa. Część pisemną wszyscy kandydaci zdają w tym samym terminie, aby uniknąć przecieków. Dopiero po zaliczeniu testów można przystąpić do części ustnej, której termin wyznaczany jest przez komisję wyłonioną z członków izby. Aby zostać konstruktorem wystarczy zdobyć uprawnienia do projektowania bez ograniczeń. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku przyszły konstruktor zostaje członkiem miejscowej izby inżynierów i ma prawo m.in. do projektowania konstrukcji oraz budynków jednorodzinnych w zabudowie zagrodowej (opinie).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Czym są rozwiązania systemowe w budownictwie? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Czym są rozwiązania systemowe w budownictwie? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Czym są rozwiązania systemowe w budownictwie? zdjęcie nr 8 Czym są rozwiązania systemowe w budownictwie? zdjęcie nr 9 Czym są rozwiązania systemowe w budownictwie? zdjęcie nr 10
Czym są rozwiązania systemowe w budownictwie? zdjęcie nr 11
Czym są rozwiązania systemowe w budownictwie? zdjęcie nr 12 Czym są rozwiązania systemowe w budownictwie? zdjęcie nr 13 Czym są rozwiązania systemowe w budownictwie? zdjęcie nr 14
Czym są rozwiązania systemowe w budownictwie? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Czym są rozwiązania systemowe w budownictwie? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Czym są rozwiązania systemowe w budownictwie? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami