Blog

Odpowiedzialność zawodowa kierownika budowy zdjęcie nr 2
12.10.2022

Drzewo atakowane

W artykule znajdziesz:

Odpowiedzialność zawodowa kierownika budowy zdjęcie nr 3
Drzewo atakowane

Jak jedne tak i drugie wykorzystują do swojego rozwoju substancje występujące w tkankach drzewnych. Niektóre z nich żywią się wyłącznie błonnikiem lub drzewnikiem, są wreszcie gatunki, które żywią się zarówno błonnikiem jak i drzewnikiem. Wskutek szkodliwej działalności owadów i grzybów drzewo zaczyna chorować i w rezultacie daje materiał gorszej jakości, a często nieraz zupełnie nieprzydatny do dalszego użytkowania (program uprawnienia budowlane na komputer).

Drzewo atakowane jest przez grzyby i owady we wszystkich stadiach rozwoju życiowego. Wśród owadów należy rozróżnić szkodniki fizjologiczne, a więc takie, które powodują zakłócenie procesów życiowych w drzewie i w następstwie jego śmierć, oraz techniczne, powodujące zniszczenie struktury tkanki drzewnej. Owady występują najchętniej na drzewach chorych i osłabionych, a bardzo często są szkodnikami wtórnymi tj. atakują drzewa już zagrzybione (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Obrazem żerowania owadów (postaci doskonałej) lub larw (stadium przejściowego), są chodniki w masie drzewnej lub pod korą. Chodniki wypełnione mączką drzewną albo puste są przekroju okrągłego lub owalnego. Cechą rozpoznawczą danego gatunku owada niszczącego drewno jest obraz jego żerowania tak zwana nadżerka (uprawnienia budowlane).

Do bardzo znanych szkodników drzew iglastych i liściastych należą korniki. Są to małe chrząszcze barwy przeważnie brunatnej, wielkości kilku milimetrów. Całe ich ciało sprawia wrażenie opancerzonego. Korniki żyją przeważnie pod korą lub w drewnie. Poszczególne gatunki wygryzają typowe nadżerki, o wyglądzie splątanej sieci chodników, pojedynczych lub podwójnych klamer itp. Szkody powstają zarówno wskutek działalności owada jak i larwy (program egzamin ustny).

Las atakowany

Drzewa atakowane są również przez owady z rodziny kózek, to jest chrząszczy charakteryzujących się czułkami (różkami) dłuższymi od całego ciała. Kózki są większe od korników i mają kilka do kilkunastu milimetrów długości. Główne szkody wyrządzają larwy wiercące długie chodniki w drewnie. Szkody w drzewach nie są tak wielkie jak w materiale ściętym, gdzie przede wszystkim występują szkodniki techniczne grzyby (opinie o programie).

W drzewostanach starszych duże szkody wyrządzają niektóre gatunki błonkówek, to jest owadów mających 2 pary błoniastych skrzydeł. Należy tu wymienić osnuję gwiaździstą, która w ostatnich latach wyrządziła wiele szkód w lasach sosnowych. Poważne szkody wyrządzają również w drzewostanach przedstawiciele rzędu motyli, owadów, których skrzydła pokryte są łuskami. Z obu wymienionych rzędów szkodników niebezpieczne są larwy (gąsienice). które nieraz kompletnie objadają igły lub liście drzew, a tym samym powodują zamieranie całych drzewostanów (segregator aktów prawnych).

Las atakowany jest również przez przedstawicieli świata roślinnego grzyby. Są to organizmy niezielone, żywiące się gotowymi substancjami organicznymi, pobieranymi z organizmów żywych lub martwych. W tkance drzewnej znajdują grzyby doskonały pokarm w postaci błonnika i drzewnika. Grzyby rozprzestrzeniają się przez grzybnie mające kształt puszystych, gładkich lub strzępiastych nitek i sznurów; rozmnażają się natomiast wskutek dużej ilości zarodników, wytwarzanych w ciałach owocowych, o kształcie kulistym, konsolowatym, konsystencji mięsistej lub skórzastej i twardej. Zarodniki w sprzyjających warunkach kiełkują w grzybnię. Niektóre z grzybów rozwijają się na powierzchni rośliny, inne natomiast rozprzestrzeniają się wewnątrz jej tkanek. Objawy działalności grzybów spotykamy na młodych roślinach w postaci rdzawych plam żółknięcia, skręcania się i usychania igieł i liści (promocja 3 w 1). Grzyby osłabiają rozwój rośliny, a często nawet powodują jej śmierć. Na korze, pniach i gałęziach tworzą się także rakowate narośla i zniekształcenia tkanek. Do rozprzestrzeniania gatunków grzybów powodujących siniznę tkanki drzewnej przyczyniają się poważnie wspomniane już korniki.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Odpowiedzialność zawodowa kierownika budowy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Odpowiedzialność zawodowa kierownika budowy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Odpowiedzialność zawodowa kierownika budowy zdjęcie nr 8 Odpowiedzialność zawodowa kierownika budowy zdjęcie nr 9 Odpowiedzialność zawodowa kierownika budowy zdjęcie nr 10
Odpowiedzialność zawodowa kierownika budowy zdjęcie nr 11
Odpowiedzialność zawodowa kierownika budowy zdjęcie nr 12 Odpowiedzialność zawodowa kierownika budowy zdjęcie nr 13 Odpowiedzialność zawodowa kierownika budowy zdjęcie nr 14
Odpowiedzialność zawodowa kierownika budowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Odpowiedzialność zawodowa kierownika budowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Odpowiedzialność zawodowa kierownika budowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami