Blog

08.04.2020

Drzwi półtoraskrzydłowe

W artykule znajdziesz:

Drzwi półtoraskrzydłowe

 

Drzwi półtoraskrzydłowe

Drzwi półtoraskrzydłowe - drzwi zwykłe, które w jednej płaszczyźnie mają dwa skrzydła, lecz jedno z nich jest prawie dwukrotnie szersze niż drugie, przy czym skrzydło węższe jest zwykle zamknięte i unieruchomione (program uprawnienia budowlane na komputer).

Drzwi przeciwpożarowe - drzwi wykonane z materiałów niepalnych lub uodpornionych na działanie ognia, mające odporność ogniową określoną przepisami budowlanymi.

Drzwi przelotowe - drzwi wahadłowe.

Drzwi przesuwne - drzwi o skrzydłach przesuwnych, które przy otwieraniu kryją się w ścianie podwójnej lub w specjalnych zagłębieniach albo też zachodzą na siebie przesuwając się w płaszczyznach równoległych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Drzwi przylgowe - drzwi z przylgą wykonaną zarówno w odrzwiach jak i w skrzydle drzwiowym.

Drzwi roletowe - drzwi, w których skrzydła drzwiowe zastąpione są zespołem elementów połączonych przegubowo w sposób tworzący rodzaj wstęgi posuwającej się krawędziami w prowadnicach pionowych lub poziomych, a nawijanej na wał znajdujący się ponad otworem drzwiowym lub obok niego, lub też przesuwanej w prowadnicach na ścianę boczną pomieszczenia.

Drzwi rozwierane - drzwi zwykłe.

Drzwi składane - drzwi wieloskrzydłowe (o 3 lub 4 skrzydłach), których całkowite otwarcie następuje przez złożenie skrzydeł środkowych na boczne, a następnie łączne ich złożenie na ścianę lub ościeże.

Drzwi szczeblinowe - drzwi, w których każde skrzydło jest ramą wykonaną z ramiaków, mającą ponadto szczebliny, które dzielą jej pole na części (uprawnienia budowlane).

Drzwi tępe - drzwi mające przylgę tylko w odrzwiach, przy czym skrzydło wchodzi całą grubością we wrąb ościeżnicy drzwi wahadłowe, drzwi przelotowe - drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe, szklone, których otwieranie w obie strony jest umożliwione zawieszeniem skrzydeł na zawiasach sprężynowych o specjalnej konstrukcji, dzięki czemu skrzydła te po wykonaniu kilku wahnięć samoczynnie wracają do pozycji pierwotnej.

Drzwi wentylacyjne - drzwi w tamie wentylacyjnej otwierane na czas przejazdu wozów lub przechodzenia górników (program egzamin ustny).

Drzwi wieloskrzydłowe - drzwi, które w jednej płaszczyźnie mają trzy lub więcej skrzydeł; zależnie od systemu otwierania mogą być składane, łamane, harmonijkowe.

Drzwi wykładane - drzwi o jednym lub o dwóch skrzydłach rozwieranych dających się wyłożyć na ścianę po zakreśleniu półkola dokoła osi pionowej przechodzącej przez zawiasy.

Drzwi zwykłe, drzwi rozwierane - drzwi o jednym lub o dwóch skrzydłach drzwiowych zawieszonych w ten sposób, że przy otwieraniu każde skrzydło może zakreślić co najmniej ćwierć koła wzdłuż osi pionowej przechodzącej przez zawiasy.

Drzwiczki denne (żeliwiaka) - drzwiczki zamykające otwór do opróżniania żeliwiaka.

Drzwiczki paleniskowe - drzwiczki w przedniej ścianie kotła parowego, przez które narzuca się węgiel (opinie o programie).

Drzwiczki rewizyjne

Drzwiczki rewizyjne - zamknięcie otworu umożliwiającego sprawdzanie i czyszczenie kanałów.

Drzwiczki włazowe (żeliwiaka) - drzwiczki znajdujące się w dolnej części płaszcza żeliwiaka, umożliwiające ubijanie spodka oraz rozpalanie żeliwiaka.

Drzwiczki wsadowe (żeliwiaka) - drzwiczki zamykające okno wsadowe żeliwiaka.

Drżenie amplitudy impulsu - przypadkowa zmienność amplitudy impulsu w funkcji czasu względem jego amplitudy nominalnej.

Drżenie impulsu - przypadkowa zmienność położenia impulsu w funkcji czasu względem położenia nominalnego (segregator aktów prawnych).

DTL  - rodzaj układów logicznych, w których funkcję jednokierunkowego przepuszczania sygnału na wejściach bramek spełniają diody, funkcje zaś odwracania, wzmacniania i formowania sygnału spełniają tranzystory.

Dualizm korpuskularno-falowy - dwoistość w opisie zjawisk wynikająca z własności korpuskularnych (kwantowych) i falowych materii; zależnie od rodzaju zjawiska można posługiwać się pojęciem cząstki lub fali dualsyn - mikrosyn podwójny.

Duant - elektroda stanowiąca część składową cyklotronu w kształcie litery D i tworząca wraz z drugim duantem jakby płaskie pudło cylindryczne (mieszczące się w komorze próżniowej), w którym krążą przyspieszane cząstki naładowane.

Dubbing - opracowanie filmu w innej niż oryginalna wersji językowej; polega na nagraniu metodą postsynchronizacji przetłumaczonych dialogów, tekstów piosenek itp. oraz uzupełnieniu efektów dźwiękowych.

Dubeltówka - ręczna broń palna z dwoma gładkościernymi lufami, w zasadzie myśliwska (śrutowa); strzela nabojami śrutowymi, a także kulowymi.

Dublet elektronowy - dwa elektrony o przeciwnie zorientowanych spinach, tworzące wg teorii Lewisa pojedyncze wiązanie kowalencyjne, np. w cząsteczce H3.

Dublet widmowy - multiplet widmowy składający się z dwóch linii.

Duchy (w widmie) - fałszywe linie w widmie spowodowane niedoskonałością monochromatora dyfrakcyjnego.

Dudka - dolna przezroczysta część osi pióra, mająca kształt rurki, zawierająca zeschłą błonkę rogową.

Dudnienie - okresowe wahanie amplitudy drgania wypadkowego zachodzące przy nakładaniu się dwóch drgań harmonicznych, których częstotliwości mało się różnią od siebie.

Dukt - linia ostępowa.

Dukt przyziemny - dukt troposferyczny powstały bezpośrednio przy powierzchni Ziemi (do wysokości kilkaset metrów).

Dukt troposferyczny, dukt radiowy - kanał falowodowy w troposferze powstający w sprzyjającym układzie warstw atmosferycznych, przy odpowiednim rozkładzie ciśnień, umożliwiający rozprzestrzenienie się fal ultrakrótkich i mikrofal na znaczne odległości; d.t. powstaje w warunkach inwersji temperatury (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami