Blog
Duża masa cząsteczkowa polimerów
W artykule znajdziesz:
Oligomery mają własności pośrednie między związkami małocząsteczkowymi a wielkocząsteczkowymi. Związki wielkocząsteczkowe różnią się zdecydowanie cd małocząsteczkowych pod względem własności fizycznych i chemicznych. Duża masa cząsteczkowa polimerów powoduje, że wykazują one znaczną lepkość, zmniejszoną zdolność do rozpuszczania i destylacji, nawet pod zmniejszonym ciśnieniem. Podczas ogrzewania stają się ciastowate, plastyczne i nie występują w postaci pary, a także nie wykazują wyraźnej temperatury topnienia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ze względu na sposób wzajemnego ułożenia makrocząsteczek (strukturę) związki wielkocząsteczkowe dzielą się na:
- bezpostaciowe (amorficzne),
- częściowo krystaliczne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Sposób wzajemnego ułożenia makrocząsteczek (uprawnienia budowlane). Bezpostaciowe i silnie usieciowane są tworzywa termoutwardzalne i chemoutwardzalne. W trakcie ogrzewania nie miękną, lecz w pewnej charakterystycznej dla danego polimeru temperaturze ulegają rozkładowi. Ponadto są nietopliwe i nierozpuszczalne (program egzamin ustny).
Polimery o budowie liniowej mogą występować w stanie częściowo krystalicznym (udział fazy krystalicznej w różnych polimerach może być różny i zależy od wielu czynników). Związki te podczas ogrzewania miękną i stają się plastyczne, a oziębiane twardnieją. Proces ten można wielokrotnie powtarzać. W oparciu o tego rodzaju polimery wytwarza się tworzywa sztuczne zaliczane do grupy termoplastów (polistyren, polichlorek winylu, polietylen itp.) (opinie o programie).
Produkty przerobu ropy naftowej
Ze względu na pochodzenie wielkocząsteczkowe związki organiczne dzielą się na:
- całkowicie syntetyczne,
- naturalne, jak np. białko, celuloza, kauczuk,
- naturalne modyfikowane chemicznie (np. octan celulozy) lub fizycznie (np. celuloza regenerowana).
Pod względem składu chemicznego wszystkie związki wielkocząsteczkowe można podzielić na dwie grupy:
- związki, których łańcuchy zbudowane są wyłącznie z atomów węgla, np. polietylen, polistyren,
- związki heterolańcuchowe, tj. takie, których łańcuchy zbudowane są z co najmniej dwóch różnych rodzajów atomów. Należą do nich polisiloksany (silikony). Fragment łańcucha ma tu następującą budowę (segregator aktów prawnych).
Związki wielkocząsteczkowe składają się z dużej liczby makrocząsteczek (z wyjątkiem polimerów silnie usieciowanych) o różnej długości łańcucha, a stąd o różnej masie cząsteczkowej, nie można więc określić rzeczywistej masy cząsteczkowej związku. Z tej przyczyny wprowadzono pojęcie tzw. średniej masy cząsteczkowej.
Podstawowymi surowcami, na których opiera się współczesny przemysł tworzyw sztucznych, są: węgiel kamienny, ropa naftowa oraz gaz ziemny. Zaliczamy je do surowców mineralnych. Po odpowiedniej przeróbce otrzymuje się z nich cały szereg małocząsteczkowych związków organicznych, które bezpośrednio (np. etylen H2C = CH2) lub pośrednio (np. acetylen HC=CH) wykorzystywane są jako substancje wyjściowe (monomery, substraty) do syntezy związków wielkocząsteczkowych (polimerów).
Produkty przerobu ropy naftowej i gazu ziemnego noszą ogólną nazwę surowców petrochemicznych. Ropa naftowa jest ciekłą mieszaniną różnych węglowodorów nasyconych i nienasyconych. Przeróbka ropy naftowej opiera się na wykorzystaniu różnic temperatur wrzenia poszczególnych grup związków chemicznych (promocja 3 w 1).
Niektóre tworzywa sztuczne otrzymane z produktów przeróbki ropy naftowej otrzymuje się kilka frakcji ropy naftowej, z których każda stanowi mieszaninę węglowodorów o zbliżonych temperaturach wrzenia. Ponowna destylacja każdej z frakcji umożliwia oddzielenie poszczególnych związków chemicznych. Następną metodą przeróbki ropy naftowej jest tzw. kraking, czyli destylacja rozkładowa. W procesie tym wysokowrzące (ok. 300 C, tj. ok. 570 K) frakcje ropy (oleje) ogrzewa się pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze (często wobec katalizatorów), wskutek czego następuje rozpad dużych wieloatomowych cząsteczek na cząsteczki mniejsze, przydatne w przemyśle tworzyw sztucznych. Najważniejszymi związkami otrzymywanymi z ropy naftowej są: etylen, propylen, izobutylen i butadien. Na drodze polimeryzacji otrzymuje się z nich odpowiednio: polietylen, polipropylen oraz poliizobutylen, a z butadienu wytwarza się m. in. kauczuki syntetyczne.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32