Blog

Tradycja architektury zdjęcie nr 2
05.01.2021

Kompozycja przestrzenna

W artykule znajdziesz:

Kompozycja przestrzenna

Tradycja architektury zdjęcie nr 3
Kompozycja przestrzenna

Kompozycja przestrzenna dużej cementowni to trudne i skomplikowane zadanie. W skład cementowni wchodzi duża liczba obiektów różniących się zasadniczo swym wyglądem: duża bryła piecowni (piece rotacyjne mają długość do 150 m), składy surowca i węgla, wysokie silosy cementu itd.

Przy opracowywaniu projektu należy starać się łączyć budynki, w których odbywają się poszczególne fazy produkcji, oczywiście przestrzegając wymagań procesu technologicznego (program uprawnienia budowlane na komputer). Możliwe jest na przykład umieszczenie w jednym budynku wszystkich urządzeń związanych ze wstępnym przygotowaniem surowca, w drugim - urządzeń związanych z głównym procesem produkcji cementu, od przygotowania mączki lub szlamu aż do mielenia klinkieru, wreszcie ulokowanie w trzecim budynku składu i pakowni gotowego produktu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). 

Cementownia ta jest przykładem usytuowania przestrzennego w terenie trudnym; lokalizacja podyktowana była bliskością Sztokholmu, którego zapotrzebowanie wynosiło 200 tys. ton cementu rocznie, bogatymi złożami surowca oraz możliwością urządzenia portu morskiego. Cement przewożony jest statkami luzem do silosów i pakowni w Sztokholmie. Zlokalizowane w Sztokholmie silosy do magazynowania cementu o pojemności 28 tys. ton, usytuowane nad wodą w miejscu powiązanym z dogodną siecią dróg kołowych. W sąsiedztwie silosów znajduje się wytwórnia zapraw mokrych (uprawnienia budowlane).

Inny przykład rozplanowania obiektów cementowni o podobnej zdolności produkcyjnej (300 tys. ton cementu rocznie). Jest to przykład zakładu usytuowanego na terenie całkowicie płaskim, gdzie podstawowym środkiem transportu wewnętrznego i zewnętrznego jest kolej normalnotorowa. Zasadnicze procesy związane z produkcją cementu skoncentrowane są w głównym budynku zakładu (program egzamin ustny).

Przemysł cementowy

Surowiec transportuje się z kamieniołomu do składu 5, z którego, po zmieleniu i zmieszaniu z wodą, dostaje się w postaci szlamu do basenów 2 i do piecowni. Klinkier magazynowany jest w dużej hali 3, z której transportuje się go do młynów 4, a stąd jako cement do silosów 10 tworzących osobny budynek. Kompresorownia 6 i podstacja elektryczna 7 znajdują się w budynku głównym. Budynki pomocnicze usytuowane są w sposób zapewniający sprawną obsługę komunikacyjną. Do budynków tych należą: skład węgla i- gipsu 8, kotłownia 9, parowozownia 11, warsztaty naprawcze 12 i elektrotechniczne 13, skład materiałów 14, odlewnia 15 i skład paliw płynnych 16.

Przy wjeździe na teren zakładu znajdują się garaże 17 i budynek straży pożarnej 18. Powierzchnia zabudowy stanowi 16% (opinie o programie).
Przemysł materiałów więżących, a przede wszystkim przemysł cementowy w Polsce należy do największych w Europie. Po wojnie zbudowano kilka cementowni oraz rozbudowano i zmodernizowano istniejące. Wyposażenie w maszyny zagraniczne (czeskie, radzieckie i najczęściej duńskie) w coraz większym stopniu zastępowane jest przez krajowe, a w cementowni Działoszyn zastosowano prawie w całości polskie maszyny. Opisowi zabudowy przestrzennej poszczególnych cementowni wybudowanych w Polsce w ostatnich latach poświęcone są liczne publikacje. Produkcja nowych cementowni dochodzi do ok. 1,0 min ton cementu rocznie (segregator aktów prawnych).

Przykładem dobrze zaprojektowanej cementowni w Polsce jest cementownia w Działoszynie b. Produkuje się w niej metodą mokrą 1 min ton cementu rocznie. Efekty techniczno-ekonomiczne uzyskane przy projektowaniu i budowie omawianej cementowni charakteryzuje porównanie z poprzednio zbudowaną cementownią Chełm (900 tys. ton cementu rocznie) (promocja 3 w 1).

Te niewątpliwie efektywne wyniki osiągnięto dzięki zastosowaniu nowych, postępowych rozwiązań obiektów i nowej techniki ich wykonania, a przede wszystkim dzięki zastosowaniu większych podstawowych agregatów, jak np. piece, młyny, łamacze itp.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Tradycja architektury zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Tradycja architektury zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Tradycja architektury zdjęcie nr 8 Tradycja architektury zdjęcie nr 9 Tradycja architektury zdjęcie nr 10
Tradycja architektury zdjęcie nr 11
Tradycja architektury zdjęcie nr 12 Tradycja architektury zdjęcie nr 13 Tradycja architektury zdjęcie nr 14
Tradycja architektury zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Tradycja architektury zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Tradycja architektury zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami