Blog
Duża wydajność
W artykule znajdziesz:
Natomiast czynności zasadnicze i to właśnie najbardziej pracochłonne zostały w pełni opanowane i zmechanizowane. W początkowym okresie mechanizacja tynkowania ograniczała się do przygotowywania zapraw w mieszarkach, do transportu zapraw do zasobników i skrzyń ustawionych na poszczególnych kondygnacjach i tylko w małym stopniu do narzucania zapraw na ściany i stropy (program uprawnienia budowlane na komputer). Po przełamaniu początkowych niepowodzeń spowodowanych częściowo zastosowaniem pomp do zapraw (tynkownic) o zbyt dużej wydajności (szczególnie w budownictwie mieszkaniowym), niewłaściwą organizacją robót itp. technologia mechanicznego wykonywania tynków w swych podstawowych procesach roboczych została dostatecznie opanowana.
Obecnie tynki zależnie od sposobu wykonywania dzielą się na „mokre” i na „suche”. Pierwsze wykonywane są przy użyciu zapraw plastycznych nanoszonych na ściany surowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zaprawy te twardnieją pod wpływem zawartych w nich różnego rodzaju spoiw. Tynki suche dostarczone są na budowę w postaci gotowych płyt z gipsu budowlanego o grubości 9, 11, 13 mm, obłożonych z obydwu stron gładkim kartonem. Płyty takie mocowane są w różny sposób do ścian surowych w pomieszczeniach nie narażonych na zawilgocenie (uprawnienia budowlane).
Tynki tzw. mokre, z różnego rodzaju zapraw budowlanych, zazwyczaj wykonywane są w obiektach realizowanych tzw. metodami tradycyjnymi. W budownictwie uprzemysłowionym z płyt wielkowymiarowych płyty wykonywane są od razu w trakcie ich produkcji, z warstwą tynku z różnego rodzaju zapraw względnie z płytek ceramicznych (program egzamin ustny).
Tynkowanie surowych powierzchni
Tynkowanie surowych powierzchni ścian i stropów przez nanoszenie różnego rodzaju gotowych zapraw budowlanych może być wykonywane ręcznie lub mechanicznie. Ręczne wykonywanie tynków jest szczegółowo opisane w istniejących podręcznikach, na tym miejscu natomiast omówiona będzie wyłącznie mechanizacja i organizacja robót tynkowych (opinie o programie).
W ostatnich latach wprowadzono nową technikę tynkowania, tzw. płynną tapetę, która stanowi mieszaninę odpadów pochodzenia celulozowego, mączek mineralnych oraz substancji wiążących rozpuszczonych w wodzie. Natryskiwanie „płynnej tapety” za pomocą specjalnego agregatu odbywa się na ścianach podwójną warstwą (3 mm grubości), a na sufitach pojedynczą (segregator aktów prawnych).
Najczęściej stosowanymi maszynami do robót tynkowych są pompy do zapraw, zazwyczaj typu nurnikowo-przeponowego. Pompy do zapraw o większych wydajnościach (6 m3/godz) mogą tłoczyć zaprawę na większe odległości (do 200 m w poziomie) lub na większe wysokości (do 40 m w pionie); mogą one być używane tylko do transportu zapraw. Natomiast pompy do zapraw o mniejszych wydajnościach (od 1 do 3 m3/godz) mogą być wykorzystane
również jako podstawowe maszyny do tynkowania. W tym przypadku tłoczą one zaprawę nie do zbiornika, lecz do urządzenia natryskowego, tzw. końcówki tynkarskiej, z której tryskający strumień zaprawy narzucany jest na tynkowaną powierzchnię. Istnieją dwa rodzaje końcówek: z doprowadzeniem do końcówek sprężonego powietrza, które porywa cząstki zaprawy i wyrzuca je z dużą siłą na tynkowaną powierzchnię, oraz tzw. końcówki bezsprężarkowe, w których doprowadzenie sprężonego powietrza jest zbędne. Zespół składający się z pompy do zapraw, przewodu materiałowego (tłocznego) i końcówki nazywany jest tynkownicą (promocja 3 w 1). W kraju produkowane są między innymi pompy do zapraw nurnikowo-przeponowe typu PZ-3B i PZ-35 z przeponą płaską o wydajności 3 m3/godz. oraz typu PZ-6 i PZ-60 z przeponą cylindryczną o wydajności 6 m3/godz i inne. Zasysanie przez nasadę ssawną do komory roboczej odbywa się przy dokorbowym ruchu nurnika, wskutek czego przepona gumowa oddzielająca komorę wodną od komory roboczej wygina się w stronę komory wodnej, co powoduje powstanie w komorze roboczej podciśnienia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32