Blog
Duże płyty ścienne
W artykule znajdziesz:
Nowe korzyści w dziedzinie produkcji sklejek uzyskano przez wyprodukowanie laminatu papierowego z użyciem żywicy fenolowej, który złączony ze sklejką czyni ją wodoodporną. Otrzymane w ten sposób płyty służą do budowy ścian zewnętrznych w budynkach. Mają one tę zaletę, że do ich produkcji mogą byó użyte arkusze miękkiego drewna jako warstwa zewnętrzna ze- względu na to, że będą one wystarczająco zabezpieczone przez laminat fenolowy. Ta możliwość użycia miękkiego drewna do wyrobu oklein obniżyła koszty produkcji płyt (program uprawnienia budowlane na komputer).
Duże płyty ścienne ze sklejki jodłowej Douglas (wymiary 2,4 x 1,2 m) o włóknach warstw zewnętrznych przebiegających prostopadle do krótszego boku, łączono żywicą w jedną ścianę.. Taka złożona płyta miała 2,4 m szerokości i aż do 6 m długości. Pomimo tego, że do produkcji tych płyt używano tylko 5% żywicy syntetycznej, stanowiła ona najważniejszą część składową produktu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Okleiny sklejkowe łączy się najpierw za pomocą żywicy syntetycznej, a następnie trój warstwowe płyty o grubości po 7,5 mm każda, składa się i łączy w jedną nie kończącą się wstęgę przez przepuszczenie ich przez automatyczną ogrzewaną prasę elektryczną, gdzie w sposób ciągły odbywa się „spawanie”. Wytrzymałość spoiny wynosi 75 do 80% wytrzymałości sklejki (uprawnienia budowlane).
Następnie przepuszcza się sklejone płyty przez chłodnię w celu ochłodzenia, po czym szlifierką wygładza się spoiny. W toku dalszej obróbki wstęga płyt przechodzi pod rozpylaczem, który pokrywa zewnętrzną powierzchnię różnymi rodzajami klejów z żywic syntetycznych. Do wewnętrznej powierzchni przykleja się niebielony muślin o numerze przędzy 64 x 64 i po połączeniu tkaniny z płytą suszy się ją poddając działaniu baterii promienników podczerwonych. Tkanina nadaje powierzchni dekoracyjne wykończenie, które może zastąpić malowanie. Końcowa czynność - to rozcinanie płyty na kawałki o wymaganej długości (program egzamin ustny).
Laminaty drzewne
Metoda ta eliminuje znaczną ilość spoin i ułatwia montaż ścian. Płyty ścienne przyspawa się na stałe do kołków drewnianych nie używając gwoździ, a spoiny sklejane dają konstrukcję znacznie mocniejszą oraz umożliwiają zastosowanie cieńszych ścian i mniejszych kołków. W podobny sposób wykonuje się drzwi (opinie o programie).
Laminaty drzewne stanowią dla współczesnego projektanta nowy materiał nadający się do zastosowania w najśmielszych konstrukcjach naszego stulecia. Rozwój produkcji żywic syntetycznych stwarza możliwości przezwyciężenia braku budulca drzewnego. Mały ciężar jak również osiągnięta ostatnio duża wytrzymałość drewna warstwowego pozwalają mu współzawodniczyć z powodzeniem z materiałami tradycyjnymi.
Drewno warstwowe używane do elementów konstrukcyjnych daje dużą oszczędność przez umożliwienie zróżnicowania przekrojów w jednym elemencie konstrukcyjnym, w odróżnieniu od drewna zwykłego, przy zastosowaniu którego w jednym elemencie konstrukcyjnym występuje stały przekrój (segregator aktów prawnych). Dopuszczalne naprężenia w konstrukcjach warstwowych są większe niż w elementach wykonanych ze zwykłego budulca drewnianego w związku z mniejszą zawartością wilgoci i zmniejszoną sprężystością.
Stosunkowo wąskie i cienkie listwy drewna łączy się żywicą syntetyczną, tworząc w ten sposób warstwowe elementy konstrukcyjne. Drewno warstwowe różni się od sklejki tym, że włókna drzewne w sąsiadujących warstwach biegną tu równolegle, podczas gdy w sklejce warstwy układa się w ten sposób, aby kierunki włókien drzewnych krzyżowały się. Łączenie listew przeprowadza się w warsztacie w określonej temperaturze i pod ustalonym ciśnieniem (promocja 3 w 1). Zasada zginania drewna warstwowego polega na tym, że cienkie listwy łączy się i zgina jednocześnie, przy czym nie może nastąpić przesunięcie jednej listwy w stosunku do drugiej, dopóki nie nastąpi stwardnienie kleju. Następnie przytwierdza się listwy do form nadających im wymagany kształt, przez co uniemożliwia się zmianę ich wzajemnego położenia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32