Blog

Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 2
30.05.2018

Obiekt budowlany może być tymczasowy

W artykule znajdziesz:

Obiekt budowlany może być tymczasowy

 
Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 3
Obiekt budowlany może być tymczasowy

Obowiązujące prawo budowlane posługuje się szeregiem pojęć z zakresu dotyczącego nieruchomości (uprawnienia budowlane). Do pojęć tych należą np. budynek, budowla oraz obiekt budowlany. Zgodnie z prawem budowlanym „budynkiem” jest konstrukcja trwale związana z gruntem (nie można jej przemieszczać), posiadająca fundamenty i dach oraz przegrody, które wydzielają ją z przestrzeni. Pojęcie „budowla” zostało opisane dość enigmatycznie – jest to obiekt budowlany, która nie jest ani budynkiem, ani obiektem małej architektury. Według podanych przykładów budowlą jest m.in. lotnisko, most, pomnik oraz składowisko odpadów. Warto tutaj dodać, czym jest „obiekt małej architektury” – jest to niewielki obiekt budowlany, który wznoszony jest w ramach zagospodarowania terenu. Małą architekturą będzie więc np. posąg, piaskownica, ławka i śmietnik. “Obiektem budowlanym" według prawa może być budynek, budowla oraz mała architektura, a więc wszelkiego typu konstrukcje wraz z urządzeniami i instalacjami, które umożliwiają użytkowanie obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem (program egzamin ustny).

 

Musi on odznaczać się również tym, iż został wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.Obowiązujące prawo zdefiniowało także pojęcie „tymczasowy obiekt budowlany”. Należy pod nim rozumieć obiekt budowlany, który został przeznaczony do czasowego użytkowania, który jest krótszy od trwałości technicznej obiektu, może być przewidziany do rozbiórki lub przeniesiony w inne miejsce. Ponadto do grupy tej należą konstrukcje nie związane trwale z gruntem. Za tymczasowy obiekt budowlany można więc uznać np. kiosk uliczny, przykrycie namiotowe, kontener czy różne urządzenia rozrywkowe (opinie o programie). Warto wiedzieć, iż definicje zawarte w prawie budowlanym mogą nie pokrywać się w pełni z rozumieniem tych pojęć na obszarze innych regulacji, np. prawa podatkowego, zamówień publicznych czy na gruncie prawa cywilnego – ich użycie powinno być dostosowane do kontekstu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 8 Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 9 Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 10
Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 11
Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 12 Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 13 Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 14
Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Metody teledetekcyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami